Británie by neměla ignorovat čínskou hedvábnou stezku, její infrastruktura je prý mizerná

Londýn - Britská vláda by neměla ignorovat čínský ambiciózní plán Nové hedvábné stezky. Podle ekonoma a konzultanta Colina Crama Británie zoufale potřebuje investice do své infrastruktury, zejména do letišť, dálnic a železnic. Odchod z Evropské unie a nezapojení se do projektu může být osudovou chybou.

Podle britského konzultanta a ekonoma Colina Crama hrozí Velké Británii vážná marginalizace a umenšení jejího vlivu, pokud neobnoví svou ekonomickou infrastrukturu směrem k rychle se rozvíjejícím ekonomikám v oblasti Střední Asie. Naneštěstí prý britská vláda ignoruje jeden z největším infrastrukturních programů, který kdy spatřil světlo světa. 

Čínská iniciativa nové hedvábné stezky "Pás a cesta" počítá s vytvořením masivní ekonomické zóny napříč Asií, Evropou a Afrikou pomocí sítí cest, přístavů, mostů či tunelů. Plán by měl ovlivnit 70 národů a dvě třetiny světové populace. 

Ačkoliv se o iniciativě vědělo už od roku 2013, Velká Británie ji podle ekonoma zcela ignorovala. Přitom už se pomalu začalo investovat. Kazašské hlavní město Astana dalo peníze do vysoce moderního železničního systému, který mají vybudovat Číňané. Čína chce také do roku 2021 vybudovat vysokorychlostní železnici v Thajsku. Obdobnou železnici už vybudovali letos mezi hlavním keňským městem Nairobi a pobřežní Mombasou. Čína investuje i na svém území, počítá se s budováním dálniční sítě, která by měla narůst ze 74 tisíc kilometrů na 139 tisíc v roce 2020. Také se počítá s rozšířením sítě letišť o 65 nových. 

Velká Británie značně pokulhává ve snaze zdokonalovat svou infrastrukturu. Podle statistik se čtyři z deseti "nejhorších letišti" nacházejí právě v Británii (jde o Gatwick, Stansted, Manchester a Edinburgh). Vysokorychlostní trať HS2 se dostane do severozápadní města Anglie Crewa nejdřív v roce 2027, do Manchesteru nebo Leedsu až v roce 2033. 

Špatně je na tom i nejdelší britská dálnice M6. Tu trápí její obrovská vytíženost. Modernizace mezi Sheffieldem a Manchesterem proběhla naposledy v šedesátých letech a je výrazně zastaralá. 

Podle konzultanta ale Hedvábná stezka není jen o dopravě. Doprava totiž úzce souvisí s ekonomikou. A ekonomické centrum se pomalu posouvá na východ. Někdejší "asijský tygr" Singapur vede vážné debaty s čínskou vládou, které mají vést k výhodnému podnikání singapurských firem právě v Číně. 

Velká Británie nesmí zůstat pozadu, měla by se chopit příležitosti, jak zrevitalizovat svou infrastrukturu, a to co nejdříve. Na světové trhy se musí dostat všechny části Británie, ne jen ty jihovýchodní. Podle Crama vypadají plány Britů a s nimi spojené výdaje na infrastrukturu žalostně a nedostatečně. 

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Hedvábná stezka Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy