Vyšetřování soudruhů ČSSR je v Německu stále na začátku, jeden případ vykazuje zvláštnosti

Berlín - Vyšetřování předáků československého komunistického režimu, kteří v Německu čelí trestnímu oznámení, je i po více než půl roce v podstatě na začátku. Zatím totiž stále není jasné, jaké státní zastupitelství je za vyšetřování většiny z pěti případů zabití německých občanů na československých hranicích zodpovědné. Rozhodnout by o tom v příštích týdnech měl Spolkový soudní dvůr.

Trestní oznámení kvůli zabíjení na železné oponě podala loni v srpnu Platforma evropské paměti a svědomí. Směřuje proti 54 českým a 13 slovenským občanům, včetně bývalého šéfa komunistů Milouše Jakeše a někdejších komunistických premiérů Lubomíra Štrougala a Petera Colotky.

Trestní oznámení se týká mimo jiné smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl před 31 lety na hranici u Bratislavy roztrhán dvěma psy pohraničníků, nebo Gerharda Schmidta, který byl zastřelen na Tachovsku, když se s manželkou a třemi dětmi pokusil uprchnout do Bavorska. Pohraničníci byli za jeho zabití odměněni, nikdo nebyl odsouzen.

Německé nejvyšší státní zastupitelství, k němuž trestní oznámení směřovalo, případ předalo státnímu zastupitelství v bavorském Weidenu, které podle mluvčího Gerda Schäfera usoudilo, že je místně příslušné, pokud jde o jeden z pěti případů, kterých se týká trestní oznámení.

"S naším obvodem zde ve Weidenu má přímou souvislost jen jeden z případů, který vykazuje výrazné zvláštnosti," řekl ČTK Schäfer. "Zvláštností je, že se střílelo na německém území, a že byla zastřelena osoba, která se vůbec nepokoušela utéct. Byl to normální občan spolkové republiky, který se tam šel projít a (pohraniční stráž) si ho spletla s utečencem," uvedl.

Státní zastupitelství ve Weidenu došlo k závěru, že v tomto případě není možné zahájit trestní stíhání i proto, že už je promlčen. Čin totiž neklasifikovalo jako vraždu, která je v Německu nepromlčitelná. Platforma evropské paměti a svědomí proti tomu podle Schäfera podala námitku. V nedávném tiskovém prohlášení platforma uvedla, že státnímu zastupitelství ve Weidenu poskytne dosud neznámé dokumenty.

"Za ostatní případy nejsme ve Weidenu místně příslušní," podotkl mluvčí dále. Ostatní případy se proto vrací nejvyššímu státnímu zastupitelství. O tom, kdo je za ně místně příslušný, by podle Schäfera měl rozhodnout Spolkový soudní dvůr. Mluvčí očekává, že by se tak mohlo stát v řádu týdnů.

Platforma v nedávné tiskové zprávě uvedla, že od německých vyšetřovatelů dostala dva přípisy. V jednom podle ní nejvyšší státní zástupce vyjadřuje názor, že zabíjení uprchlíků bylo mezinárodním zločinem. Ve druhém státní zastupitelství ve Weidenu podle platformy uvádí, že se pro zabíjení uprchlíků na úrovni těch, kteří byli zodpovědní za systém střežení hranic, nabízí odpovědnost za vraždu z nízkých pohnutek. Zároveň ale státní zastupitelství v konkrétním případě vyjádřilo pochyby s ohledem na vražedný úmysl v řetězci velení.

Související

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.
Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Pozůstalí podali ústavní stížnost proti zastavení stíhání Štrougala

Skupina pozůstalých po lidech, kteří byli za komunistického režimu usmrceni na československých hranicích, podala ústavní stížnost proti zastavení stíhání expremiéra Lubomíra Štrougala. Zpochybňují v ní závěry znaleckého posudku, podle kterého nelze sedmadevadesátiletého bývalého politika stíhat, protože není schopen chápat své trestní řízení.

Více souvisejících

Lubomír Štrougal Milouš Jakeš Německo historie Komunismus

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Elon Musk

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU

Šéf Tesly a vládní činitel Elon Musk v sobotu veřejně podpořil myšlenku zrušení všech cel a vytvoření zón volného obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Jeho prohlášení přichází jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na dovoz z EU a dalších zemí, čímž odstartoval novou vlnu obchodních napětí.

před 7 hodinami

Demonstrace v USA proti Trumpovi

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi

V sobotu se napříč Spojenými státy uskutečnila největší vlna protivládních protestů od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Tisíce lidí vyšly do ulic ve více než 1 200 lokalitách všech 50 států. Protestní akce se konaly i v zahraničí – například v Londýně, Paříži nebo Berlíně.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?

Minulý týden přiletěl Kirill Dmitrijev, hlavní investiční emisář ruského prezidenta Vladimira Putina, na návštěvu do Bílého domu. Setkání se odehrálo takřka bez povšimnutí veřejnosti – a zcela záměrně. Přesto vyvolalo silné obavy, zda administrativa Donalda Trumpa skutečně usiluje o mír nebo se stává nástrojem ruské diplomacie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že armáda „přechází do nové fáze“ operací v Pásmu Gazy. Tento nový přístup znamená, že izraelské síly nyní fyzicky rozdělují území Gazy na části, které postupně ovládají. Podle expertů jde o zřetelný krok ke strategii dlouhodobé kontroly nad územím.

před 12 hodinami

Aktualizováno před 16 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Další incident na motokrosu. Dívku zranila motorka, která vyletěla mezi diváky

K vážnému incidentu došlo v sobotu na motokrosových závodech na Prachaticku. Jedna z motorek se dostala mezi diváky a vážně zranila nezletilou dívku. Případem se zabývá policie, o případu informovala na sociální síti X. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy