Lidstvo čeká zkáza. Lidé volají po vytvoření globální vlády, která by zabránila nejhoršímu

Londýn - ‚Ať už jde o strašáka v podobě jaderného konfliktu se Severní Koreou, nebo planetu sužovanou katastrofickými změnami klimatu, potřeba účinné globální spolupráce nebyla nikdy větší, myslí si Britové. Sedm z deseti obyvatel Británie proto podporuje myšlenku „světové vlády“, která by chránila lidstvo před globální katastrofou.

Téměř 70 procent obyvatel Velké Británie podporuje vytvoření jisté formy světové vlády, která by byla schopna přinutit země, aby se vypořádaly s velkými riziky, jimž svět čelí, jako je změna klimatu a jaderné zbraně. Ukázal to nový průzkum, ze kterého cituje server The Independent.

62 procent lidí se také považuje za „globální občany“, což zřejmě zklame premiérku Theresu Mayovou, která na poslední konferenci konzervativců řekla, že „pokud si myslíte, že jste občanem světa, jste občanem ničeho“.

Průzkum ComRes zadala před summitem G7 na Sicílii Nadace pro globální výzvy a zapojilo se do něj 8,100 lidí i osmi zemí - Austrálie, Brazílie, Číny, Německa, Indie, Jižní Afriky, Velké Británie a USA, které jsou dohromady domovem poloviny světové populace.

Švédská nadace rovněž vydala zprávu s názvem Globální katastrofická rizika 2017, která podrobně popisuje pestrou škálu možných hrozeb. „Obří asteroid dopadne na zemi, pandemie, masivní sopečný výbuch, umělá inteligence se obrátí proti nám, zbraně hromadného ničení a ekologický kolaps – to vše je na seznamu,“ uvádí The Independent.

Autoři zprávy varují, že pokud jsou černé vědecké odhady toho, jak špatný vliv bude mít globální oteplování, správné, existuje „vysoká pravděpodobnost, že se lidská civilizace chýlí ke konci.“ I proto podle serveru může být povzbudivé, že ve všech osmi zemích průzkum zjistil významnou podporu pro přijetí opatření proti globálnímu oteplování.

Asi 88 procent všech respondentů uvedlo, že jsou ochotni provést změny, které by mohly ovlivnit jejich životní úroveň, aby se v budoucnosti zabránilo katastrofické změně klimatu. Mats Andersson, místopředseda nadace, vyzval lídry G7, aby spolupracovali na řešení obav lidí. „Měli by si být vědomi toho, že občané celé planety touží, aby spolupracovali a snažili o nalezení řešení kritického ohrožení lidstva,“ řekl.

„Ať už je to strašák jaderného konfliktu v Severní Koreji, nebo katastrofické změny klimatu, je potřeba účinná globální spolupráce,“ uvádí Andersson. Ve Velké Británii 71 procent respondentů uvedlo, že považuje potenciální použití zbraní hromadného ničení za jedno z hlavních nebezpečí, a 80 procent se shoduje, že změny klimatu by se mohly proměnit v globální katastrofu.

Mezi zeměmi jsou globální nejistotou nejvíce znepokojeni Brazílie (80 procent), Německo (71 procent) a Jižní Afrika (70 procent). Nejmenší obavy má pak Čína (41 procent) a Indie (47 procent). 74 procent lidí v USA si myslí, že změny klimatu se mohou stát globální katastrofou, což je nejnižší úroveň mezi osmi zeměmi zapojenými do průzkumu; Brazílie a Jižní Afrika mají kvůli klimatu největší starosti (91 procent oslovených), následuje Indie (90 procent) a Čína (86 procent).

Nadace také v souvislosti s rizikem jaderných zbraní připomíná jejich první použití proti Japonsku v roce 1945. „I když se napětí mezi jadernými státy od konce studené války snížilo a úsilí o odzbrojení vedlo ke zmenšení arzenálu, vyhlídka na jadernou válku je stále přítomna a konflikt může být dnes blíž, než tomu bylo před deseti lety,“ uvádí se v dokumentu.

„Jejím okamžitým účinkem by bylo katastrofální zničení životů a měst a oslabení organismu, nemoci a úmrtí v důsledku radiace. Ale dalším problémem je riziko, že prach uvolněný z jaderných výbuchů by mohl uvrhnout planetu do malé doby ledové, což by mělo dramatické ekologické důsledky, způsobilo by to těžký zemědělský kolaps a velká část světové populace by zemřela hladem.“

Pokud jde o změnu klimatu, je třeba poznamenat, že diskuse se soustředí především na vyhlídku zvýšení průměrné globální teploty o jeden až tři stupně Celsia. „To by mohlo mít závažné důsledky s ničivými účinky na životní prostředí a lidskou společnost,“ píše se ve zprávě. „Je zde však také nezanedbatelné a méně často zmiňované riziko, že teploty, mohou stoupat ještě dále, což by znamenalo bezprecedentní ztrátu pevninské plochy a ekosystémů".

„Dokonce i v mírnějších scénářích se celé ekosystémy zhroutí, zmizí zemědělská půda i zdroje sladké vody, což povede k rozsáhlému utrpení a nestabilitě. Hlavní pobřežní města - New York, Šanghaj, Bombaj - se ocitnou ve velké míře pod vodou a populace z nízko položených pobřežních oblastí možná bude muset být přemístěna. V současné době jde o více než miliardu lidí. V krajních scénářích je rozsah destrukce mimo naše schopnosti a s vysokou pravděpodobností by to znamenalo, že se lidská civilizace bude chýlit ke konci,“ dodává se ve zprávě.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

globální oteplování Jaderné zbraně Vědci

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 18 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android

Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně plánuje požádat soud o nařízení prodeje Chromu – nejpopulárnějšího webového prohlížeče na světě. Tento návrh přichází poté, co soudce Amit Mehta v srpnu rozhodl, že Google má monopol na online vyhledávání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy