Západ je v hluboké krizi. Z USA zní varování před volbami ve Francii

MAGAZÍN - Západ, bez jakýchkoliv pochybností, prožívá hlubokou politickou krizi, kterou lze jednoduše dokumentovat, pokud pohlédneme na poslední průzkumy veřejného mínění ohledně prvního kola francouzských prezidentských voleb, které proběhne v neděli. Konstatuje to alespoň editorial amerického serveru Washington Post. Vlivný deník v něm deklaruje, že nejméně dva ze čtyř hlavních kandidátů budí velké znepokojení.

Boj na život a na smrt

Nedávné průzkumy podle washingtonského deníku naznačují, že první kolo bude připomínat boj "na život a na smrt" mezi čtyřmi kandidáty o první dvě místa, která zajišťují účast v druhém kole volby. Ta má proběhnout o dva týdny později, tedy 7. května, připomíná editorial.  

Dva z uvedených kandidátů, krajně pravicová Marine Le Penová a krajně levicový Jean-Luc Mélenchon, nicméně představují politické extrémy, varuje prestižní server. Poukazuje, že Le Penová i Mélechon odmítají prakticky vše, na čem stojí základy páté francouzské republiky, která vznikla v roce 1958.

"Již pouhá možnost, že budou volbou pro zemi v druhém kole, by měla přinášet zástavu srdce každému, kdo věří, že klíčové západní liberální hodnoty přežijí," píše bez okolků Washington Post. Tyto hodnoty podle deníku ohrožuje vlna veřejné nevole, která již způsobila, že lidé v referendu odhlasovali odchod Velké Británie z Evropské unie a v amerických volbách zvolili prezidentem Donalda Trumpa.  

Pro ty, kteří nepreferují revoluci, je nejlepší volbou Emmanuel Macron, soudí vlivný server. Připomíná, že devětatřicetiletý bývalý ministr hospodářství sice působil v současné socialistické vládě, ale před rokem se s ní rozešel a založil novou, středovou stranu. Tím, že hraje na vysokou strunu, se Macron výrazně odlišuje od většiny svých protikandidátů, deklaruje editorial. Dodává, že politik navrhuje citlivé reformy stagnující, na místě stojící francouzské ekonomiky, která od roku 2010 prakticky neustále produkuje nezaměstnanost dosahující dvouciferných čísel.  

Macron je také neohrožený obhájce volného obchodu, práv sexuálních menšin a pevného zakotvení Francie v Evropské unii, pokračuje Washington Post. Deník zdůrazňuje, že toto Macrona velmi odlišuje od dalšího kandidáta, který se jako druhý nejvíce blíží politickému středu, konzervativce Françoise Fillona. Ten naopak zaujal tvrdé protiislámské a protiimigrantské názory, kritizuje prestižní server. Dodává, že podobně jako extremisté Le Penová a Mélenchon je i Fillon protiamerický a vykazuje benevolentní přístup vůči ruskému autoritářskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Fašismus a trockismus

" Fillon nicméně vypadá jako přijatelný ve srovnání s Le Penovou, jejíž Národní fronta je francouzskou moderní verzí fašismu," nebere si servítky washingtonský deník. Poukazuje, že ačkoliv si Le Penová snaží budovat umírněnější image, než jakou měl její otec, někdejší prezidentský kandidát zpochybňující holocaust, sama nedávno vyslala svým voličům podprahovou zprávu, když odmítla roli Francie v deportacích Židů do nacistických vyhlazovacích táborů.

Pokud by se Le Penová stala prezidentkou Francie, chtěla by zemi vyvést z eurozóny a zřejmě i z Evropské unie, podotýká Washington Post. Z dalších plánů vůdkyně Národní fronty zmiňuje i vyhlášení moratoria na přijímání imigrantů a vyhlášení kulturní války islámu. "Bohužel, zastřelení policejního příslušníka, k němuž došlo ve čtvrtek na pařížském Champs-Elysee, k němuž se přihlásil Islámský stát, může (Le Penové) přihrát některé z dosud nerozhodnutých voličů," obává se vlivný deník.

Pak je zde Mélenchon, zpátečnický trockista, který zazářil v průzkumech i kvůli futuristické taktice, v jejímž rámci používal například vlastní hologramy, pokračuje editorial. Připomíná, že tento kandidát chce vyvézt Francii z NATO a spolupracovat s Kubou a Venezuelou, přičemž odmítá, že by Francie byla západní zemí. Vzhledem k jeho ekonomickému programu, zahrnujícího stoprocentní daň z příjmu na vybrané skupiny a masivní vládní výdaje, by zřejmě zničil Evropskou unii podobně jako Le Penová, míní americký server.

"Pokud Macron nějak přežije tuto nepěknou skrumáž - je zde dalších sedm menších kandidátů - bude v druhém kole favoritem na prezidentství," konstatuje Washington Post. Soudí, že v takovém případě si EU a NATO, stejně jako finanční trhy oddechnou a Macronova vláda bude moci - za pomoci centristické většiny, která pravděpodobně vzejde z letošních voleb v Německu - podpořit normalizaci zahraničněpolitického kurzu, k níž nedávno přistoupila i Trumpova administrativa.

Nyní nicméně nelze vyloučit ani katastrofický scénář, varuje americký deník. Doplňuje, že i kdyby se nenaplnil, Francie poskytuje další střízlivý pohled na hloubku rozdělenosti Západu.  

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Marine Le Pen Jean-Luc Mélenchon Emmanuel Macron François Fillon

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy