Řím čeká rušná sobota: Summit rozhodne o vícerychlostní EU, nahlášeny jsou protesty

Řím - Italská metropole chystá během sobotního summitu Evropské unie přísná bezpečnostní opatření. Omezena bude doprava v centru Říma, uzavře se řada turistických památek i několik stanic metra. V Itálii už nyní platí druhý stupeň bezpečnostních opatření, třetí by se vyhlásil v případě útoku.

V sobotu, kdy jsou kromě desítek politiků v Římě očekávány i tisíce demonstrantů, chystá policie uzavírku kolem Kapitolu, kde se bude summit konat. Uzavírka i pro pěší začne v této oblasti krátce po půlnoci z pátku na sobotu, vpuštěni do prostoru Kapitolu budou jen lidé s povolením.

Zavřeny budou po celou sobotu i některé památky, například Forum Romanum, Koloseum, Palatin, takzvaná Císařská fóra či Kapitolská muzea. Po celou sobotu bude metro jen projíždět stanicemi Colosseo (Koloseum), Barberini a Spagna (Španělské schody).

Nahlášeno je na sobotu v Římě i několik demonstrací, na nichž policie očekává na 20.000 lidí. Chystá se manifestace odpůrců EU, ale i demonstrace na podporu evropské integrace. Nový šéf římské policie Guido Marini zakázal účastníkům všech sobotních manifestací nosit helmy, pokrývky hlavy a kukly, jež by zamezovaly identifikaci osob. Policie bude kontrolovat batohy a tašky.

Vrcholní představitelé členských zemí v Římě připomenou 60. výročí podpisu římských smluv, jednoho ze základů Evropské integrace. V dopise, kterým politiky do italského hlavního města pozval, zdůraznil předseda unijních schůzek Donald Tusk, že setkání bude příležitostí potvrdit trvající platnost unijního projektu a ustavit společnou vizi pro další roky.

Diskuse o vícerychlostní Evropě byla jedním z témat už posledního neformálního jednání šéfů států a vlád EU bez odcházející Británie před zhruba dvěma týdny v Bruselu. Diplomaté poukazují na to, že EU už fakticky několik rychlostí integrace má, nejviditelnějším případem je společná měna, kterou používá jen část členských zemí.

Přesto se některé východoevropské země - včetně České republiky - zmínek o vícerychlostní Evropě obávají. Mohly by totiž v důsledku znamenat faktické vyřazení části kontinentu z rozhodování o některých tématech. Navržený text deklarace se ale snaží tyto pochybnosti rozptýlit.

"Budeme postupovat společně, různým tempem a s různou intenzitou, kde je to potřeba, ale stejným směrem, jako jsme činili v minulosti," stojí v návrhu. Text připomíná, že vyšší stupeň integrace zůstává v souladu se smlouvou otevřený i pro ty, kdo se případně rozhodnou přidat později. "Naše unie je jednotná a nedělitelná," stojí v dvoustránkovém návrhu dokumentu.

Text připomíná, že před šesti desítkami let začalo budování toho, co je dnes nejen jedinečným společenstvím "míru, svobody, demokracie, lidských práv a vlády práva" - ale také ekonomickou mocností s nesrovnatelnou mírou úrovně sociální ochrany.

Dokument zmíní, že Evropa čelí nebývale náročným úkolům doma i ve světě - od regionálních konfliktů přes terorismus a migrační tlaky až po protekcionistické tendence a sociální a hospodářskou nerovnost.

"Učiníme EU silnější a odolnější prostřednictvím větší vzájemné jednoty a solidarity a respektu ke společným pravidlům. Jednota je zároveň nutností i naší společnou volbou," stojí v návrhu textu. Země EU by podle něj samostatně nedokázaly čelit globální dynamice, společně ji však mohou ovlivňovat a bránit společné zájmy a hodnoty.

"Věříme, že máme v rukou budoucnost Evropy a že EU je tím nejlepším nástrojem k dosažení našich cílů," stojí v dokumentu, který lídři zemí EU podepíšou v sobotu v Římě.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Itálie Donald Tusk Česká republika Policie Itálie

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 37 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy