ROZHOVOR | Z terorismu viní muslimy. Britové ale nesnáší i Poláky a migranty, říká Čech žijící v Británii

Velká Británie má za sebou těžký rok. Po loňském referendu, v němž si těsnou většinou lidé odhlasovali vystoupení z Evropské unie, postihla zemi série teroristických útoků. Premiérka a šéfka konzervativců Theresa Mayová navíc vyhlásila předčasné volby, v nichž sice vyhrála, avšak jen velmi těsně. A lidé tak opět neví, co bude dál. Podle Romana C., třicetiletého Čecha žijícího několik let v britském Warringtonu, by ale ani opoziční Jeremy Corbyn nebyl výhrou. A politika navíc není to jediné, s čím se Britové potýkají.

Jaká nyní panuje v Británii atmosféra? Projevuje se na lidech výsledek čtvrtečních voleb?

Obecně si z toho někteří lidé dělají srandu. Ale příznivci labouristů jásají, zatímco konzervativci jsou zaskočení.

Promítly se do voleb nedávné teroristické útoky?

Myslím si že ano. Ono se totiž ukázalo, že hlavním problémem jsou podfinancované služby, a ne jenom migranti. A právě další úsporná opatření jsou jedním z hlavních bodů konzervativců. Naopak labouristé chtějí financovaní policie, zdravotnictví a dalších složek značně posílit.

Když jste zmínil migranty, jsou pro Británii v současnosti velký problém? Může jejich přítomnost v zemi vůbec běžný občan pocítit?

Já jsem jejich přítomnost nikdy nepocítil. Ale obecné mínění je někde jinde, to je ale podporované bulvárními deníky typu The Sun a Daily Mail.

Dá se tedy říct, že situace v Británii je podobná té u nás, kde sice migranty ve své podstatě nemáme, ale část národa se proti nim bouří?

Ano. Víte, kolikrát jsem na svoji adresu slyšel „zkurvenej Polák“?

Zhoršila se situace po referendu o brexitu, nebo to tak bylo i před ním?

Bylo to tak vždycky. Je to stejné jako v Česku, jsou rozumní lidé, kteří neodsuzují na základě původu, a pak lidé bez budoucnosti, kteří své zpackané životy zalévají ve čtvrté cenové nadávají na koho mohou, aby si nemuseli přiznat, že to je jejich vina.

Vraťme se zpět k volbám. V Česku panuje obecný názor, že vůdkyně konzervativců Theresa Mayová je elitářka, která se stará jen o bohatší vrstvy, a předseda labouristů Jeremy Corbyn zase má nereálné představy a plány. Odpovídá to skutečnosti?

Upřímně – ano. Corbyn žije na jiné planetě, protože to všechno co by tady chtěl udělat by nezvládla ani Čína. A Mayová, ale to platí i pro konzervativce jako celek, jde zase na ruku korporacím.

Vypadá to, že se ve výsledku volí menší zlo…

Je ale otázka, kdo z nich je to menší zlo. O tom, co bude dál, ale teď rozhodne sedm Irů. Dvě malé irské strany mají dohromady 7 křesel a Mayová je potřebuje, aby mohla postavit vládu.

Stejně jako čtvrteční volby, i referendum o brexitu dopadlo poměrně těsně. Zdá se, že Británie je poměrně vyrovnaně rozdělená.

Je to tak. Je to víceméně souboj mezi mladými a staršími.

Není to šance pro menší strany, které by mohly zacílit na střední vrstvu nebo nerozhodné občany?

Takové strany tady jsou. Problém je v tom, že je skoro nikdo nevolí.

Británii postihla v nedávné době série teroristických útoků. Jak se s nimi Britové vypořádávají?

Poměrně dobře. Ono jakkoliv strašné ty útoky byly, většina lidí si plně uvědomuje, že šance skončit jako oběť teroristického útoku je zhruba stejná, jako že spadne letadlo, ve kterém letíte. Život jde zkrátka dál.

Svádí Britové vinu na migranty?

Obecně na muslimy. Ale tohle je nepochopitelné, když prováděla útoky IRA (Irská republikánská armáda podnikla ve 20. století v Británii několik teroristických útoků, pozn. red.), nikdo nekřičel „Zabijte katolíky!“. Je to teď ale zkrátka moderní.

V Británii tedy panuje odpor k muslimům a lidé je nesnáší?

Nejen je, i Poláky, Brity, co volí jiné politické strany, Skoty, kteří se na nich „přiživují“, ale to je hlavně u té části populace zblblé bulvárem. Když řeknu příklad, mého souseda jsem neviděl jít do práce co jsem se sem nastěhoval. Pořád si stěžuje, jak mu migranti berou práci, tak jsem mu u nás ve firmě domluvil pohovor. Samozřejmě na něj nepřišel, a druhý den už nadával znova.

Od referenda o brexitu uplynul skoro rok. Jak se za tu dobu projevila touha Británie opustit Evropskou unii?

Pár firem získalo na hodnotě kvůli slabší libře, to je ale zatím vše. Skutečné důsledky přijdou až poté, co se uvidí finální verze dohody. Pokud se zachovají otevřené hranice a volný obchod alespoň v nějaké formě, bude dopad brexitu mizivý. Pokud by ale došlo na tvrdý brexit, tak nikdo neví, co se stane. Já si osobně myslím, že by to bylo pro Británii katastrofální. Ale s jistotou to nemůže říct nikdo.

Související

Více souvisejících

Velká Británie rozhovor Volby ve Velké Británii Muslimové uprchlíci češi Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 23 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy