Britové za války stavěli tajnou zbraň. Místo "paprsku smrti" nakonec našla uplatnění jinde

HISTORIE - Zatímco dnes je radar používán k odhalování dráhy letu každého komerčního letadla na světě, původně měl mnohem smrtonosnější význam. Vznikl během britských snah vynalézt tzv. „paprsek smrti“. Ačkoliv k tomu nikdy nedošlo, Britové nemuseli smutnit. Radar jim pomohl vyhrát bitvu o Británii.

Britská vláda se v roce 1930 obávala, že Hitlerovi se podařilo vyvinout „paprsek smrti“ a nechtěla zůstat pozadu. Proto nabídlo tisíc liber prvnímu muži, který by dokázal zabít ovci z 100 yardů pomocí elektromagnetická energie. Nikdo se k ceně nepřihlásil. Ministerstvo požádalo prominentního fyzika Roberta Watson-Watta v lednu 1935, aby zjistil, zda je možné „paprsek smrti“ vytvořit.

Watson-Watt zjistil, že zabíjet rádiovými vlnami na bázi „paprsku smrti“ není možné. Zvěsti, že Německo má tuto technologii k dispozici, odmítl. Jeho výzkum ale nebyl jen vyvracením falešných, poplašných zpráv. „I když nebylo možné zničit letadla pomocí rádiových vln, mělo by být možné je odhalit pomocí radiové energie odražené zpět od trupu letadla,“ napsal. Watson-Watt měl s tímto odhalováním zkušenosti – jako meteorolog pomocí rádiových vln lokalizovat bouřky a varoval před nimi letadla. Nyní musel najít způsob, jak varovat před tou nejhorší možnou bouřkou – smrtonosnou bouřkou letecké moci nacistického Německa. A ten způsob on našel v podobě radaru.

Němci znali radar ještě před Brity. Poprvé byl radarový systém patentován Němcem Christianem Hulsmeyerem v roce 1904. Přesto se radar stal tajnou zbraní Británie, a to díky důkladné práci týmu Watson-Watta, který byl jmenován ředitelem výzkumné stanice Bawdsey v roce 1936,  rok po svém prvním úspěšném testu. Zde došlo k vytvoření prvních radarových věží, které sledovaly letadla nejprve na krátkou vzdálenost a zanedlouho na vzdálenost až 100 mil.

Tým pracoval rychle. V roce 1937 byly vybudovány tři plně vybavené radarové stanice na jižním pobřeží Anglie, a před vypuknutím války se jejich počet zvýšil na 19. Němci netušili nic o Dowdingově systému, největším systému vzdušné obrany na světě té doby, jehož jádrem byly radary schopné detekovat útočící letadla nacházející se ve výškách, do kterých protivzdušné zbraně nedosáhly.

Díky propojeným stanicím byli radaroví operátoři v jižní Anglii schopni odhalit nacistické letecké útoky, zatímco německé letectvo se ještě formovalo nad letišti ve Francii. Díky předběžnému varování mohly posádky RAF zadržet překvapené německé piloty. „Není pochyb, že vyhrál Bitvu o Británii pro nás,“ řekl tvůrce Watson-Wattovi sochy, Alan Herriot. „ Byli bychom v pořádných problémech, kdyby Luftwaffe prorazily v jakémkoliv množství – byli vždycky překvapeni, že RAF byli na správném místě ve správný čas,“ řekl Herriot stanici BBC.

Skotské noviny Daily Record nazvaly Watson-Watta jedním z největších skotských válečných hrdinů. Za své zásluhy byl odměněn rytířským řádem v roce 1942. Watson-Watt, který zemřel v roce 1973 ve věku 81 let, nebyl ale se svým vynálezem vždy spokojen. Když byl pomocí radaru zadržen za překročení rychlosti, měl prý říci: „Můj Bože, kdybych býval věděl, co s tím budou dělat, nikdy bych to nevynalezl.“Jeho vynález nicméně neukončil hledání paprsku smrti – v Japonsku v roce 1945 vynalezli prototyp, který byl schopen zabít králíka pomocí mikrovln, píše server Wired.

Související

Více souvisejících

Velká Británie II. světová válka Luftwaffe Radar Robert Watson-Watt

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy