Tvrdý boj o hlasy: Snad se lidé nenechají zmanipulovat, Macron je větší fašista než Le Penová, tvrdí Francouzi

Paříž – Téměř okamžitě po vyhlášení výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb většina poražených kandidátů vyzvala k podpoře Emanuela Macrona ve druhém kole. Učinil tak i republikán François Fillon, který teď mluví o nutnosti blokovat Marine Le Penovou.

Fillon a socialista Benoit Hamon ihned vyjádřili podporu Fillonovi, naopak levicový Jean-Luc Mélenchon nepodpoří žádného z kandidátů, protože podle něj v zásadě není jeden lepší než druhý.

Fillon se umístil ve volbě s necelými 20 procenty na třetím místě. Teď trvá na tom, že je nutné dál držet od moci Národní frontu, vyzval proto své voliče, aby podpořili Macrona. „Nedělám to s lehkým srdcem,“ cituje jeho slova server The Local.

Republikán mluvil o nebezpečí pro Francii, které Marine Le Penová a její „extremismus“ představují. „Neexistuje žádná možnost, než hlasovat proti krajní pravici. Budu hlasovat pro Emmanuela Macrona,“ řekl svým pesimistickým příznivcům.

Republikánský politik a bývalý premiér Alain Juppé jej brzy následoval, když oznámil, že se „bez váhání“ rozhodl hlasovat pro Macrona, který prý má jeho podporu „v duelu proti krajní pravici, která by pro Francii znamenala katastrofu“.  

Poražený socialistický kandidát Hamon také vyzval své příznivce k podpoře Macrona, „i když není součástí levice“. Socialistický premiér Bernard Cazeneuve dodal, že „výsledek volá po jasné a silné pozici ze všech republikánů“, které požádal, aby hlasovali „pro poražení Národní fronty a jejího smrtelného projektu“. Bývalá ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová na twitteru uvedla, že „bez pochyb a neprodleně samozřejmě bude hlasovat pro Macrona.“ 

Mnoho dalších politiků z téměř všech stran vydalo stejnou výzvu. A asi to není žádným překvapením pro ty, kteří si pamatují volby v roce 2002, kdy se otec Marine Le Penové a bývalý vůdce Národní fronty Jean-Marie také dostal do druhého kola – a i on se tehdy setkal s totožnými reakcemi. Nakonec byl ve druhém kole poražen Jacquesem Chiracem. 

Podobný blok proti Národní frontě je podle serveru The Local již ve Francii jakousi tradicí, protože se projevil i v krajských volbách v roce 2015, kdy i přes velmi dobré výsledky prvního kola Le Penová a její strana nezískaly kontrolu nad všemi regiony.

„Čekala jsem, že Fillon bude požadovat zablokování Le Penové. Musíme doufat, že Francouzi zůstanou věrni svému přesvědčení a nenechají se takto manipulovat,“ uvedla pro server podporovatelka Le Penové jménem Christelle (45).

I někteří další fanoušci Le Penové věří, že tyto výzvy politiků zůstanou nevyslyšeny. „Fillon mluví jen za sebe a nikdo už ho nějakou dobu neposlouchá,“ myslí si 42letá zdravotní sestra Gautier. „Lidé mají možnost volit vlastním svědomím. Už včera večer na jeho shromáždění neměli jeho vlastní fanoušci stejný názor a začali odcházet dříve, než vůbec domluvil. Myslím, že hodně Fillonových podporovatelů podpoří Le Penovou, což je dobrá věc.“

Průzkumy veřejného mínění před prvním kolem ukazovaly, že až třetina Fillonových voličů je připravena podpořit Le Penovou v případě, že by byl v prvním kole poražen.

To menší levicové strany se většinou rozhodly nepodpořit ani jednoho z těchto dvou kandidátů. Philippe Poutou z Nové antikapitalistické strany se rozhodl nevyzvat lidi, aby hlasovali proti Le Penové. Říká totiž, že Emmanuel Macron „není hradba proti Národní frontě“. Nathalie Arthaudová z komunistické strany řekla, že odevzdá prázdný hlas, čímž „odmítne Národní frontu, aniž by věřila, že Macron je blok proti ní.“

Levicový Mélenchon oznámil, že nebude říkat svým stoupencům, jak mají hlasovat. I kdyby je vyzval, aby dali hlas Macronovi, mnohým by se to nelíbilo. „Macron je větší fašista než Le Penová,“ řekl 66 letý Francoise, jeden z příznivců Mélenchona, serveru The Local. Další serveru řekli, že pro Macrona budou hlasovat jen se sebezapřením, jiní dodali, že pro něj ani hlasovat nebudou.

Hugo Bacoul, volič Hamona, pak řekl: „Teď je to opravdu komplikované, protože si myslím, že 30 procent Francouzů nesdílí hodnoty Macrona ani Le Penové“. „Ale nemůžeme pustit Le Penovou k moci. Macron není o moc lepší, ale prostě není tak špatný.“

Související

Emmanuel Macron Komentář

Porážkou Le Penové to teprve začíná. Francie se potřebuje dát dohromady

Francie vyhrála bitvu, celou válku má ale ještě před sebou. Krajní pravice u voleb utrpěla významnou porážku a nenaplnily se tak obavy z první takové vlády od nacistické okupace. Přesto ale kombinace středu a levice může vést k další nestabilitě a prohloubení krize ve francouzské politice, jejíž stabilita i samotná existence jsou životně důležité pro Evropu i svět. 

Více souvisejících

volby ve Francii Emmanuel Macron Marine Le Pen Jean-Luc Mélenchon Benoit Hamon François Fillon

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy