Lajčák chce vyjednat brexit po vzoru rozdělení Československa

Bratislava - Vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie by se mohla inspirovat zodpovědným způsobem rozdělení Československa v roce 1993. Pro deník Pravda to řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

Londýn bude podle něj testovat jednotu EU, která ale kvůli řešení vnitřních problémů nesmí zanedbávat své pozice na globálním poli.

"Dvacet pět let jsem se odmítal dělit o know-how rozdělení Česko-Slovenska. Teď ale říkám, že se tím můžeme nechat inspirovat," prohlásil Lajčák. "Rozdělení Česko-Slovenska mohlo dopadnout úplně jinak. Mohla převážit snaha jeden druhého ponížit, potrestat. Naštěstí zvítězila zodpovědnost vůči občanům a budoucnosti. Založila vztahy, které mají Češi a Slováci dnes. Proto si opravdu myslím, že jak EU, tak Británie se tím mohou inspirovat," dodal.

Londýn bude podle Lajčáka testovat jednotu EU. Sám to prý pocítil při čtvrtečním telefonickém rozhovoru s ministrem pro brexit Davidem Davisem. Nepřeje si ale, aby se EU snažila využít ve svůj prospěch štěpení mezi Anglií, Skotskem a Severním Irskem.

"Pokud nebudeme jednotní, prohrajeme. Momentálně mám z atmosféry v unii dobrý pocit. Kdybychom nebyli jednotní, mělo by to fatální následky. Při vší úctě k Británii je jedna věc jasná. Po vystoupení z EU musí být země v méně výhodné pozici než členské státy. Je to otázka našeho přežití," míní Lajčák, podle kterého nelze nikomu dovolit "vyzobávání hrozinek".

Související

Aleksandr Vučič

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory zaštiťuje EU

Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti se spojili prostřednictvím videokonference pod záštitou šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella. Následovat bude přímé jednání obou politiků ve čtvrtek v Bruselu, sdělil po videokonferenci zmocněnec EU pro tuto problematiku Miroslav Lajčák.

Více souvisejících

Miroslav Lajčák Brexit Československo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy