V Hamburku začal summit G20, nejsledovanější bude schůzka Trump-Putin

Hamburk - V severoněmeckém Hamburku začalo dnes dopoledne jednání zemí G20. Prvním bodem programu je boj proti terorismu, tedy téma, které by mělo členské státy spíše spojovat. Kontroverznější témata jako ochrana klimatu nebo volný obchod přijdou na program odpoledne. Odlišný názor na ně zastává americký prezident Donald Trump, který v červnu rozhodl o odstoupení USA od pařížské dohody o klimatu a nahlas uvažuje o protekcionistických opatřeních.

Všechny vrcholné představitele G20, k nimž se odpoledne přidají ještě zástupci dalších zemí, dnes v areálu hamburských veletrhů přivítala hostitelka summitu, německá kancléřka Angela Merkelová. Příjezd některých politiků do přísně střežené zóny podle německých médií zdržely protesty v ulicích.

Nejsledovanější částí dnešních jednání bude zřejmě odpolední diskuze o ochraně klimatu a udržitelném rozvoji. Nejspíš se jí ale nezúčastní americký prezident Donald Trump, jehož postoj k ochraně klimatu je výrazně odlišný od postoje ostatních účastníků. Trump se má totiž kolem 16:00 SELČ vůbec poprvé sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Na twitteru už šéf Bílého domu avizoval, že se těší na dnešní jednání se světovými lídry, včetně toho s Putinem. Bude podle svých slov dobře reprezentovat Spojené státy a bojovat za jejich zájmy. Za skvělou dnes americký prezident označil čtvrteční schůzku se šéfkou německé vlády.

Merkelová na ní podle pozorovatelů chtěla Trumpa přimět ke kompromistům, aby summit G20 mohl v sobotu přijmout závěrečnou deklaraci. Debata se měla týkat mimo jiné právě klimatu a volného obchodu.

Rozdíly v názorech na tyto otázky byly patrné už dnes, když Rusko, Čína, Indie a Brazílie ve společném prohlášení ostatní země G20 vyzvaly k naplňování pařížské dohody o klimatu. Vyslovily se také pro volný obchod. Už před summitem se podobně vyjádřily evropští členové uskupení G20.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Summit G20 Hamburk Německo Angela Merkelová Donald Trump Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy