Velká mešita v Paříži vyzvala muslimy: Dejte svůj hlas Macronovi

Paříž/Berlín - Představitelé pařížské velké mešity vyzvali francouzské muslimy, aby ve druhém kole prezidentských voleb dali hlas Emmanuelu Macronovi. Za centristu se postavilo také Německo.

V nedělním prvním kole prezidentských voleb ve Francii zvítězil centrista Macron s 23,86 procenta hlasů. Do druhého kola, které se koná 7. května, s ním postupuje kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, pro niž hlasovalo 21,43 procenta zúčastněných voličů.

Pařížská velká mešita a národní muslimská federace dnes v prohlášení vyzvaly francouzské muslimy, aby v květnu dali hlas Macronovi. Podle textu právě on bude respektovat republikánské hodnoty a důsledně bude prosazovat principy laickosti. Macron podle textu představuje "hlas naděje a důvěry v duchovní a občanské síly národa".

Anouar Kbibech, který stojí v čele francouzské rady islámu, k níž mešita patří, označil současnou situaci za "výjimečnou" a nevyloučil, že se jeho organizace v mezidobí před druhým kolem vyjádří samostatně.

Německá vláda i ministerstvo zahraničí vyjádřily nadšení z vítězství Macrona. "Jsme rádi a ulevilo se nám, že volba francouzských voliček a voličů je proevropská," uvedl dnes mluvčí ministerstva zahraničních věcí Martin Schäfer.

Už v neděli pozdě večer mluvčí německé vlády Steffen Seibert na twitteru napsal, že je "dobré, že Emmanuel Macron se svým kurzem podporujícím silnou EU a sociálně-tržní hospodářství slavil úspěch". "Vše nejlepší do příštích dvou týdnů," dodal mluvčí na sociální síti.

Podle dnešního vyjádření dalšího vládního mluvčího Georga Streitera se Seibert na twitteru vyjádřil zcela v duchu názoru kancléřky Angely Merkelové. Streiter zároveň odmítl obvinění, že by se tímto vyjádřením německá vláda vměšovala do voleb v sousední zemi, jejichž druhé kolo voliče čeká za dva týdny.

Mluvčí ministerstva zahraničí Schäfer odmítl námitku jednoho z novinářů, že německé výroky by mohly být kontraproduktivní a přimět francouzské voliče, aby dali v druhém kole hlas Macronově soupeřce, předsedkyni krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penové. "Myslím, že (postup německých úřadů) vůbec není hloupý," řekl. Francouzi vyslali v prvním kole jasný signál, že chtějí zachovat Evropu jako společenství založené na hodnotách a kulturní rozmanitosti.

Související

Armáda Francie

Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí

Francouzské Národní sdružení (RN) prosazuje výrazné posílení vojenských kapacit země, avšak striktně v rámci národní suverenity. Tento přístup představuje zásadní odklon od politiky prezidenta Emmanuela Macrona, který dlouhodobě usiluje o prohloubení evropské obranné spolupráce a společných zbrojních programů. Vzhledem k vysoké popularitě strany jsou tyto plány předmětem debaty o budoucím směřování francouzské bezpečnosti.
Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod

Emmanuel Macron učinil během své nedávné návštěvy Kypru zásadní prohlášení týkající se jeho politické budoucnosti. Prezident, který je v čele Francie již téměř deset let, veřejně oznámil, že po svém odchodu z Elysejského paláce v roce 2027 s politikou nadobro končí a definitivně tuto životní kapitolu uzavře.

Více souvisejících

Emmanuel Macron volby ve Francii Muslimové Francie Německo

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

před 2 hodinami

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Aktualizováno včera

Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu

Varování meteorologů před nebezpečím požárů se brzy naplnilo. Hasiči z Ústeckého kraje zasahují v sobotu odpoledne u požáru lesa v národním parku České Švýcarsko, kde v roce 2022 došlo k nejrozsáhlejšímu lesnímu požáru v historii České republiky. Platí zvláštní stupeň poplachu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy