Smrt 71 migrantů: Začíná ostře sledovaný proces. Pokud umřou, ať je vyloží v Německu v lese, řekl šéf gangu

Budapešť - Dnes ráno začal v jihomaďarském městě Kecskeméu soud se skupinou 11 mužů obžalovaných v souvislosti s úmrtím 71 migrantů v chladírenském voze. Proces se koná za přísných bezpečnostních opatření, sledují ho především zahraniční média a o 80 míst v jednací síni svedlo boj kolem stovky novinářů.

Udušené desítky obětí, převážně Syřanů, Iráčanů a Afghánců, mezi nimiž byly i ženy a dětí, objevila rakouská policie před dvěma lety 27. srpna v opuštěném vozidle u dálnice nedaleko hranic s Maďarskem. Protože zemřely ještě před přejetím hranic, převzalo vyšetřování včetně soudního řízení Maďarsko.

Čtyři členové gangu, kteří se tragického převozu přímo účastnili, jsou obžalováni z vraždy a prokuratura pro ně navrhuje doživotní odnětí svobody. Pro zbylých sedm obžalovaných chce dlouholeté tresty vězení v délce až 20 let.

Hlavou pašeráckého gangu byl 30letý Afghánec, jenž v Maďarsku získal status mezinárodně chráněné osoby, o který později přišel. Ostatní členové pašerácké skupiny jsou bulharští občané. Jeden z nich je stále na útěku, a proto je souzen v nepřítomnosti.

Podle obžaloby skupina v období od února do srpna 2015 přepravila od maďarsko-srbských hranic do západní Evropy celkem kolem 1200 lidí a vydělala na tom statisíce eur (miliony korun). V 31 případech byly podmínky transportů stejně nebezpečné jako v případě, který skončil tragicky.

Některá německá média minulý týden tvrdila, že se migranti dostávali v přeplněných a hermeticky uzavřených nákladních vozech pašeráků do ohrožení života pravidelně. Maďarská policie prý skupinu již nějaký odposlouchávala. Zaznamenala i rozhovor, který se týkal osudného chladírenského vozu. "Pokud umřou, ať je vyloží v Německu v lese," řekl podle médií šéf zločinecké skupiny.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Mrtví uprchlíci v Rakousku (27.8.2015) soudy uprchlíci Pašeráctví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy