Ministři financí EU budou na G20 odmítat protekcionismus

Brusel/Berlín - Na schůzce finančních činitelů G20 budou ministři financí EU prosazovat odmítnutí obchodního protekcionismu a zachování zpřísněné regulace finančního sektoru, zavedené po krizi roku 2008.  Jejich stanovisko je zjevně namířeno proti postoji nové vlády Donalda Trumpa v USA a ochranářským tendencím, které prosazuje.

Ministři financí a guvernéři centrálních bank 20 největších ekonomik světa budou jednat o globálních hospodářských problémech 17. a 18. března v německém Baden-Badenu. Bude to první setkání G20 od Trumpova zvolení prezidentem a návrh komuniké podle diplomatů zohledňuje právě tuto změnu.

Postoj ministrů EU vyplývá podle agentury Reuters z dokumentu, který ministři vypracovali jako společnou pozici pro evropské delegace na finanční schůzce G20 na konci týdne v Německu. „Potvrzujeme naše odhodlání udržet otevřenou globální ekonomiku, odolávat protekcionismu a udržet v chodu globální hospodářskou spolupráci," uvádí se v dokumentu, který získala agentura.

Původní návrh závěrečné zprávy naznačoval, že světoví finanční lídři přeruší dlouhou tradici a nebudou už výslovně odmítat protekcionismus. V návrhu se hovoří pouze o odhodlání zachovat otevřený a spravedlivý mezinárodní obchodní systém. Návrh ale může ještě projít po diskusích značnými změnami, uvedli činitelé.

Ministři financí EU se rovněž staví proti zmírňování finanční regulace, které plánuje Trumpova vláda. „Je nezbytné zabránit zvrácení finanční regulace," uvádí dokument a za „zásadně důležitou" označuje „mezinárodní koordinaci a pokračující účast všech členů G20 na mezinárodních fórech o finanční regulaci".

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis v únoru řekl, že USA mají plné právo redefinovat svůj národní zájem. Evropa má však právo zdůraznit, že mezinárodní spolupráce v regulaci finančního sektoru je v zájmu všech, řekl Dombrovskis.

Nejmenovaný německý činitel dnes Reuters řekl, že finanční činitelé budou na schůzce G20 debatovat i o plánech USA na reformu svého daňového systému a zejména o takových krocích, které by zvýhodnily americký vývoz proti dovozu.

Související

Více souvisejících

G20 EU (Evropská unie) Summit G20 USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy