Tajemství Marca Pola. Jak to bylo s jeho cestou do Číny?

Málokdo by neznal proslulý středověký příběh benátského kupce Marca Pola, jež se dostal až do daleké Číny a poté o tom sepsal román Milion. Jeho příběh byl zpochybňován po celá staletí, naposledy italskými archeology, kteří se domnívají, že Marco pouze převyprávěl to, co se dozvěděl od kupců z Persie a arabských zemí. Co všechno benátský kupec na své cestě zažil a co poznal? A která fakta z jeho cest historici nejvíce zpochybňují?

 Dílo Milion bylo přeloženo z latiny do češtiny už kolem roku 1400. Podle dalších skeptiků je v díle mnoho chyb, které dokazují, že Marco Polo v Asii nikdy nebyl. Ani v Číně neexistuje žádný záznam o tom, že by se tam kdy benátský kupec ocitl.

Jak zní oficiální verze příběhu Marca Pola? Marco Polo se vydal se svým otcem a strýcem po tzv. hedvábné cestě do daleké Číny v roce 1271. Obrovské části Asie vládli Mongolové v čele se svým chánem Kublajchánem. Toho už údajně strýc a otec Marca znali z dřívějška, setkali se s ním zhruba na území dnešního Uzbekistánu. Marcovi bylo v roce, kdy se všichni tři vydali na cestu, jenom 17 let. Na cestě se ke kupcům přidali také kněz a biskup vyslaný papežem, společně s dary pro chána. Kněz i biskup se po nějakém čase od výpravy odpojili.

Jejich cesta vedla přes území dnešního Turecka a Íránu k Perskému zálivu, kde se chtěli nalodit. Místní lodě jim však nepřipadali bezpečné a nakonec pokračovali po souši. Museli projít nehostinnou a hornatou krajinou přes dnešní Afghánistán a pohoří Pamír. Pokračovali cestou na jih od mongolské pouště Gobi, kdy se dostali do města Cambalu, dnešního Pekingu. Rodina Polových se do Pekingu dostala za tři a půl roku.

V Milionu Marco zmiňuje horu na území Arménie, kde měla spočinout biblická Noemova archa, Ararat. Marco byl taktéž prvním, kdo se v díle zmínil o ropě a uhlí, které nazývá černým kamenem, který hoří. Vyprávěl také o náboženských obřadech a čilém obchodním ruchu, jež na čínském území tehdy byl. Zaujal ho fakt, že lidé zde platili papírovými penězi.

Podle Marca se spolu se svým otcem a strýcem na celých 17 let dostal do služby velkého chána Kublaje, jež Marca vysílal na jakési inspekční cesty po své říši. Údajně mu také dal do správy město Jang-čou. Zůstává otázkou, zda by velký chán pověřil nevzdělaného kupce správou celého čínského města. Asijská města popisoval Marco v díle jako překypující bohatstvím a velmi vyspělá. Obdivoval také palác chána, který měl být tvořen zlatými zdmi s reliéfy draků, zvířat a ptáků. Součástí paláce byly také rozlehlé zahrady s rozmanitým rostlinstvem a živočišstvem. „Neexistuje jediný den v roce, aby sem cizí obchodníci nepřijeli s více než tisícem kár s hedvábím,“ popisuje Marco město Cambalu. O vyspělosti asijské civilizace také vypovídal čilý lodní ruch na Žluté řece, kdy v jednom přístavu údajně kotvilo až 15 tisíc lodí.

Marca ohromila také vojenská vybavenost Mongolů nebo poštovní systém, který zajistil velmi rychlý přenos informací přes rozsáhlé území. Marco také zmiňuje dálnou zemi Japonsko, což byla dle jeho vyprávění země plná zlata. Rodina Polových opustila čínské území zhruba kolem roku 1292. Trasa zpět do Benátek měla vést přes dnešní Vietnam a lodí kolem Malajského poloostrova, Sumatry a Srí Lanky, poté podél Indie až do Persie. Z Konstantinopole se následně dopravili do Benátek v roce 1295. Trojice mužů na sobě údajně měla roztrhané šaty mongolského vzezření z hedvábí. Marcovi bylo 41 nebo 42 let. Následně převyprávěl svůj příběh jistému Rustichellovi v janovském vězení, který ho začal přepisovat. Ručními přepisy byla kniha rozmnožována po následujících dvě stě let. Marco poté setrval v Benátkách, kde zemřel v roce 1324.

Původní verze díla se nedochovala, v roce 1928 ji jistý ital Luigi Foscolo Benedetto přepsal na základě srovnání více zachovaných verzí rukopisu. Nejbližší rukopisy původnímu dílu jsou prý jeden latinský překlad, toskánské vydání a francouzský kodex.  Cestopis je dodnes považován za první zeměpisné dílo o Asii. Zveličené informace jsou často připisovány osobě Rustichella, který dílo sepisoval z Marcových vyprávění.

Marcovi nevěřili už jeho evropští současníci, kteří čekali, že říše chána oplývá ještě většími senzacemi. I tak byla tehdy kniha vnímána jako romantické dílo, spíše než cestopisné dílo. První století existence se dokonce Milionu přezdívalo „milion lží“. Až později v období renesance se dílu dostalo většího uznání. Cestou Marca Pola se údajně inspiroval i Kryštof Kolumbus při svém pokusu proniknout po moři do Indie.

V současné době je dílo zpochybňováno zejména z faktického hlediska. Historici si kladou otázku, proč Polo neinformoval o Velké čínské zdi? Nikde se nenašly důkazy o obrovských mongolských plavidlech, které měl údajně k dispozici chán. Historici se též podivují nad tím, že v díle je pouze 18 vět napsáno v první osobě. Otázkou je, zda si na to přepisovatel Rustichello dával pozor. Další „děrou“ v jeho příběhu může být i Marcova údajná činnost vysokého úředníka samotného chána.

Marco z Číny nepřivezl žádný dokument, který by dokazoval jeho úřednickou činnost, v díle se navíc zmiňuje o lvech, kteří tam teoreticky nemohli žít. Je možné, že názvoslovné nedostatky byly způsobené komplikovaným překladem z mluvené starofrancouzštiny, kterou údajně příběh Polo diktoval. Znalost hlavního města chána, které Marco detailně popsal, by si asi nevymyslel. Detailní popis mluví ve prospěch Marcovi přítomnosti v dnešním Pekingu. Ať už je příběh cestovatele Marca Pola pravdivý, nebo částečně smyšlený, tehdejší Evropu obohatil nesmírnou měrou.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie Itálie Mongolsko Čína Marco Polo

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

Zdroj: David Holub

Další zprávy