Co dokáže agresivita Ruska? Podívejte se na Jižní Osetii, prohlásil Kiska

Bratislava - Příkladem toho, co se může stát, když se Rusko rozhodne prosazovat své zájmy, může být Jižní Osetie. Uvedl to dnes slovenský prezident Andrej Kiska, který je známý svým rezervovaným postojem vůči politice Moskvy. Naopak premiér Robert Fico je k Rusku vstřícnější.

Jižní Osetie vyhlásila nezávislost na Gruzii v 90. letech. Po ozbrojeném konfliktu v roce 2008, který Gruzie prohrála, Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a další separatistické oblasti Abcházie. Moskva pak rozmístila na vojenských základnách v Jižní Osetii a v Abcházii ruské vojáky. Obě území považuje Gruzie za okupovaná.

"Jedním z mých nejsilnějších zážitků během oficiálních cest jako prezidenta byla návštěva Gruzie a Jižní Osetie. V praxi tam bylo vidět, co znamená agresivita jedné země," řekl Kiska po dnešní schůzce s gruzínským protějškem Giorgim Margvelašvilim.

"V praxi tak tam je vidět, co znamená porušení základních pravidel. V praxi bylo vidět, co Rusko dokáže udělat v případě, když se rozhodne ohrozit celistvost jiné země," dodal Kiska, který Gruzii navštívil loni.

"Je to důležitý signál pro nás, abychom rozuměli obavám pobaltských zemí, Polska, abychom rozuměli obavám, co se může stát, když se Rusko rozhodne prosazovat své zájmy," míní slovenský prezident.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Andrej Kiska Slovensko Rusko Jižní Osetie Gruzie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy