Budoucnost vztahů Turecka s EU? Ministři se na Maltě hádají

Valletta - Evropská unie je nadále rozdělená v otázce dalšího vývoje vztahu k Turecku. Vztahy s Ankarou nechtějí podle agentury APA zpochybnit především ministři zemí východní části unie. Naopak Rakousko s režimem tureckého prezidenta Recepa Taiyypa Erdogana skoncovala.

"Přístupová jednání s Tureckem nedávají z mého pohledu smysl. Dohoda o sousedství, která by stanovila, jak má spolupráce vypadat, by byla z mého pohledu správnou cestou," uvedl šéf rakouské diplomacie Sebastian Kurz.

Rakousko Ankaru dlouhodobě kritizuje, naposledy kvůli nedávnému referendu o ústavních změnách, v němž Turci odhlasovali výrazné posílení moci prezidenta. "Turecko se tímto lidovým hlasováním opět vzdálilo evropských hodnotám," uvedl lidovec Kurz.

"Po referendu staré Turecko, jak jsme ho znali, svobodné Turecko, prozápadní Turecko, Turecko právního státu zemřelo. A s ním de facto i přístupový proces," sdělil lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

Současný stav je neuspokojivý a frustrující pro obě strany, řekl dnes eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn. Podle něj je načase nastavit nová pravidla spolupráce EU s Tureckem.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel před ukončením přístupových jednání s Tureckem, která začala v roce 2005, varoval. EU by měla dát jasně najevo, co od Ankary čeká. Konec rozhovorů by ale podle Gabriela byl "naprosto špatnou reakcí" na vývoj v Turecku. Ankaru by to podle něj totiž vehnalo do náruče Ruska.

"Vidím jen jedinou červenou linii, a to je trest smrti," uvedl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Měli bychom se přestat vzájemně obelhávat," řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. "U členství v Evropské unii jde o hodnoty. Tyto hodnoty je třeba prokazovat v konkrétních činech," dodal. K opatrnosti a zachování dialogu vyzvali například také Maďarsko či Litva. Na stranu zastánců pokračování jednání se přiklonila také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Je podle ní důležité si uvědomit, že Turecko není jen kandidátskou zemí, ale také členem NATO.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Turecko Rakousko Sigmar Gabriel Lubomír Zaorálek Miroslav Lajčák

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy