Německo dosud nemá otisky prstů 5200 uprchlíků, hrozí vážné nebezpečí

Berlín - Ačkoli se Německo snaží mít kontrolu nad uprchlíky a zpřísňuje bezpečnostní opatření v zemi, v záznamech více než pěti tisíc migrantů stále chybějí některé základní údaje k jejich identifikaci. Mezi nimi i otisky prstů.

Kompletní údaje jsou přitom důležité, aby úřady dokázaly zabránit vytváření falešných totožností a následného zneužívání sociálních dávek. Zatím největší případ neoprávněného pobírání příspěvků ze státní kasy odhalili letos v lednu policisté na severu Německa. Uvedli tehdy, že vyšetřují přes 300 případů zneužití dávek, kterého se dopustili žadatelé o azyl převážně ze Súdánu. Celkovou škodu tehdy kriminalisté odhadli na několik milionů eur.

Snímat otisky prstů jsou všechna německá centra pro přijímání uprchlíků schopna už od května loňského roku. Přesto ve složkách asi 5200 uprchlíků starších třinácti let tyto záznamy nejsou.

Fakt, že až do května loňského roku nebylo technicky a mnohdy ani kapacitně možné snímat otisky prstů všem registrovaným uprchlíkům, ale sehrál roli i v závažnějších případech. Tento týden policie v Bavorsku zadržela německého vojáka, který se v roce 2015 registroval jako syrský uprchlík a úřady mu dokonce přiznali právo na azyl a příslušné dávky.

Podle policie chtěl přitom muž (28) s krajně pravicovými názory využít falešné totožnosti k tomu, aby spáchal teroristický útok a vinu za něj následně svalil na uprchlíky.

Německá vláda v poslední době usiluje také o zvýšení počtu deportací neúspěšných žadatelů o azyl. Podle informací serveru Spiegel Online oslovila za tímto účelem vláda státní zaměstnance, kteří by chtěli pomáhat jednotlivým spolkovým zemím při zpracovávání dokumentů potřebných pro vyhoštění migrantů. Ministerstvo vnitra by takto chtělo na půl roku až rok dobrovolně přeřadit zhruba 420 úředníků. Znalosti cizineckého práva podle výzvy nejsou potřeba.

Počet cizinců, kteří letos budou muset zemi opustit, dosáhne 485.000. V loňském roce bylo deportováno kolem 80.000 migrantů.

Související

Více souvisejících

Německo uprchlíci deportace teroristické útoky v Německu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy