V EU žije téměř 512 milionů lidí, obrem je Německo. Vzrůst je daný migrací

Brusel - V Evropské unii žilo k počátku letošního roku přibližně 511,8 milionu lidí, což je přes půldruhého milionu více než k 1. lednu roku 2016. Nejlidnatějším státem EU je Německo. Následují Francie a Velká Británie.

Počet lidí, který v unii zemřel nebo se narodil, je přitom zhruba stejný, kolem 5,1 milionu. Vzrůst počtu obyvatel o tři promile je proto podle Eurostatu daný migrací.

Nejlidnatějším státem Evropské unie s 82,8 miliony obyvatel, které představují 16,2 procenta celkové populace EU, je Německo. Francie na pomyslné druhé příčce má 67 milionů obyvatel, tedy 13,1 procenta unijní populace. Následuje z EU vystupující Británie (65,8 milionu, 12,9 pct), Itálie (60 milionů, 11,8 pct), Španělsko (46,5 milionu, 9,1 pct) a Polsko (38 milionů obyvatel, 7,4 pct populace).

Z ostatních členských zemí má devět podíl na populaci mezi čtyřmi a 1,5 procenta - včetně České republiky s 10,6 milionem obyvatel, kteří představují 2,1 procento obyvatelstva unie.

Za rok 2016 se v EU narodilo 5,1 milionu dětí, je to přibližně o 11.000 více než o rok dříve. Největší míra porodnosti v přepočtu na počet obyvatel byla v Irsku, Švédsku, Británii a Francii. Nejnižší hodnotu statistici zaznamenali v jižních zemích unie.

Naopak zemřelo také přibližně 5,1 milionu lidí, zhruba o 96.000 méně než předchozí rok. Nejčastěji umírali lidé v Rumunsku, Maďarsku, Litvě, Lotyšsku a Bulharsku. Na opačném konci tabulky jsou Irsko, Kypr, Lucembursko, Malta, Nizozemsko a Španělsko s Francií.

Ve výsledku se tak Irsko stalo zemí EU, v níž počet narozených nejvýše převýšil počet úmrtí, a je následované Kyprem, Lucemburskem, Francií, Švédskem a Británií. Naopak počty úmrtí převýšily počty nově narozených dětí v Bulharsku, Litvě, Rumunsku, Chorvatsku, Lotyšsku a Maďarsku. V ČR se v přepočtu na tisíc obyvatel loni narodilo 112,7 dětí a zemřelo 107,8 lidí.

Největší relativní přírůstek obyvatel proti loňskému roku zaznamenalo Lucembursko, kde na 1000 obyvatel přibylo 19,8 lidí. Další relativně vysoké přírůstky zaznamenalo Švédsko (14,5 promile), Malta (13,8 promile) a Irsko (10,6 promile). U ČR je to 2,4 promile. Lidí naopak ubylo v Litvě (-14,2 promile), Lotyšsku (-9,6 promile), Chorvatsku (-8,7 promile), Bulharsku (-7,3 promile) a v Rumunsku (-6,2 promile).

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) obyvatelstvo porodnost irsko Česká republika Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy