Volby ovládnou migranti, zasáhnou i Česko, říká předseda německé levice

ROZHOVOR - Německé volby jsou prakticky za dveřmi a volební kampaně vrcholí. Představitelé objíždějí města a snaží se přesvědčit voliče, předsedové stran spolu debatují před kamerami. Strana Die Linke neboli německá Levice na tom není jinak. Předseda Bernd Riexinger v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvil o volbách, koalici i současných problémech společnosti.

Pane Riexingere, je zde nějaké téma, které zahýbe letošními volbami? Tedy silné téma, které musí řešit všichni politici bez ohledu na partaj a program strany.

Překvapivě jsou to uprchlíci, o které se média znovu začínají živě zajímat v posledních několika týdnech. Veřejné debaty a zprávy odrážejí zájem o mezinárodní dění. Je také jasné, že problémy jako sociální rovnost, důchody a zdravotní péče budou vždy aktuální pro německé voliče. Tohle jsou témata, které by měly všechny strany řešit.

Nemáte obavy z toho, že i přes velký volební úspěch zůstanete vždy v opozici? Jak to vidíte s možným koaličním partnerství s jinými stranami?

Již v minulosti jsme prohlásili, že bychom spolupracovali se sociální demokraty (SPD) a Zelenými, byla by to podobná koalice jako v roce 2013. Tímto spojenectvím bychom získali ve sněmu většinu. Naše priority jsou stále stejné: Zvýšení minimální mzdy, sociální jistoty, zabezpečený důchod, zlepšení situace ve zdravotnictví a vzdělávacích institucích a vyšší zdanění aktiv. Pokud budou tyto dvě strany ochotné dodržet tyto zásady, pak budeme spolupracovat. Žádná jiná koalice zde pro nás nepřichází v úvahu.

Kolik procent byste chtěli ve volbách ideálně získat?

10 procent a více by pro nás bylo uspokojivé.

Co bystě prosadili jako první, pokud uspějete?

Co můžeme udělat hned, je zvýšení minimální mzdy. Dále přestat zbytečně protěžovat základní příjmy a zrenovovat zdravotní péči a zařízení v Německu. Chceme prosadit lepší, transparentní a spravedlivější financování. Nutně také potřebujeme více odborných pracovníků v nemocnicích.

Promítne se do voleb i nějaký světový problém, jako je třeba změna klimatu, kybernetická bezpečnost, nebo se zaměříte jen na domácí témata?

Náš program se samozřejmě zabývá i německou rolí v Evropské unii. Vyvíjíme tlak na současnou vládu, aby ukončila úsporná opatření a vytvořila solidární alternativu k volnému obchodu, abychom pomohli k lepšímu rozvoji sousedních států (včetně České republiky). Aktivně řešíme i uprchlickou krizi, tureckou otázku, nebo se snažíme o dosažení cílů v oblasti globálního oteplování.

Změní podle vás výsledek německých voleb směřování v Evropě? Dotknou se volby nějak okolních států?

Pokud volby skutečně rozhodnou o nové vládě v Německu, pak to změní ekonomický směr země, což bude mít obrovský dopad na sousední státy. Hospodářská krize a rostoucí dluhy souvisejí s přebytkem výroby Německa a pokusem o vyrovnaný rozpočet. Jenže přebytek kapitálu v jednom státě znamená i nedostatek v jiném. Chtěli bychom také změnit stávající systém přijímání uprchlíků, což se dotkne států jako je Itálie a Řecko. Nechceme je v tom nechat samotné a naopak bychom se snažili o vytvoření nových migračních zákonů. Zbytečně ztracené životy ve Středozemním moři se musí okamžitě zastavit.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu socialismus Německo Die Linke Bernd Riexinger

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy