Málokdo by neznal proslulý středověký příběh benátského kupce Marca Pola, jež se dostal až do daleké Číny a poté o tom sepsal román Milion. Jeho příběh byl zpochybňován po celá staletí, naposledy italskými archeology, kteří se domnívají, že Marco pouze převyprávěl to, co se dozvěděl od kupců z Persie a arabských zemí. Co všechno benátský kupec na své cestě zažil a co poznal? A která fakta z jeho cest historici nejvíce zpochybňují?
Dílo Milion bylo přeloženo z latiny do češtiny už kolem roku 1400. Podle dalších skeptiků je v díle mnoho chyb, které dokazují, že Marco Polo v Asii nikdy nebyl. Ani v Číně neexistuje žádný záznam o tom, že by se tam kdy benátský kupec ocitl.
Jak zní oficiální verze příběhu Marca Pola? Marco Polo se vydal se svým otcem a strýcem po tzv. hedvábné cestě do daleké Číny v roce 1271. Obrovské části Asie vládli Mongolové v čele se svým chánem Kublajchánem. Toho už údajně strýc a otec Marca znali z dřívějška, setkali se s ním zhruba na území dnešního Uzbekistánu. Marcovi bylo v roce, kdy se všichni tři vydali na cestu, jenom 17 let. Na cestě se ke kupcům přidali také kněz a biskup vyslaný papežem, společně s dary pro chána. Kněz i biskup se po nějakém čase od výpravy odpojili.
Jejich cesta vedla přes území dnešního Turecka a Íránu k Perskému zálivu, kde se chtěli nalodit. Místní lodě jim však nepřipadali bezpečné a nakonec pokračovali po souši. Museli projít nehostinnou a hornatou krajinou přes dnešní Afghánistán a pohoří Pamír. Pokračovali cestou na jih od mongolské pouště Gobi, kdy se dostali do města Cambalu, dnešního Pekingu. Rodina Polových se do Pekingu dostala za tři a půl roku.
V Milionu Marco zmiňuje horu na území Arménie, kde měla spočinout biblická Noemova archa, Ararat. Marco byl taktéž prvním, kdo se v díle zmínil o ropě a uhlí, které nazývá černým kamenem, který hoří. Vyprávěl také o náboženských obřadech a čilém obchodním ruchu, jež na čínském území tehdy byl. Zaujal ho fakt, že lidé zde platili papírovými penězi.
Podle Marca se spolu se svým otcem a strýcem na celých 17 let dostal do služby velkého chána Kublaje, jež Marca vysílal na jakési inspekční cesty po své říši. Údajně mu také dal do správy město Jang-čou. Zůstává otázkou, zda by velký chán pověřil nevzdělaného kupce správou celého čínského města. Asijská města popisoval Marco v díle jako překypující bohatstvím a velmi vyspělá. Obdivoval také palác chána, který měl být tvořen zlatými zdmi s reliéfy draků, zvířat a ptáků. Součástí paláce byly také rozlehlé zahrady s rozmanitým rostlinstvem a živočišstvem. „Neexistuje jediný den v roce, aby sem cizí obchodníci nepřijeli s více než tisícem kár s hedvábím,“ popisuje Marco město Cambalu. O vyspělosti asijské civilizace také vypovídal čilý lodní ruch na Žluté řece, kdy v jednom přístavu údajně kotvilo až 15 tisíc lodí.
Marca ohromila také vojenská vybavenost Mongolů nebo poštovní systém, který zajistil velmi rychlý přenos informací přes rozsáhlé území. Marco také zmiňuje dálnou zemi Japonsko, což byla dle jeho vyprávění země plná zlata. Rodina Polových opustila čínské území zhruba kolem roku 1292. Trasa zpět do Benátek měla vést přes dnešní Vietnam a lodí kolem Malajského poloostrova, Sumatry a Srí Lanky, poté podél Indie až do Persie. Z Konstantinopole se následně dopravili do Benátek v roce 1295. Trojice mužů na sobě údajně měla roztrhané šaty mongolského vzezření z hedvábí. Marcovi bylo 41 nebo 42 let. Následně převyprávěl svůj příběh jistému Rustichellovi v janovském vězení, který ho začal přepisovat. Ručními přepisy byla kniha rozmnožována po následujících dvě stě let. Marco poté setrval v Benátkách, kde zemřel v roce 1324.
Původní verze díla se nedochovala, v roce 1928 ji jistý ital Luigi Foscolo Benedetto přepsal na základě srovnání více zachovaných verzí rukopisu. Nejbližší rukopisy původnímu dílu jsou prý jeden latinský překlad, toskánské vydání a francouzský kodex. Cestopis je dodnes považován za první zeměpisné dílo o Asii. Zveličené informace jsou často připisovány osobě Rustichella, který dílo sepisoval z Marcových vyprávění.
Marcovi nevěřili už jeho evropští současníci, kteří čekali, že říše chána oplývá ještě většími senzacemi. I tak byla tehdy kniha vnímána jako romantické dílo, spíše než cestopisné dílo. První století existence se dokonce Milionu přezdívalo „milion lží“. Až později v období renesance se dílu dostalo většího uznání. Cestou Marca Pola se údajně inspiroval i Kryštof Kolumbus při svém pokusu proniknout po moři do Indie.
V současné době je dílo zpochybňováno zejména z faktického hlediska. Historici si kladou otázku, proč Polo neinformoval o Velké čínské zdi? Nikde se nenašly důkazy o obrovských mongolských plavidlech, které měl údajně k dispozici chán. Historici se též podivují nad tím, že v díle je pouze 18 vět napsáno v první osobě. Otázkou je, zda si na to přepisovatel Rustichello dával pozor. Další „děrou“ v jeho příběhu může být i Marcova údajná činnost vysokého úředníka samotného chána.
Marco z Číny nepřivezl žádný dokument, který by dokazoval jeho úřednickou činnost, v díle se navíc zmiňuje o lvech, kteří tam teoreticky nemohli žít. Je možné, že názvoslovné nedostatky byly způsobené komplikovaným překladem z mluvené starofrancouzštiny, kterou údajně příběh Polo diktoval. Znalost hlavního města chána, které Marco detailně popsal, by si asi nevymyslel. Detailní popis mluví ve prospěch Marcovi přítomnosti v dnešním Pekingu. Ať už je příběh cestovatele Marca Pola pravdivý, nebo částečně smyšlený, tehdejší Evropu obohatil nesmírnou měrou.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
historie , Itálie , Mongolsko , Čína , Marco Polo
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 51 minutami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 1 hodinou
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 1 hodinou
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 2 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 3 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 4 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 5 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 6 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 7 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 8 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 9 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 9 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 10 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.
Zdroj: Libor Novák