HISTORIE - Zatímco dnes je radar používán k odhalování dráhy letu každého komerčního letadla na světě, původně měl mnohem smrtonosnější význam. Vznikl během britských snah vynalézt tzv. „paprsek smrti“. Ačkoliv k tomu nikdy nedošlo, Britové nemuseli smutnit. Radar jim pomohl vyhrát bitvu o Británii.
Britská vláda se v roce 1930 obávala, že Hitlerovi se podařilo vyvinout „paprsek smrti“ a nechtěla zůstat pozadu. Proto nabídlo tisíc liber prvnímu muži, který by dokázal zabít ovci z 100 yardů pomocí elektromagnetická energie. Nikdo se k ceně nepřihlásil. Ministerstvo požádalo prominentního fyzika Roberta Watson-Watta v lednu 1935, aby zjistil, zda je možné „paprsek smrti“ vytvořit.
Watson-Watt zjistil, že zabíjet rádiovými vlnami na bázi „paprsku smrti“ není možné. Zvěsti, že Německo má tuto technologii k dispozici, odmítl. Jeho výzkum ale nebyl jen vyvracením falešných, poplašných zpráv. „I když nebylo možné zničit letadla pomocí rádiových vln, mělo by být možné je odhalit pomocí radiové energie odražené zpět od trupu letadla,“ napsal. Watson-Watt měl s tímto odhalováním zkušenosti – jako meteorolog pomocí rádiových vln lokalizovat bouřky a varoval před nimi letadla. Nyní musel najít způsob, jak varovat před tou nejhorší možnou bouřkou – smrtonosnou bouřkou letecké moci nacistického Německa. A ten způsob on našel v podobě radaru.
Němci znali radar ještě před Brity. Poprvé byl radarový systém patentován Němcem Christianem Hulsmeyerem v roce 1904. Přesto se radar stal tajnou zbraní Británie, a to díky důkladné práci týmu Watson-Watta, který byl jmenován ředitelem výzkumné stanice Bawdsey v roce 1936, rok po svém prvním úspěšném testu. Zde došlo k vytvoření prvních radarových věží, které sledovaly letadla nejprve na krátkou vzdálenost a zanedlouho na vzdálenost až 100 mil.
Tým pracoval rychle. V roce 1937 byly vybudovány tři plně vybavené radarové stanice na jižním pobřeží Anglie, a před vypuknutím války se jejich počet zvýšil na 19. Němci netušili nic o Dowdingově systému, největším systému vzdušné obrany na světě té doby, jehož jádrem byly radary schopné detekovat útočící letadla nacházející se ve výškách, do kterých protivzdušné zbraně nedosáhly.
Díky propojeným stanicím byli radaroví operátoři v jižní Anglii schopni odhalit nacistické letecké útoky, zatímco německé letectvo se ještě formovalo nad letišti ve Francii. Díky předběžnému varování mohly posádky RAF zadržet překvapené německé piloty. „Není pochyb, že vyhrál Bitvu o Británii pro nás,“ řekl tvůrce Watson-Wattovi sochy, Alan Herriot. „ Byli bychom v pořádných problémech, kdyby Luftwaffe prorazily v jakémkoliv množství – byli vždycky překvapeni, že RAF byli na správném místě ve správný čas,“ řekl Herriot stanici BBC.
Skotské noviny Daily Record nazvaly Watson-Watta jedním z největších skotských válečných hrdinů. Za své zásluhy byl odměněn rytířským řádem v roce 1942. Watson-Watt, který zemřel v roce 1973 ve věku 81 let, nebyl ale se svým vynálezem vždy spokojen. Když byl pomocí radaru zadržen za překročení rychlosti, měl prý říci: „Můj Bože, kdybych býval věděl, co s tím budou dělat, nikdy bych to nevynalezl.“Jeho vynález nicméně neukončil hledání paprsku smrti – v Japonsku v roce 1945 vynalezli prototyp, který byl schopen zabít králíka pomocí mikrovln, píše server Wired.
Související
Británie hlásí rozsáhlý požár. Zachvátil doky, kde se vyrábějí ponorky
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Velká Británie , II. světová válka , Luftwaffe , Radar , Robert Watson-Watt
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
před 39 minutami
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
před 43 minutami
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
před 1 hodinou
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 2 hodinami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 2 hodinami
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 3 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 4 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 4 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 5 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 5 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 6 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 6 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 6 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 7 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 7 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 8 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 8 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 9 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 9 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.
Zdroj: Jakub Jurek