HISTORIE - Zatímco dnes je radar používán k odhalování dráhy letu každého komerčního letadla na světě, původně měl mnohem smrtonosnější význam. Vznikl během britských snah vynalézt tzv. „paprsek smrti“. Ačkoliv k tomu nikdy nedošlo, Britové nemuseli smutnit. Radar jim pomohl vyhrát bitvu o Británii.
Britská vláda se v roce 1930 obávala, že Hitlerovi se podařilo vyvinout „paprsek smrti“ a nechtěla zůstat pozadu. Proto nabídlo tisíc liber prvnímu muži, který by dokázal zabít ovci z 100 yardů pomocí elektromagnetická energie. Nikdo se k ceně nepřihlásil. Ministerstvo požádalo prominentního fyzika Roberta Watson-Watta v lednu 1935, aby zjistil, zda je možné „paprsek smrti“ vytvořit.
Watson-Watt zjistil, že zabíjet rádiovými vlnami na bázi „paprsku smrti“ není možné. Zvěsti, že Německo má tuto technologii k dispozici, odmítl. Jeho výzkum ale nebyl jen vyvracením falešných, poplašných zpráv. „I když nebylo možné zničit letadla pomocí rádiových vln, mělo by být možné je odhalit pomocí radiové energie odražené zpět od trupu letadla,“ napsal. Watson-Watt měl s tímto odhalováním zkušenosti – jako meteorolog pomocí rádiových vln lokalizovat bouřky a varoval před nimi letadla. Nyní musel najít způsob, jak varovat před tou nejhorší možnou bouřkou – smrtonosnou bouřkou letecké moci nacistického Německa. A ten způsob on našel v podobě radaru.
Němci znali radar ještě před Brity. Poprvé byl radarový systém patentován Němcem Christianem Hulsmeyerem v roce 1904. Přesto se radar stal tajnou zbraní Británie, a to díky důkladné práci týmu Watson-Watta, který byl jmenován ředitelem výzkumné stanice Bawdsey v roce 1936, rok po svém prvním úspěšném testu. Zde došlo k vytvoření prvních radarových věží, které sledovaly letadla nejprve na krátkou vzdálenost a zanedlouho na vzdálenost až 100 mil.
Tým pracoval rychle. V roce 1937 byly vybudovány tři plně vybavené radarové stanice na jižním pobřeží Anglie, a před vypuknutím války se jejich počet zvýšil na 19. Němci netušili nic o Dowdingově systému, největším systému vzdušné obrany na světě té doby, jehož jádrem byly radary schopné detekovat útočící letadla nacházející se ve výškách, do kterých protivzdušné zbraně nedosáhly.
Díky propojeným stanicím byli radaroví operátoři v jižní Anglii schopni odhalit nacistické letecké útoky, zatímco německé letectvo se ještě formovalo nad letišti ve Francii. Díky předběžnému varování mohly posádky RAF zadržet překvapené německé piloty. „Není pochyb, že vyhrál Bitvu o Británii pro nás,“ řekl tvůrce Watson-Wattovi sochy, Alan Herriot. „ Byli bychom v pořádných problémech, kdyby Luftwaffe prorazily v jakémkoliv množství – byli vždycky překvapeni, že RAF byli na správném místě ve správný čas,“ řekl Herriot stanici BBC.
Skotské noviny Daily Record nazvaly Watson-Watta jedním z největších skotských válečných hrdinů. Za své zásluhy byl odměněn rytířským řádem v roce 1942. Watson-Watt, který zemřel v roce 1973 ve věku 81 let, nebyl ale se svým vynálezem vždy spokojen. Když byl pomocí radaru zadržen za překročení rychlosti, měl prý říci: „Můj Bože, kdybych býval věděl, co s tím budou dělat, nikdy bych to nevynalezl.“Jeho vynález nicméně neukončil hledání paprsku smrti – v Japonsku v roce 1945 vynalezli prototyp, který byl schopen zabít králíka pomocí mikrovln, píše server Wired.
Související
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
Velká Británie , II. světová válka , Luftwaffe , Radar , Robert Watson-Watt
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek