EU zatím nezavede cla na ocel z Brazílie, Ruska, Íránu a Ukrajiny

Brusel - Evropský unie zatím nechce zavádět až 33procentní cla na dovoz oceli z Brazílie, Íránu, Ruska a Ukrajiny. Návrh na to původně podala Evropská komise, členské státy ho ale odmítly.

Ceny oceli z uvedených zemí považuje Komise i evropští producenti za nepoctivě nízké. Nejmenované zdroje z EU sdělily agentuře Reuters, že protiopatření neschválily členské státy se zájmem o levnou ocel i ty, které mají vlastní výrobce oceli. První skupině prý chystané sankce připadaly příliš tvrdé, druhé naopak moc měkké.

Sporem se bude zabývat zvláštní výbor, jenž se sejde nejdříve 25. září. Usednou v něm představitelé členských států i Evropské komise, která předstoupí s upraveným návrhem. Ten projde, pokud se proti nepostaví většina států EU zastupující i většinu obyvatel EU.

Evropská komise dohlíží na obchodní politiku EU. Ceny za tepla válcované oceli z Brazílie, Íránu, Ruska a Ukrajiny a také ze Srbska začala zkoumat loni v červenci. Reagovala tak na stížnost evropského ocelářského sdružení Eurofer. Vyšetřování ukázalo, že podíl za tepla válcované oceli ze všech těchto zemí vyjma Srbska na evropském trhu do poloviny roku 2016 vystoupil na 12,6 procenta ze 7,5 procenta v roce 2013. Ceny se snížily o čtvrtinu.

Související

Ursula von der Leyenová.

EU a USA začnou jednat o globální dohodě o udržitelné oceli a hliníku

Evropská unie a Spojené státy po vyřešení sporu o cla na hliník a ocel začnou jednat o globální dohodě o udržitelné oceli a hliníku. Dohoda má být novým milníkem v transatlantických vztazích a v úsilí EU a USA o dekarbonizaci odvětví výroby ocele a hliníku v rámci boje proti změnám klimatu. Oznámili to v dnešním společném prohlášení prezident Spojených států Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

ocel EU (Evropská unie) Írán Rusko Brazílie

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy