Vztahy Ruska a Francie se citelně zlepšily, pochvaluje si Macron

Hamburk (Německo)/Paříž - Francie a Rusko dosáhly pokroku ve vzájemných vztazích, které by se mohly dostat do nové fáze. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi to dnes podle agentury Reuters řekl jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron.

Oba prezidenti se poprvé setkali 29. května ve Versailles a dnes znovu na okraj jednání summitu velkých světových ekonomik G20 v Hamburku.

"Co se týče dvoustranných a regionálních otázek, vítám kvalitu a intenzitu práce, která byla od té doby vykonána," řekl Macron, který nechal Putina asi 20 minut čekat, než se odebrali k dvoustrannému jednání za zavřenými dveřmi.

"Myslím, že teď můžeme pokračovat v nové fázi, protože jsme oba viděli, že děláme to, co jsme řekli," dodal Macron. Ten už dnes jednal s Putinem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou o Ukrajině.

Druhým a závěrečným dnem v Hamburku pokračuje summit velkých světových ekonomik G20. Vyjednávačům se podle diplomatů z EU dnes už podařilo najít shodu na všech bodech závěrečného prohlášení s výjimkou ochrany klimatu. Vrcholné jednání, které pokračuje schůzkami lídrů jednotlivých zemí, provázejí rozsáhlé násilné protesty v ulicích, při kterých bylo zraněno přes 200 policistů a zatčeny desítky protestujících.

Pochybnosti o shodě na závěrečném komuniké panovaly zejména kvůli rozdílným názorů americké delegace a ostatních zemí na volný obchod a na ochranu klimatu. Americký prezident Donald Trump totiž v minulosti obojí opakovaně kritizoval. Summit podle agentury DPA zřejmě vyzdvihne volný obchod a zároveň uzná roli "legitimních obranných instrumentů".

V otázce klimatu návrh počítá s tím, že se 19 členů G20 přihlásí k naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu a zároveň vezme na vědomí odlišný postoj Spojených států. Trump před měsícem oznámil, že USA odstupují od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015. Do závěrečné deklarace na summitu v Hamburku požaduje Washington zmínit ekologicky čisté využití fosilních paliv.

I dnes se státníci v Hamburku setkávali jednotlivě. Například německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron se při společné snídani shodli na důležitosti zavedení příměří na východní Ukrajině tak, jak s ním počítají takzvané minské dohody.

Putin dnes na okraj summitu jednal také s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Trump se setkal mimo jiné s britskou premiérkou Theresou Mayovou a po jednání uvedl, že doufá v brzké uzavření bilaterální obchodní dohody a potvrdil svou plánovanou návštěvu Británie. Londýn ale nemůže uzavřít obchodní dohodu se Spojenými státy, dokud neukončí proces vystoupení z EU.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Summit G20 Emmanuel Macron Vladimír Putin Francie Rusko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy