ROZHOVOR | Jak se žije v Británii po teroristických útocích? Češka žijící v Londýně promluvila

Rozhovor – Velkou Británii v posledních týdnech zasáhlo hned několik teroristických útoků. K tomu poslednímu došlo před necelým týdnem přímo v srdci Londýna. Oběťmi tří teroristů, kteří zaútočili v samém srdci Londýna, kde se pohybují tisíce turistů, byli převážně cizinci. Server EuroZprávy.cz mluvil s Češkou Petrou Zemánkovou, která už více než dva roky v Londýně žije. Ta přiznává, že se po tom všem bude snažit pohyb v centru Londýna v době, kdy je tam největší koncentrace lidí, raději omezit

Jak daleko žijete od místa posledního útoku, tedy od London Bridge a Borough Market?

Asi 7,5 míle.

Jak jste se dozvěděla o teroristickém útoku, ke kterému došlo v sobotu 3. června? Kde jste v tu chvíli byla?

V tu chvíli jsem čekala s kamarádem čekala na vstup do klubu Kensington Roof Gardens, který se měl otevřít ve 22:00. Ale ve frontě jsem zjistila, že jsem si nechala doma občanku. Byla jsem totiž týden před tím na návštěvě v České republice a zapomněla jsem si ji ve své druhé peněžence, kterou používám pro české koruny. Proto jsme asi v 22:15 jeli Uberem nazpět do oblasti, kde bydlíme a šli do baru tam – tedy v oblasti Kilburn v Cricklewoodu. Asi o půl hodiny později zjistil kamarád, že se něco stalo, nevím bohužel z jakého zdroje.

Můžete popsat, jak v neděli po útoku vypadaly ulice? Chodili lidé ven, nebo se schovávali? Potkala jste třeba více policistů?

Většinu neděle jsem strávila doma tedy v Kilburnu, což je takzvaná zóna 2 ležící hned za centrem Londýna. Odpoledne či v podvečer jsem šla s kamarádem do restaurace a poté do kavárny, ale stále jsme se pohybovali v zóně 2 nebo na přelomu zóny 1 a 2, ne v samotném centru. I přesto bylo na ulici mnohem více policejních aut než běžně. Lidi jsme potkávali, ale v neděli večer nikdy nebývají tyto ulice tak plné jako přes týden.

Jaká nálada teď v Londýně panuje? Mluvila jste třeba s dalšími lidmi, kteří v oblasti žijí? Jak na útok reagují oni?

Lidé mají strach, to je jasné. Mluví se o těch třech teroristech, o tom, že je strašné, že teroristy právě bývají mimo jiné i lidé, kteří nepřicestovali do UK v dospělosti, ale kteří tu vyrostli a nebo založili rodiny. To je úplně šílená představa, vlastně nemají ani obavu, že mohou zabít někoho, vedle koho vyrostli, nebo svého známého.

Šlo už o třetí útok za poměrně krátkou dobu. Nemáte teď strach chodit do míst, kde se pohybuje větší počet lidí?

Ano, mám. Při prvním útoku jsem si ještě říkala, že si tím nenechám nějak ovlivnit každodenní život, ale teď nad tím uvažuji tak, že bude lepší se vyhýbat úplnému centru v době největší koncentrace lidí, obzvláště o víkendu. Navíc byla jsem docela v šoku z předchozího útoku ve Westminsteru, protože jsem v tu dobu, kdy se to stalo, pracovala asi jen 1 kilometr daleko. Dříve jsem si přála mít práci v zóně 1, tedy v krásném centru, teď jsem ráda, že už tam nepracuji.

Jak dlouho už v Londýně žijete? Neuvažovala jste kvůli teroristickým útokům o návratu do České republiky?

V Británii jsem od března 2015, tedy 2 roky a 3 měsíce. O návratu uvažuji už delší dobu, ale z jiného důvodu. Nebo abych byla přesnější, nikdy jsem neplánovala v Británii zůstat na pořád, jen po určitou dobu. Teď si říkám, jestli bych ten návrat přece jen neměla uspíšit.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor češi Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

Ukrajina hlásí šest zraněných po nočních útocích. Sama útočila na Krymu

Ruské drony v noci na sobotu útočily v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti na Ukrajině. Útoky si podle místních úřadů vyžádaly nejméně šest zraněných a škody na kritické infrastruktuře i komerčních a obytných budovách, informují agentury Reuters a DPA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy