Franz Stangl byl rakouský nacista a velitel vyhlazovacích táborů Treblinka a Sobibor v Polsku v průběhu druhé světové války. Přezdívalo se mu „bílá smrt“ - pod jeho vedením zemřel v plynu více než milión vězňů a byli pohřbeni do masových hrobů. Po válce se však Stangl vyhnul zúčtování za své zločiny. Utekl nejdříve do Sýrie a poté do Brazílie. Předvést spravedlnosti se jej podařilo až v roce 1967.
Raději Gestapo, než práce v textilce
Stangl se narodil v rakouském městečku Altmünster 26. března 1908. Nejdříve pracoval v textilní firmě, ale velmi brzy se připojil k nacistické straně a také se přidal k rakouské policii. Byl velmi ambiciózní a prakticky ihned po německé anexi Rakouska roku 1938 se přihlásil ke Gestapu. Velmi rychle své nadřízené ohromil schopností chladnokrevně a efektivně následovat jejich rozkazy.
Nejefektivnější vrah
Jeho „kariérní“ postup byl bleskový a když obsadili Němci Polsko, dostal na starost vyhlazovací tábor v Sobiboru. Stangl za krátkou dobu proslul jako jeden z nejefektivnějších velitelů vyhlazovacích táborů všech dob. Zavedl promyšlený systém na jehož konci bylo více než 100 000 mrtvých za pouhé tři měsíce, které v Sobiboru strávil. Zatímco Sobibor fungoval velmi hladce, tábor Treblinka byl jeho přesným opakem a potýkal se s neefektivitou. Stangl byl převelen a přesně jak nacisté doufali – i druhý kemp obrátil naruby.
Po svém příjezdu do Treblinky zjistil, že nacističtí vojáci jsou tam velmi nedisciplinovaní a využívají efektivní metody zabíjení. Celé místo nařídil vyčistit a také nechal zvelebit místní vlakovou stanici. Za tím stál chladný a jednoduchý kalkul – vězni nebudou do poslední chvíle tušit, co je čeká. Zvýšil kapacity plynových komnat v Treblince, které nakonec zabíjely 22 000 vězňů každý den. Spokojený Stangl pak byl oceněn jako „Nejlepší velitel vyhlazovacích táborů v Polsku“ a održel Železný kříž – nejvyšší poctu pro nacistického vojáka.
Konec kariéry a útěk
Stangl byl v tom co dělal tak dobrý, že se nakonec sám připravil o práci – tábory Sobibor a Treblinka posloužili svému účelu a nacisté dělali co mohli, aby zakryli důkazy o jejich existenci. Stangl byl převelen do Itálie společně s několika dalšími veliteli táborů. Spekuluje se, že to byl tah jak se zbavit nepohodlných svědků. Velitel „bílá smrt“ však tuhé boje na italské frontě přežil a v roce 1945 se vrátil do Rakouska, ze kterého pak na konci války utekl.
Nacistovi se podařilo utéci přes Řím do syrského Damašku, kde se vrátil do mladých let a našel si tam práci v textilní firmě. Dařilo se mu, poslal pro svou ženu a děti a nakonec se společně v roce 1951 odstěhovali do brazilského São Paula.
Je zvláštní, že se Stangl nikdy nesnažil skrývat svou identitu. Nepoužíval falešnou identitu a dokonce se v Brazílii registroval na rakouské ambasádě. I díky tomu jej nakonec objevil Simon Wiesenthal, přeživší z vyhlazovacích táborů a „lovec nacistů“. Ten si jako životní poslání dal za úkol přivést před soud co nejvíce nacistických válečných zločinců. V roce 1964 dostal tip ohledně Stangelova místa pohybu a ten byl nakonec v roce 1967 v Brazílii zatčen.
Soud a smrt
Stanglův proces začal v květnu 1970 a proběhl poměrně hladce. Většině obvinění se nacista vůbec nebránil a jeho jediná obhajoba byla, že „pouze následoval rozkazy“. Ještě v prosinci téhož roku byl ze svých zločinů usvědčen a odsouzen k doživotnímu trestu ve vězení.
Pouhých šest měsíců po svém odsouzení zemřel Stangl na srdeční záchvat. Těsně před svou smrtí poskytl obsáhlý rozhovor. Trval na tom, že má čisté svědomí. „Osobně jsem proti židům nic neměl. Viděl jsem je jen jako náklad. Jsem hrdý na organizační práci, kterou jsem v táborech udělal,“ uvedl Stangl v rozhovoru. Zdá se, že v zabíjení nenacházel podobné zvrácené potěšení jako například jiný velitel Josef Schwammberger či „Anděl smrti“ Josef Mengele. Je to však možná o to děsivější. Nejefektivnější vrah nacistické říše, který byl nejvíc hrdý na svoje organizační schopnosti.
Související

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
nacisté , Polsko , holocaust , genocida , Franz Stangl , Treblinka
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Zelenskyj přijel do Británie jednat s králem, premiérem Starmerem i ukrajinskými vojáky
před 1 hodinou

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom
před 1 hodinou

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem
před 1 hodinou

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku
před 2 hodinami

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek
před 2 hodinami

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci
před 3 hodinami

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové
před 3 hodinami

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo
před 4 hodinami

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza
před 4 hodinami

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
před 5 hodinami

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
před 6 hodinami

"Neexistuje větší špína než Trump." Íránci žádají tvrdou odvetu po amerických úderech
před 7 hodinami

Další masivní ruský útok na Kyjev: Při nočním bombardování zemřeli nejméně čtyři lidé
před 8 hodinami

Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, hrozí i supercely
včera

Pentagon mírní Trumpovo nadšení: Jestli jsme zničili íránský jaderný program nevíme
včera

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů
včera

Ukrajinská armáda čelí masivní ruské ofenzivě na východě, drží ale pozice v Kurské oblasti
včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta na americký útok je tady. Zasáhněte, žádají USA Čínu
včera

Vance: USA nejsou ve válce s Íránem, Trump o útoku rozhodl pár minut před ním
včera
Írán hrozí tvrdou odvetou za americké údery, USA posilují bezpečnostní opatření
Napětí mezi Spojenými státy a Íránem prudce eskaluje po amerických leteckých úderech na íránská jaderná zařízení. Íránské Revoluční gardy (IRGC) varují, že odpověď Teheránu způsobí Spojeným státům „hlubokou lítost“. Současně USA posilují bezpečnostní opatření na svém území z obav před možnými odvetnými útoky.
Zdroj: Libor Novák