Protesty proti turistům zaplavily Evropu, bouří se i chorvatský Dubrovník

Barcelona - Návaly turistů v Barceloně, Benátkách, Římě nebo Dubrovníku si vyžádaly nová opatření. Města se snaží regulovat negativní dopady masivního turismu různými způsoby. Místní lidé nadále vycházejí do ulic, další protesty ve Španělsku jsou naplánované na polovinu srpna.

Španělsko, Itálie, Chorvatsko. To jsou jedny z nejoblíbenějších destinací českých turistů pro letní dovolenou. A právě v těchto zemích vyšli místní lidé do ulic největších měst. Nelíbí se jim přívaly turistů, které mění města k nepoznání zejména v prázdninových měsících. Horko v ulicích ale nečiní jen oni, ale také vlna veder Lucifer, která v současnosti svírá Evropu. 

Symbolem letošního léta se tak pomalu stává jakási "fobie z turismu", píše britský The Guardian. Turistů se ale zastává Světová organizace turismu (UNWTO), která tlačí na místní autority, aby ho naopak podporovaly. 

Největší nával turistů zaznamenává Španělsko, loni ho navštívilo 75,6 milionu turistů. Nejvíce láká pobřežní Barcelona, která se potýká s nekontrolovatelným přívalem turistů už několik let, město také řeší problematiku služby Airbnb, která má vliv na místní trh s byty. "Dnešní model turismu vyhání lidi ze svých čtvrtí a škodí životnímu prostředí," uvedla pro BBC mluvčí skupiny Arran, která je odnoží radikální strany CUP. Španělský premiér Mariano Rajoy označuje tuto skupinu brojící proti turismu za extremisty. 

Protesty proti turistům se netýkají jen Barcelony, lidé vyjdou do ulic také na Mallorce a San Sebastianu 17. srpna. 

A turisté netrápí jen Španělsko. Minulý měsíc se nespokojenost s jevem projevila také v italských Benátkách. Ty navštíví ročně na 20 milionů turistů. Město má přitom "jen" 55 tisíc obyvatel. Z toho vyšly do ulic 2 tisíce lidí, kterým se nelíbí vyšší nájmy, obří výletní lodě a znečištění, které turismus přináší. 

Organizace UNWTO si je vědoma závažnosti situace. Její generální tajemník Taleb Rifai mluví pro Guardian o "velmi vážné situaci, která musí být řešena vážnou cestou". Přesto si myslí, že správné pojetí turismu může přispět k uchování místních komunit. 

"Je třeba zajistit, aby cestovní ruch byl obohacující zkušeností návštěvníků a hostitelů. Vyžaduje to silnou a udržitelnou politiku cestovního ruchu, postupy a angažovanost vnitrostátních i místních vlád a administrací, ale i společností ze soukromého sektoru, místních komunit a samotných turistů," domnívá se. Organizace vydává doporučení pro města, která mají za cíl minimalizovat davy v ulicích. Jde zejména o přimění turistů, aby svůj program měli pestrý, či aby se nesoustředil jen na centrální část města. 

Benátky chtějí zakázat provozování nových ubytovacích zařízení pro turisty v centru města, radnice poslal do ulic i jakési "sčítače", kteří v nejvytíženějších místech monitorují přeplněnost. Opatření proti turistům přijímá i Řím. Lidé nesmějí jíst na fontánách a pít v noci na ulicích alkohol. Podobná opatření přijal i Milán. V oblasti Darseny město zakázalo prodej jídla z pojízdných kiosků a prodej selfie tyčí, který platí pro letní měsíce. 

Chorvatský Dubrovník, který je také na seznamu světového dědictví UNESCO, není spokojený s množstvím výletních plaveb, které do města přivádějí tisíce turistů. Starosta se rozhodl po městě rozmístit kamerový systém, který má monitorovat počet návštěvníků tohoto historického města. Počítá se s tím, že v případě překročení určitého počtu turistů již další do historické části vpuštěni nebudou. 

Za neobvyklý nával turistů může v posledních dvou letech situace v severní Africe, kde přetrvává vysoké riziko terorismu. "Jakmile se podíváte na uspořádání mnoha těchto kontinentálních měst - zjistíte, že jsou starobylá a  často se sítí menších uliček - místní lidé pak začínají mít pocit, že jim je někdo vzal," uvedl Duncan McCann, ekonom z New Economic Foundations (NEF).

Související

Více souvisejících

Demonstrace Turisté Itálie (Benátky) Španělsko Barcelona Chorvatsko

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy