ROZHOVOR | Z terorismu viní muslimy. Britové ale nesnáší i Poláky a migranty, říká Čech žijící v Británii

Velká Británie má za sebou těžký rok. Po loňském referendu, v němž si těsnou většinou lidé odhlasovali vystoupení z Evropské unie, postihla zemi série teroristických útoků. Premiérka a šéfka konzervativců Theresa Mayová navíc vyhlásila předčasné volby, v nichž sice vyhrála, avšak jen velmi těsně. A lidé tak opět neví, co bude dál. Podle Romana C., třicetiletého Čecha žijícího několik let v britském Warringtonu, by ale ani opoziční Jeremy Corbyn nebyl výhrou. A politika navíc není to jediné, s čím se Britové potýkají.

Jaká nyní panuje v Británii atmosféra? Projevuje se na lidech výsledek čtvrtečních voleb?

Obecně si z toho někteří lidé dělají srandu. Ale příznivci labouristů jásají, zatímco konzervativci jsou zaskočení.

Promítly se do voleb nedávné teroristické útoky?

Myslím si že ano. Ono se totiž ukázalo, že hlavním problémem jsou podfinancované služby, a ne jenom migranti. A právě další úsporná opatření jsou jedním z hlavních bodů konzervativců. Naopak labouristé chtějí financovaní policie, zdravotnictví a dalších složek značně posílit.

Když jste zmínil migranty, jsou pro Británii v současnosti velký problém? Může jejich přítomnost v zemi vůbec běžný občan pocítit?

Já jsem jejich přítomnost nikdy nepocítil. Ale obecné mínění je někde jinde, to je ale podporované bulvárními deníky typu The Sun a Daily Mail.

Dá se tedy říct, že situace v Británii je podobná té u nás, kde sice migranty ve své podstatě nemáme, ale část národa se proti nim bouří?

Ano. Víte, kolikrát jsem na svoji adresu slyšel „zkurvenej Polák“?

Zhoršila se situace po referendu o brexitu, nebo to tak bylo i před ním?

Bylo to tak vždycky. Je to stejné jako v Česku, jsou rozumní lidé, kteří neodsuzují na základě původu, a pak lidé bez budoucnosti, kteří své zpackané životy zalévají ve čtvrté cenové nadávají na koho mohou, aby si nemuseli přiznat, že to je jejich vina.

Vraťme se zpět k volbám. V Česku panuje obecný názor, že vůdkyně konzervativců Theresa Mayová je elitářka, která se stará jen o bohatší vrstvy, a předseda labouristů Jeremy Corbyn zase má nereálné představy a plány. Odpovídá to skutečnosti?

Upřímně – ano. Corbyn žije na jiné planetě, protože to všechno co by tady chtěl udělat by nezvládla ani Čína. A Mayová, ale to platí i pro konzervativce jako celek, jde zase na ruku korporacím.

Vypadá to, že se ve výsledku volí menší zlo…

Je ale otázka, kdo z nich je to menší zlo. O tom, co bude dál, ale teď rozhodne sedm Irů. Dvě malé irské strany mají dohromady 7 křesel a Mayová je potřebuje, aby mohla postavit vládu.

Stejně jako čtvrteční volby, i referendum o brexitu dopadlo poměrně těsně. Zdá se, že Británie je poměrně vyrovnaně rozdělená.

Je to tak. Je to víceméně souboj mezi mladými a staršími.

Není to šance pro menší strany, které by mohly zacílit na střední vrstvu nebo nerozhodné občany?

Takové strany tady jsou. Problém je v tom, že je skoro nikdo nevolí.

Británii postihla v nedávné době série teroristických útoků. Jak se s nimi Britové vypořádávají?

Poměrně dobře. Ono jakkoliv strašné ty útoky byly, většina lidí si plně uvědomuje, že šance skončit jako oběť teroristického útoku je zhruba stejná, jako že spadne letadlo, ve kterém letíte. Život jde zkrátka dál.

Svádí Britové vinu na migranty?

Obecně na muslimy. Ale tohle je nepochopitelné, když prováděla útoky IRA (Irská republikánská armáda podnikla ve 20. století v Británii několik teroristických útoků, pozn. red.), nikdo nekřičel „Zabijte katolíky!“. Je to teď ale zkrátka moderní.

V Británii tedy panuje odpor k muslimům a lidé je nesnáší?

Nejen je, i Poláky, Brity, co volí jiné politické strany, Skoty, kteří se na nich „přiživují“, ale to je hlavně u té části populace zblblé bulvárem. Když řeknu příklad, mého souseda jsem neviděl jít do práce co jsem se sem nastěhoval. Pořád si stěžuje, jak mu migranti berou práci, tak jsem mu u nás ve firmě domluvil pohovor. Samozřejmě na něj nepřišel, a druhý den už nadával znova.

Od referenda o brexitu uplynul skoro rok. Jak se za tu dobu projevila touha Británie opustit Evropskou unii?

Pár firem získalo na hodnotě kvůli slabší libře, to je ale zatím vše. Skutečné důsledky přijdou až poté, co se uvidí finální verze dohody. Pokud se zachovají otevřené hranice a volný obchod alespoň v nějaké formě, bude dopad brexitu mizivý. Pokud by ale došlo na tvrdý brexit, tak nikdo neví, co se stane. Já si osobně myslím, že by to bylo pro Británii katastrofální. Ale s jistotou to nemůže říct nikdo.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie rozhovor Volby ve Velké Británii Muslimové uprchlíci češi Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy