Africké ženy rodí sedm nebo osm dětí, to je problém, spustil Macron. Teď je kritizován za rasismus a aroganci

Paříž – Francouzský prezident Emmanuel Macron se stal terčem ostré kritiky kvůli svému projevu na summitu zemí G20 v Hamburku. V něm mluvil o problémech v Africe, mnohým se ale nelíbí, co pronesl. Komentátoři a novináři mluví o tom, že podporuje rasismu a stereotypy.

Když Macron pronášel svůj projev, byl dotazován na možnost zavedení politiky podobné Marshallovu plánu pro přestavbu Evropy po druhé světové válce v Africe. „Problémy, kterým Afrika dnes čelí, jsou naprosto odlišné... a jsou ‚civilizační‘,“ vysvětloval Macron reportérovi z Pobřeží slonoviny, bývalé francouzské kolonie. „Jaké to jsou problémy? Zhroucené státy, komplexní demokratické přechody a extrémně obtížné demografické změny.“

V poměrně dlouhé odpovědi Macron zmínil také islamistický terorismus, drogy, obchod se zbraněmi a lidmi, zároveň ale řekl, že existují příklady, které ukazují, že tento „kontinent je země příležitostí“.

Uvedl, že i když Francie, bývalá koloniální velmoc, která ovládala desítky oblastí v Africe a přijala odpovědnost za pomoc s infrastrukturou, vzděláváním a zdravím, „prostý převod peněz“ není odpověď. „Je třeba zavést přísnější veřejné správy, bojovat proti korupci, bojovat za dobré vlády, důležitý je také úspěšný demografický přechod, země dnes mají sedm nebo osm dětí na jednu ženu,“ dodal Macron.

I proto podle něj nestačí jen poslat peníze. „V současné době by utrácení miliard eur nic nestabilizovalo. Takže je třeba vytvořit transformační plán, který musíme vytvořit společně a který musí být vyvinut v souladu s africkými zájmy a s africkými vůdci.“

Na internetu se později objevil výňatek z jeho rozhovoru, kde se objevila jen slova o tom, že „Afrika má civilizační problém" a že tamní ženy „rodí sedm nebo osm dětí“. Podle celé řady komentátorů a uživatelů sociálních sítí se Macron uchýlil k rasismu a stereotypům o celém kontinentů.

Francouzský deník Libération poukázal na výzkum významného politologa, který dospěl k závěru, že slova o přelidnění a chudobě a tom, že africké ženy rodí hodně dětí, mají odvést pozornost od zodpovědnosti bývalých koloniálních mocností jako jsou Francie a Spojeného království.

Francouzská politoložka Françoise Vergès také zdůrazňuje fakt, že bílí francouzští lékaři v 70. letech na ostrově Reunion sterilizovali černé ženy a bez souhlasu jim prováděli interrupce. Podle ní za přelidnění může jistá zaostalost. „Teorie přemnožení se také vyhýbá otázkám o roli kolonialismu a imperialismu v problému chudoby,“ dodává.

Pozorovatelé také kritizovali Macrona za to, že odkazuje pouze na „Afriku“, spíše než by zmiňoval konkrétní národy. Tím podle nich ignoruje obrovské rozdíly panující na druhém největším světovém kontinentu. „Afrika není země. Jako světový lídr (nebo i obyčejný člověk na ulici bez politických ambicí) nemůžete spojit všechny africké země do pojmu ‚Afrika‘,“ vzkazuje mu jedna k komentátorek, podle které je Macronovo používání tohoto termínu škodlivé a podporuje „mentalitu západního zachránce“. „Macron má pravdu v tom, že otázky, kterým Afrika čelí, jsou zcela odlišné - ale nemá to nic společného s civilizací,“ dodala. Těmito faktory podle ní jsou spíše koloniální hranice, využívání zdrojů a západní vměšování.

Novinář Siddhartha Mitter pak kritizuje Macronovo tvrzení o tom, že africké ženy mají sedm nebo osm dětí. Podle něj je tento extrémní průměr zaznamenán jen v Nigeru. „Macronova slova spadají do tradice velkohubých a arogantních prohlášení o Africe, které odkazují na každou příčinu problémů na kontinentu kromě kolonialismu a jeho trvalé stopy,“ napsal. „Je to dlouhá historie populační paniky a její využití v rasistické ideologii.“

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron afrika rasismus G20

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy