Varšava - Polsko možná stojí na křižovatce dějin. Tato dlouhodobě silně proevropská země se dostala do křížku s Evropskou unií kvůli přijímání uprchlíků a EU pronesla vážné výhrůžky. Podle analytičky tak teď vážně hrozí, že se polská společnost bude velmi silně polarizovat.
Evropská unie dala Polsku ultimátum: Naši sousedé mají měsíc na to, aby upustili od plánovaných změn v soudnictví. Brusel by schválení reforem považoval za něco, co je v rozporu s právem, Polsku hrozí ztráta jeho hlasovacího práva v Evropské radě. Podle analytičky z polské Akademie věd Anny Gromadové EU nikdy nesáhla po takové "jaderné možnosti" pro nějaký stát Unie.
Gromadová míní, že je otázkou, zda takový vnější tlak nějak ovlivní reálného lídra země, předsedu vládní stran Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. Je třeba si jen vzpomenout, co ho přivedlo k moci.
V den, kdy reformy odhlasoval Parlament, na situaci reagoval úhlavní nepřítel Kaczyńského, předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten změny odsoudil. Tusk se bojí zejména o poškození reputace Polska v zahraničí. Podle něj by reforma zruinovala už tak poškozenou pověst polské demokracie.
Analytička dodává, že Polsko je podobně jako postkoloniální země citlivé na to, co si o něm západ myslí.To platí zejména pro voliče střední třídy, tedy pro ty, kteří pravděpodobně volí opoziční stranu Občanská platforma. Tuto "úzkost" teď vládní PiS zcela odhodila. Strana se dostala k moci v roce 2015, pomohla ji volební hesla jako "Polsko se staví z kolen" a další podobné slogany, které apelovaly na národní hrdost. Strana cílila zejména na své tradiční voliče, kteří jsou spíše starší a žijí v menších městech a na vesnicích, stranu volila i část mladých.
Nyní se zdá, že PiS využije nátlaku Bruselu a na vlasteneckou kartu a kartu suverenity vlastní země bude hrát o to víc. Cílem je ukázat lidem, že Poláci mají legitimní a suverénní moc. První vlaštovky vypustil polský ministr spravedlnosti na adresu prvního místopředsedy Komise Timmermanse. "Žádám pana Timmermanse, aby přestal se svou drzostí a arogancí, když mluví o Polsku a o Polácích. Poláci kategoricky požadují respekt."
Liberální a progresivní strany se podle analytičky mýlí, když si myslí, že PiS zastaví odvolávání se na pověst v zahraničí. Spíše je to prý vítr do pomyslných plachet strany. Střet mezi konzervativní většinou a polskými prounijními progresivisty akorát zesiluje polarizaci polské společnosti.
Polsko na tom není jako Velká Británie, kde se v roce 2001 účastnilo voleb jen 59 procent voličů a kdy se mluvilo o "krizi participace". Volební účast Poláků se tradičně pohybuje v rozmezí od 40 do 55 procent voličů. PiS bylo v roce 2015 zvoleno 5,7 miliony lidí, což v přepočtu znamená 19 procent oprávněných voličů. Pětinu národa prý tvoří pravidelní voliči, pětinu ti, kteří volit nechodí a tři pětiny, kteří chodí čas od času. Poslední skupina voličů, pokud jde volit, hlasuje pro centristické strany. Tito voliči jsou ale věčnými šarvátkami a politickými boji tak unaveni, že nakonec volit nejdou.
Sankce ze strany EU prý mohou výrazně přispět k tomu, že polská společnost se bude polarizovat podobně, jako v USA při prezidentské volbě nebo ve Velké Británii při hlasování o brexitu.
Podle analytičky je ale Polsko jednou z nejvíc proevropsky naladěných zemí v Unii.Lidé se v průzkumech veřejného mínění až z 80 procent vyjadřují pochvalně na adresu EU. Jak je ale vidět, polská náklonnost není bezbřehá. Pokud se totiž zaměříme na otázku uprchlické krize, solidárnost s Unií je ta tam. Přes 51 procent respondentů v jednom z průzkumů uvedlo, že raději opustí EU, než že by jejich stát musel přijímat uprchlíky. Hrozby EU povedou k silnější polarizaci, strach to bude ještě zesilovat. Většinou má větší mobilizační sílu než naděje nebo ochrana statu quo. Proto strach obě strany využívají. PiS využívá strachu z muslimských uprchlíků, opozice se bojí odchodu z EU.
Související
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Výbuchy balíků v kurýrních skladech: Polsko zjistilo, která země za nimi stojí
Polsko , Soudnictví , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák