ROZHOVOR | Jak se žije v Británii po teroristických útocích? Češka žijící v Londýně promluvila

Rozhovor – Velkou Británii v posledních týdnech zasáhlo hned několik teroristických útoků. K tomu poslednímu došlo před necelým týdnem přímo v srdci Londýna. Oběťmi tří teroristů, kteří zaútočili v samém srdci Londýna, kde se pohybují tisíce turistů, byli převážně cizinci. Server EuroZprávy.cz mluvil s Češkou Petrou Zemánkovou, která už více než dva roky v Londýně žije. Ta přiznává, že se po tom všem bude snažit pohyb v centru Londýna v době, kdy je tam největší koncentrace lidí, raději omezit

Jak daleko žijete od místa posledního útoku, tedy od London Bridge a Borough Market?

Asi 7,5 míle.

Jak jste se dozvěděla o teroristickém útoku, ke kterému došlo v sobotu 3. června? Kde jste v tu chvíli byla?

V tu chvíli jsem čekala s kamarádem čekala na vstup do klubu Kensington Roof Gardens, který se měl otevřít ve 22:00. Ale ve frontě jsem zjistila, že jsem si nechala doma občanku. Byla jsem totiž týden před tím na návštěvě v České republice a zapomněla jsem si ji ve své druhé peněžence, kterou používám pro české koruny. Proto jsme asi v 22:15 jeli Uberem nazpět do oblasti, kde bydlíme a šli do baru tam – tedy v oblasti Kilburn v Cricklewoodu. Asi o půl hodiny později zjistil kamarád, že se něco stalo, nevím bohužel z jakého zdroje.

Můžete popsat, jak v neděli po útoku vypadaly ulice? Chodili lidé ven, nebo se schovávali? Potkala jste třeba více policistů?

Většinu neděle jsem strávila doma tedy v Kilburnu, což je takzvaná zóna 2 ležící hned za centrem Londýna. Odpoledne či v podvečer jsem šla s kamarádem do restaurace a poté do kavárny, ale stále jsme se pohybovali v zóně 2 nebo na přelomu zóny 1 a 2, ne v samotném centru. I přesto bylo na ulici mnohem více policejních aut než běžně. Lidi jsme potkávali, ale v neděli večer nikdy nebývají tyto ulice tak plné jako přes týden.

Jaká nálada teď v Londýně panuje? Mluvila jste třeba s dalšími lidmi, kteří v oblasti žijí? Jak na útok reagují oni?

Lidé mají strach, to je jasné. Mluví se o těch třech teroristech, o tom, že je strašné, že teroristy právě bývají mimo jiné i lidé, kteří nepřicestovali do UK v dospělosti, ale kteří tu vyrostli a nebo založili rodiny. To je úplně šílená představa, vlastně nemají ani obavu, že mohou zabít někoho, vedle koho vyrostli, nebo svého známého.

Šlo už o třetí útok za poměrně krátkou dobu. Nemáte teď strach chodit do míst, kde se pohybuje větší počet lidí?

Ano, mám. Při prvním útoku jsem si ještě říkala, že si tím nenechám nějak ovlivnit každodenní život, ale teď nad tím uvažuji tak, že bude lepší se vyhýbat úplnému centru v době největší koncentrace lidí, obzvláště o víkendu. Navíc byla jsem docela v šoku z předchozího útoku ve Westminsteru, protože jsem v tu dobu, kdy se to stalo, pracovala asi jen 1 kilometr daleko. Dříve jsem si přála mít práci v zóně 1, tedy v krásném centru, teď jsem ráda, že už tam nepracuji.

Jak dlouho už v Londýně žijete? Neuvažovala jste kvůli teroristickým útokům o návratu do České republiky?

V Británii jsem od března 2015, tedy 2 roky a 3 měsíce. O návratu uvažuji už delší dobu, ale z jiného důvodu. Nebo abych byla přesnější, nikdy jsem neplánovala v Británii zůstat na pořád, jen po určitou dobu. Teď si říkám, jestli bych ten návrat přece jen neměla uspíšit.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor češi Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy