Poláci sázejí v boji s EU na hrdost, zemi hrozí společenská polarizace, míní analytička

Varšava - Polsko možná stojí na křižovatce dějin. Tato dlouhodobě silně proevropská země se dostala do křížku s Evropskou unií kvůli přijímání uprchlíků a EU pronesla vážné výhrůžky. Podle analytičky tak teď vážně hrozí, že se polská společnost bude velmi silně polarizovat.

Evropská unie dala Polsku ultimátum: Naši sousedé mají měsíc na to, aby upustili od plánovaných změn v soudnictví. Brusel by schválení reforem považoval za něco, co je v rozporu s právem, Polsku hrozí ztráta jeho hlasovacího práva v Evropské radě. Podle analytičky z polské Akademie věd Anny Gromadové EU nikdy nesáhla po takové "jaderné možnosti" pro nějaký stát Unie. 

Gromadová míní, že je otázkou, zda takový vnější tlak nějak ovlivní reálného lídra země, předsedu vládní stran Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. Je třeba si jen vzpomenout, co ho přivedlo k moci. 

V den, kdy reformy odhlasoval Parlament, na situaci reagoval úhlavní nepřítel Kaczyńského, předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten změny odsoudil. Tusk se bojí zejména o poškození reputace Polska v zahraničí. Podle něj by reforma zruinovala už tak poškozenou pověst polské demokracie. 

Analytička dodává, že Polsko je podobně jako postkoloniální země citlivé na to, co si o něm západ myslí.To platí zejména pro voliče střední třídy, tedy pro ty, kteří pravděpodobně volí opoziční stranu Občanská platforma. Tuto "úzkost" teď vládní PiS zcela odhodila. Strana se dostala k moci v roce 2015, pomohla ji volební hesla jako "Polsko se staví z kolen" a další podobné slogany, které apelovaly na národní hrdost. Strana cílila zejména na své tradiční voliče, kteří jsou spíše starší a žijí v menších městech a na vesnicích, stranu volila i část mladých. 

Nyní se zdá, že PiS využije nátlaku Bruselu a na vlasteneckou kartu a kartu suverenity vlastní země bude hrát o to víc. Cílem je ukázat lidem, že Poláci mají legitimní a suverénní moc. První vlaštovky vypustil polský ministr spravedlnosti na adresu prvního místopředsedy Komise Timmermanse. "Žádám pana Timmermanse, aby přestal se svou drzostí a arogancí, když mluví o Polsku a o Polácích. Poláci kategoricky požadují respekt."

Liberální a progresivní strany se podle analytičky mýlí, když si myslí, že PiS zastaví odvolávání se na pověst v zahraničí. Spíše je to prý vítr do pomyslných plachet strany. Střet mezi konzervativní většinou a polskými prounijními progresivisty akorát zesiluje polarizaci polské společnosti. 

Polsko na tom není jako Velká Británie, kde se v roce 2001 účastnilo voleb jen 59 procent voličů a kdy se mluvilo o "krizi participace". Volební účast Poláků se tradičně pohybuje v rozmezí od 40 do 55 procent voličů. PiS bylo v roce 2015 zvoleno 5,7 miliony lidí, což v přepočtu znamená 19 procent oprávněných voličů. Pětinu národa prý tvoří pravidelní voliči, pětinu ti, kteří volit nechodí a tři pětiny, kteří chodí čas od času. Poslední skupina voličů, pokud jde volit, hlasuje pro centristické strany. Tito voliči jsou ale věčnými šarvátkami a politickými boji tak unaveni, že nakonec volit nejdou. 

Sankce ze strany EU prý mohou výrazně přispět k tomu, že polská společnost se bude polarizovat podobně, jako v USA při prezidentské volbě nebo ve Velké Británii při hlasování o brexitu. 

Podle analytičky je ale Polsko jednou z nejvíc proevropsky naladěných zemí v Unii.Lidé se v průzkumech veřejného mínění až z 80 procent vyjadřují pochvalně na adresu EU. Jak je ale vidět, polská náklonnost není bezbřehá. Pokud se totiž zaměříme na otázku uprchlické krize, solidárnost s Unií je ta tam. Přes 51 procent respondentů v jednom z průzkumů uvedlo, že raději opustí EU, než že by jejich stát musel přijímat uprchlíky. Hrozby EU povedou k silnější polarizaci, strach to bude ještě zesilovat. Většinou má větší mobilizační sílu než naděje nebo ochrana statu quo. Proto strach obě strany využívají. PiS využívá strachu z muslimských uprchlíků, opozice se bojí odchodu z EU.

Související

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.
Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

Více souvisejících

Polsko Soudnictví EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy