Duch války v Iráku se vrací. Zodpovědnost zůstane nepotrestána?

Svým způsobem by nebylo příliš uspokojivé, pokud by pouze bývalý britský premiér Tony Blair stanul před soudem kvůli zapojení země do Spojenými státy vedené invaze do Iráku z roku 2003, konstatuje někdejší britský diplomat Oliver Miles. Někdejší velvyslanec Spojeného království v Lucembursku, Řecku a Libyi v rozhovoru pro server RT zdůraznil, že klíčový vliv na rozpoutání irácké války měly USA.

Mezinárodní trestní tribunál není efektivní

Londýnský nejvyšší soud nedávno shodil ze stolu návrh na žalobu vůči někdejší premiérovi Velké Británie Tonymu Blairovi za jeho počínání ohledně války v Iráku. Je to podle zkušeného diplomata definitivní rozhodnutí, na jehož základě nebude bývalý labouristický politik nikdy čelit žádnému stíhání kvůli zmíněné otázce?

"Nemyslím si, že bude (čelit stíhání). Nejsem právník a nejsem si vůbec jistý, že z právního hlediska jde o konec této záležitosti, jelikož toto byl nejvyšší soud a my máme ještě soud ústavní," odpovídá Miles. Netroufá si rovněž odhadnout, zda proti poslednímu verdiktu padne odvolání.

Bývalý velvyslanec si nicméně nemyslí, že by případ Blairových snah zatažení Velké Británie do irácké války někdy rozhodoval britský soud, už jen ze zřejmého důvodu, že v britském právním řádu neexistuje zločin mezinárodní agrese. "A já si myslím, že toto je konec této záležitosti, pokud parlament nerozhodne jinak a ten tak neučiní," tvrdí Miles.

Domnívá se zkušený diplomat, že Tony Blair dluží britské společnosti vysvětlení ohledně irácké války? "Veřejně říkám, že si myslím, že Tony Blair je válečný zločinec. Pak je jím pochopitelně také (bývalý americký prezident) George W. Bush," nebere si servítky Miles.

Na druhou stranu, Miles by v jistém smyslu nepovažoval za uspokojivé, pokud by Blair stanul před britským soudem a zároveň se nikterak neřešila role Spojených států. "Faktem je, že nemáme světovou vládu, nemáme mezinárodní trestní tribunál, který by byl plně efektivní," vysvětluje bývalý britský velvyslanec.

Zodpovědnost zůstane nepotrestána?

"Tony Blair je schopen reagovat, dlouhými slovy neřekne nic konkrétního doufajíc, že získá zpět podporu a sympatie veřejnosti," odpovídá někdejší diplomat na dotaz, zda očekává, že se bývalý premiér k celé kauze nyní opětovně vyjádří.

Reakce Blaira ohledně irácké války jsou podle Milese již velmi ohrané, a proto neočekává, že by se někdejší dlouholetý předseda vlády k problematice nyní nějak smysluplně vyjádřil. "Myslím, že bude muset žít se skutečností, že mnoho lidí v Británii si myslí, že je válečným zločincem," dodává ex-ambasador.                    

Zdá se tedy, že trestní stíhání Tonyho Blaira je nyní mimo hru. Znamená to však, že nebude zažalován někdo jiný, například některý z představitelů někdejšího Blairova kabinetu?

"Pokud chce kdokoliv přemýšlet způsobem, že přenese právní spor na Jacka Strawa či kohokoliv z dalších lidí, kteří s tím tehdy měli co do činění, pak jsou pochopitelně  soudy otevřené této možnosti," reaguje Miles. Sám se však k takovému scénáři nekloní. 

Pokud by bylo takové přenesení právní odpovědnosti možné, někdo by na něj již zajisté upozornil, soudí bývalý diplomat. Připomíná, že ve Velké Británii probíhalo podrobné vyšetřování, které trvalo velmi dlouho.

Výsledkem byla tzv. Chilcotova zpráva, poukazuje Miles s tím, že sám John Chilcot mluvil velmi tvrdě a jasně o zodpovědnosti za vstup Velké Británie do irácké války. "Ale on není soudní dvůr a nemůže potrestat ty, kdo jsou zodpovědní," uzavírá vysloužilý ambasador.   

Související

Více souvisejících

Tony Blair George W. Bush (jr.) Velká Británie Irák

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 38 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy