Proč seskočil nacista Hess ve Skotsku? Odpovědi Británie přísně tají

Psal se 10. květen 1941 a nacistický důstojník Rudolf Hess seskočil osamocený nad skotským územím. Ihned poté, co se dotkl země byl zatčen. Žádal si tehdy audienci u vévody z Hamiltonu. Trval na tom, že „pro něj má důležitou zprávu.“ Místo audience však byl uvězněn. Dokumenty osvětlující důvody jeho cesty britská vláda zatím odmítá vydat.

Jaké důvody by mohly vést vysoce postaveného nacistického důstojníka k tomu, aby se odhodlal k seskoku hluboko v nepřátelském území? Rudolf Hess přiletěl do Skotska zřejmě tajně vyjednávat mír – za zády Hitlera i Churchilla. Měl totiž v úmyslu kontaktovat vévodu z Hamiltonu, o kterém se zřejmě domníval, že sympatizuje s nacistickou NSDAP. Jeho skutečné pohnutky zná v současné době pouze britská vláda. Ta však citlivé materiály, které vyplynuly z výslechů Hesse i vévody, zveřejní až 100 let od data události. V současné době tak nezbývá, než se spolehnout na nejrůznější teorie:

1. Vévoda z Hamiltonu o Hessově záměru věděl a byli domluvení

Nepravděpodobná teorie. Neexistují žádné hmatatelné důkazy, že by vévoda sympatizoval s nacistickým režimem. Patřil mezi konzervativce, byl osobním přítelem Churchilla a sloužil u jednotek RAF. U soudu v roce 1942 se úspěšně bránil nařčení, že byl Hessovým přítelem.

2. Za Hessovým letem stála britská vojenská rozvědka

Tak si vykládal situaci Sovětský svaz. Stalin prý v době kdy Německo na SSSR zaútočilo věřil, že britská rozvědka spolupracuje s nacisty, přičemž hamiltonský vévoda měl sloužit jako jejich tajná spojka. Nepřesvědčila ho ani snaha Britů jej před útokem varovat. Své podezření stavěli sověti mimo jiné na podivném Hessově uvěznění. Z nějakého důvodu s ním totiž nikdy nebylo jednáno jako s válečným zločincem, nýbrž jako s válečným zajatcem. Zbytek války tak nacista strávil v poměrně pohodlné cele, očekávající poválečný soud.

3. Do Skotska přiletěl Hessův dvojník

Podle tohoto názoru nebyl uvězněným člověkem nacistický pohlavár. Místo něho Britové věznili nastrčenou loutku. Za teorií stojí bývalý vojenský Chirurg Hugh Thomas, který Hesse navštívil v roce 1973. Ten tvrdí, že Hess utržil ještě v první světové válce střelné rány na viditelných místech, ale na muži, kterého navštívil, po nich nebyla ani stopa. Na druhou stranu – dopisy, které pak Hess psal z vězení své rodině obsahovaly velmi osobní informace a i jeho rukopis seděl.

4. Všechno to byl jeden velký omyl

Zatím nejpravděpodobnější teorie je, že Rudolf Hess se prostě jen spletl ve svém předpokladu. Ze svých zdrojů získal informace, že vévoda z Hamiltonu sympatizuje s nacistickou NSDAP a je protiválečně naladěn. Informace se však nezakládaly na pravdě. Hess poté vévodovi psal dopis, který však zachytila britská rozvědka a nikdy nedostal odpověď. Po delším čekání se Hess rozhodl dát na své přesvědčení a zkusil to. Jeho plán však nevyšel a nacista strávil zbytek svého života ve vězení. Paradoxně díky svému výletu do Skotska přežil všechny ostatní vysoce postavené nacisty. Zemřel ve vysokém věku 93 let, když se údajně oběsil ve vězení. Jeho syn však po zbytek svého života tvrdil, že mu otce zabila britská tajná služba. Argumentoval tím, že Hess si už ke konci života nedokázal ani sám zavázat tkaničky, natož spáchat sebevraždu.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

nacisté Rudolf Hess nacionalismus Winston Churchill

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy