Evropská unie a Spojené státy po vyřešení sporu o cla na hliník a ocel začnou jednat o globální dohodě o udržitelné oceli a hliníku. Dohoda má být novým milníkem v transatlantických vztazích a v úsilí EU a USA o dekarbonizaci odvětví výroby ocele a hliníku v rámci boje proti změnám klimatu. Oznámili to v dnešním společném prohlášení prezident Spojených států Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Americká ministryně obchodu Gina Raimondová v sobotu uvedla, že USA a EU se dohodly na vyřešení vleklého obchodního sporu ohledně amerických cel na ocel a hliník. Bližší podrobnosti však neposkytla a komisař pro obchod Valdis Dombrovskis dodal, že dohodu formálně oznámí Biden a von der Leyenová dnes.
Současně se zrušením cel budou pozastaveny také oboustranné spory v rámci Světové obchodní organizace (WTO) týkající se oceli a hliníku. Nová dohoda navazuje na nedávné obnovení transatlantických obchodních vztahů a pozastavení cel ve sporech týkajících se výrobců letadel Boeing a Airbus.
Výroba oceli a hliníku je jedním z největších zdrojů emisí oxidu uhličitého na světě. Pokud má být výroba a obchod s oběma kovy udržitelný, je podle prohlášení nutné řešit uhlíkovou náročnost tohoto odvětví spolu s problémy souvisejícími s nadměrnou kapacitou. Nová globální dohoda má zajistit dlouhodobou životaschopnost průmyslu obou regionů, podpořit výrobu ocele a hliníku s nízkou uhlíkovou náročností a obchod s nimi a obnovit tržně orientované podmínky. Bude také otevřena všem podobně smýšlejícím partnerům.
Dohodu, která umožní bezcelní vývoz hliníku a ocele z EU do USA, dnes také přivítala Evropská komise, která ji označila za krok správným směrem. Dombrovskis, který je také místopředsedou EK, ale označil dohodu spíše za pauzu než za úplné ukončení sporu. Konečným cílem by podle něj mělo být úplné zrušení cel.
Nová dohoda je zatím na dva roky. Podle ní zůstanou platit cla zavedená předchozím americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale pouze na dovoz překračující stanovené kvóty. Současně dohoda ruší odvetná cla EU na americké výroby, od bourbonu po motocykly Harley Davidson. EU plánovala od prosince řadu těchto cel zdvojnásobit.
Podle dohody může EU vyvézt bez cla do USA ročně 3,3 milionu tun ocele a dalších 1,1 milionu tun ocelových produktů, na které byly uděleny výjimky z cel. Celková kvóta odpovídá vývozu z let 2015 až 2017, tedy z období před zavedením cel.
V případě hliníku může být bez cla do USA dovezeno 18.000 tun kovu a 366.000 tun polotovarů. To podle představitelů EU odpovídá obchodu z let 2018 a 2019.
Cla 25 procent na dovoz ocele a deset procent na dovoz hliníku zavedl v roce 2018 tehdejší americký prezident Donald Trump. Široce kritizované opatření zdůvodnil tím, že dovoz těchto produktů ohrožuje americkou ekonomiku a tím i národní bezpečnost. Kromě EU se cla týkala i dalších zemí. Biden se od nástupu do funkce snaží napravit vztahy se spojenci z EU, napsala agentura Reuters.
Související

EU zavede cla na nerezovou ocel z Číny, Indonésie a Tchaj-wanu. Byla za uměle nízké ceny

GFG Alliance chce do Liberty Ostrava investovat 19 miliard, ocel má vyrábět "hybridně"
ocel , Joe Biden , Ursula von der Leyenová
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
před 40 minutami

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
před 1 hodinou

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
před 2 hodinami

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
před 3 hodinami

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
před 3 hodinami

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
před 4 hodinami

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
před 5 hodinami

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
před 6 hodinami

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
před 7 hodinami

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
před 7 hodinami

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
před 7 hodinami

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
před 8 hodinami

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
před 9 hodinami

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
před 11 hodinami

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
před 12 hodinami

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
před 13 hodinami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
včera
Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
Odpolední blok sobotních zápasů hokejového světového šampionátu mohl nabídnout první překvapení turnaje. S ostudou mohli odejít ze zápasu s Rakouskem ve Stockholmu domácí Švédové, kteří předvedli naprosto jiný výkon než takový, jaký předvedli v pátek večer proti Slovensku (5:0). Tentokrát se s Rakouskem, které sahalo ve svém prvním zápase po bodu s Finskem, měli daleko těžší práci. Vždyť až do závěru zápasu Rakušani drželi se Švédy krok, ba co víc, dokonce nad nimi vedli 2:1. V 58. minutě ale začal švédský obrat, který se zastavil na výsledku 4:2. V rámci skupiny B si pak Německo pohrálo s nováčkem z Maďarskem, kterému nasázeli šest branek, zatímco outsider se zmohl na jednu.
Zdroj: David Holub