Mečiarovy amnestie jsou zrušeny, ústavní soud rozhodnutí posvětil

Bratislava - Slovenský ústavní soud dnes potvrdil rozhodnutí parlamentu o zrušení kontroverzních amnestií, které dosud znemožňovaly kromě jiného vyšetřit zavlečení syna bývalého prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do Rakouska. V tiskové zprávě o tom informoval ústavní soud. Slovenské soudy tak budou moci znovu otevřít případ Kováčova únosu, z něhož byla v době vlády premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS.

Usnesení o zrušení zmiňovaných amnestií schválil slovenský parlament letos v dubnu. Tomuto rozhodnutí předcházela ústavní novela, podle které anulaci amnestií automaticky posoudí ústavní soud. Podle portálu tvnoviny.sk osm z deseti ústavních soudců podpořilo zrušení amnestií. Ústavní soud vynesl verdikt šest dnů před vypršením lhůty, kterou mu na posouzení souladu rozhodnutí sněmovny o zrušení amnestií s ústavou stanovil parlament.

Slovenská prokuratura již v roce 2000 podala v souvislosti s únosem obžalobu na 13 osob, včetně bývalého šéfa SIS Ivana Lexy. Soud trestní stíhání ale zastavil právě kvůli amnestiím. Ty vydal v roce 1998 Mečiar, který tehdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu.

Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta Kováče, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač kvůli údajné zpronevěře v bratislavské firmě Technopol, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Německá justice pak stíhání Kováče mladšího zastavila.

Verdikt ústavního soudu uvítaly opoziční strany, kterým se původně nezamlouvalo zapojení ústavních soudců do celého procesu. "Amorální amnestie Vladimíra Mečiara, kterými státní moc chránila vlastní pochybení, strana SaS vždy vnímala jako černou skvrnu v historii Slovenska. Proto rozhodnutí ústavního soudu vnímáme jako významné symbolické gesto, kterým Slovenská republika ukázala schopnost vyrovnat se i se stinnými stránkami vlastní historie," uvedla v prohlášení nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.

Slovenská opozice v minulosti neuspěla s několika návrhy na zrušení amnestií, které ve sněmovně ztroskotaly i na nesouhlasu sociální demokracie (Směr-SD) nynějšího premiéra Roberta Fica. Současný kabinet nakonec ale navrhl ústavní novelu ohledně možnosti zrušit prezidentské amnestie či milosti sněmovnou za předpokladu, že tyto právní akty odporují principům demokratického a právního státu. Fico v prohlášení k rozhodnutí ústavního soudu uvedl, že se mýlili ti, kteří koalici v souvislosti se zrušením amnestií podezírali z nepoctivé hry.

Mečiarovy amnestie se vztahovaly rovněž na aféru kolem zmařeného referenda o vstupu země do NATO a i v této části je parlament anuloval.

Spolu se zrušením Mečiarových amnestií parlament zmiňovaným usnesením zrušil i milost, kterou v aféře Technopol prezident Kováč udělil svému synovi. Bývalý prezident, který zemřel loni ve věku 86 let, tak podle dřívějších informací rozhodl proto, aby slovenské úřady vrátily pas jeho synovi a ten mohl vycestovat do Německa k výpovědi. V současnosti Kováč mladší pracuje ve slovenské diplomacii.

Související

Robert Fico

Ficova vláda v nesnázích. Koalice visí na šňůře od Huliakových kalhot

Čtvrtá vláda Roberta Fica se ocitla v patové situaci po odchodu Rudolfa Huliaka, Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Trojice poslanců kolem Huliaka aktuálně své požadavky vůči vládní trojkoalici. Premiér Fico se zapojil do jednání s huliakovci a pokouší se o zažehnání krize. 

Více souvisejících

Slovensko amnestie Vladimír Mečiar Michal Kováč

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Richard Turcsányi

Čína chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval. Expert pro EZ odhalil vztahy Trumpa s Pekingem

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vylíčil čínský přístup ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Také popsal, jak se bude Trump chovat k Číně. „Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane,“ říká.

před 3 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Kdo povede USA? Kolem Trumpa se začíná formovat jeho "elita"

Po svém vítězství v prezidentských volbách začal Donald Trump utvářet tým, který odráží jeho přísný postoj "Make America Great Again" (MAGA). Jeho vláda by se mohla stát jednou z nejpravicovějších administrativ v moderní historii USA, zaměřenou na Washingtonské elity, nelegální migranty a posílení zásady „America First“.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Marie Benešová

Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a výrazná osobnost české politické scény. Podle České televize to potvrdila to bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a na sociální síti X to uvedl předseda Rady ČTK David Soukup. 

včera

včera

Ilustrační foto

COP29: První den se sešly tisíce politiků a diplomatů, dorazil i Tálibán

Na klimatické konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku se první den setkaly tisíce politiků, vyjednávačů, vědců a aktivistů z téměř 200 zemí světa, aby jednaly o dalších krocích v boji proti klimatickým změnám. Přestože všechny země sdílejí společný cíl zmírnit klimatické dopady, rozdíly v prioritách a zájmech zpomalují dosažení konsensu. 

včera

Velryby, ilustrační fotografie

COP29: Velrybáři nejsou jedinou hrozbou. Keporkaky decimují i změny počasí

Historie komerčního lovu velryb ve 20. století měla ničivé dopady na populace keporkaků, přičemž nejtvrději byly zasaženy v Tichomoří. V 80. letech minulého století se počet keporkaků v severním Pacifiku snížil na méně než 1 000 jedinců, což vyvolalo obavy o budoucnost těchto majestátních zvířat. Nyní ale do hry vstupuje nová hrozba.

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Třeba Trump překvapí? Francouzi zatím neztrácení naději

Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot v pondělí varoval před unáhlenými závěry ohledně budoucí politiky Spojených států pod vedením nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zejména pokud jde o jeho přístup k ukrajinské otázce a možnost dohody s Ruskem, která by mohla ohrozit zájmy Ukrajiny. 

včera

včera

Boj proti změnám počasí skončil? Obavy se naplňují, i USA se bojí, co udělá Trump

Na tiskové konferenci probíhající na klimatickém summitu OSN v Baku se dnes podle BBC projevil pesimismus ohledně změny směřování USA v boji proti klimatické změně po nedávném zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy