ROZHOVOR | Němečtí politici přikrášlují fakta, Češi jsou se situací spokojení, říká odborník na Německo

ROZHOVOR - Výsledek německých voleb může ovlivnit celou Evropskou unii včetně České republiky. Vše záleží na tom, zda dosud neohrožená Angela Merkelová obhájí svoje čtvrté volební období. Profesor Jaroslav Jakš, odborník na evropskou situaci, přiblížil předvolební situaci v Německu i problematiku uprchlíků, která trápí celou Evropu.

Prof. Ing. Jaroslav Jakš, DrSc. se narodil 21.6. 1937 v Brně. V roce 1961 obdržel na VŠE titul inženýra, v roce 1992 byl jmenován profesorem. Vědecky se angažuje v oblasti světové a evropské ekonomiky a hospodářské integraci Evropské unie. Je autorem několika významných publikací a v současné době přednáší Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na Metropolitní univerzitě v Praze.

V září proběhnou v Německu očekávané volby, o měsíc později se bude volit v ČR do Sněmovny. Jak byste zhodnotil předvolební situaci obou zemí?

V Německu se velká část veřejnosti, zejména v nových spolkových zemích, zřejmě domnívá, že tzv. velké strany jako CDU nebo SPD, nedostatečně, a to i v předvolebním "klání", reflektují skutečné problémy, které zajímají občany. V některých případech se jim vyhýbají zcela, třeba migrace a kriminalita, nebo je přikrašlují. Platí to i pro opoziční strany s výjimkou AfD. Tohle může ovlivnit počet získaných hlasů. Předvolební situace v ČR je jiná, je tu i příliš mnoho osobních útoků, viz třeba pan Babiš, a méně věcných debat. Svědčí to o celkové spokojenosti většiny voličů se stávající situací.

Figuruje tady nějaký vliv "zvenčí", který může ovlivnit německé volby? Třeba americké prezidentské volby stále doprovází skandál s intervencí Ruska, turecký prezident zase dává svá doporučení.

Osoba prezidenta Trumpa je "strašákem", který se zřejmě stále více stává nástrojem německé vlády a jmenovitě kancléřky Merkelové k posilování sjednocovacího vlivu na vnitřní vývoj EU a ambice nové německé zahraniční politiky. V Německu samotném sehrává roli spíše fenomén tureckého presidenta Erdogana, kterého, nezapomínejme, že volila většina Němců s tureckými pasy. Mnoho Němců si už nepřeje pokračování v tzv. velké koalici, ale jsme svědky značného rozštěpení německého obyvatelstva.

To přispívá i k větší předvolební aktivitě Merkelové v médiích a v setkáních s občany, které však v nových spolkových zemích často končí vypískáním!

Představuje tedy turecký prezident nebezpečí pro Německo?

Erdogan může v omezené míře ovlivnit volby, protože lze očekávat, že část etnických tureckých Němců nemusí dát - jako tomu bylo i v minulosti - své hlasy SPD či CDU. I to je například doporučení presidenta Erdogana.

Jaké zásadní změny čekají Evropu i ČR, pokud Angela Merkelová nevyhraje?

Tuto alternativu nepovažuji za reálnou. Kdyby k ní došlo, možná by to lecčemus prospělo v Německu i v EU...

Jaká jsou hlavní témata německých voleb?

Vymezení hlavních témat není jednoduché, protože celková ekonomická i sociální situace je v Německu dlouhodobě a zejména nyní uspokojivá, relativně i absolutně. Pravda, statistiky často uvádí vysoké procento chudoby, ale je užitečné se seznámit detailně s parametry této chudoby a také např. dávkami, které jsou poskytovány chudým.

A co uprchlíci?

Není náhodné, že drtivá většina uprchlíků z Afghánistánu, Eritreje , Iráku a částečně i ze Sýrie atd. a nově i z Afriky, převážně směřuje do Německa, méně do skandinávských zemí, a vůbec ne do zemí východní Evropy, především pro velkorysé sociální dávky a služby pro uprchlíky, a nikoliv z důvodů zajištění bezpečného přístřeší. Německý ministr vnitra de Maziére nedávno nadhodil možnost jejich (příspěvky) sladění s jinými státy EU, ale opět další nerealistický projekt v oblasti integrace a migrace, na kterém se zřejmě vážně v Evropské komisi pracuje.

Co lidem nejvíce vadí na muslimskýh uprchlících? Je to odlišná víra? Zvyklosti? Problémy s integritou? Poslední výzkumy ukazují, že muslimové se integrují vcelku dobře - až 60% má stálé zaměstnání, 20% má na zkrácený úvazek nebo brigádu.

Na muslimských uprchlících, myslím, v Německu vadí, že už zažili mnohaleté zkušenosti s tureckými přistěhovalci, kteří mají minimální zájem stát se vnitřně součástí většinové společnosti, do níž dobrovolně přicházejí. Po příchodu se snaží zachovat si paralelní struktury a v duchu muslimské víry a jejích hodnot vychovávají i děti. Životní styl "jinověrců" je pro mnohé muslimy nebezpečný, ovšem velkorysé sociální dávky se neodmítají. Jsou přirozeně i příklady opačné, ale německá veřejnost vnímá integraci jako nedostačující.

Integrace se nedá vyjádřit pouze zaměstnáním. Motivace je tu především ekonomická a musí zabezpečit rodinu, která mívá hodně dětí. Integrace je mnohem komplexnější problém.

Kdo rozhodne volby v Německu? Jsou tady nějaké skupiny, na které se chtějí strany obzvláště zaměřit (mladí, senioři, atd.), nebo jsou němečtí voliči spíše věrní svým stranám?

V současných volbách je vysoké procento - opakuje to Schulz, ale ví to i kancléřka - dosud nerozhodnutých. Bývalí voliči CDU či SPD jsou částečně znejistěni politikou svých stran. Méně to platí o Bavorsku, kde si CSU nepochybně zachová vysoké procento voličů, neboť obratně formuluje program bližší voličům, než jsou programy SPD či CDU. CSU má také předsedu ,který se ještě nedávno nebál kontrovat mocné kancléřce. To bavorský volič oceňuje, i když to v praxi koalice má jen omezený účinek.

Německo je považováno za lídra Evropy a významný hlas má po celém světě. Proč se v kampaních neobjevují zásadní světové otázky, jako je třeba špatná ekonomická situace na jihu Evropy, změna klimatu, kybernetická bezpečnost...?

Německo není lídrem Evropy, nikdo jim k tomu nedal mandát a oni sami zatím tuto roli odmítají, mimo jiné i proto, že ji nechce financovat a je si také dobře vědomo animozit z doby druhé světové války a holocaustu. Stačí se podívat na nedávná zobrazení kancléřky Merkelové s hitlerovským knírkem například v Řecku.

Stále více však využívá k prosazování svých zájmů architektury Evropské unie a v morálním ohledu i pozitivní pozice vůči obrovskému nekontrolovaného přílivu uprchlíků na podzim 2015, který je různými institucemi (třeba OSN) ve světě vysoce ceněn, a má i podporu Komise EU. Po vítězství Merkelové ve volbách očekávám, že je třeba počítat s urychlenou europeizací uprchlického fenoménu, to je právním diktátem s aplikací většinového hlasování. Terčem bude zejména východní Evropa.

Čeští komunisté se už od sametové revoluce těší stabilní a věrné voličské základně, stejně tak německou levici nelze ze spolkové sněmu tak úplně odstrčit. Co stojí za úspěchem levice v Německu? A proč ji lidé stále volí?

Neřekl bych, že levice v Německu je úspěšná. Tím, že nemá v programu vybudování druhé NDR, ale jen sní o společnosti, kde si budou rovni občané, a zároveň i dobře vystihuje slabiny stávajícího systému, může mít své sympatizanty, ale nehrozí, že by mohla formovat německou politiku. Tradiční zázemí v nových spolkových zemích však ztrácí. Ale má nyní výborné vedoucí představitele - řečníky. Protože programy voliči příliš nestudují, je osobní výkon v médiích často rozhodující pro sympatie nebo kritiku k celé politické straně.

Můžeme nalézt nějakou souvislost mezi německou AfD a českou SPD Tomia Okamury? Můžou být alternativou k velkým a hlavním stranám?

Afd mohla být alternativou, ale ztratila část seriózních voličů hádkami vedoucích představitelů. Ale to se může změnit, zvláště, když i po volbách budou "velké strany" věnovat málo pozornost obavám velké části občanů z delší perspektivy Německa. V Česku nemáme podobnou alternativu, není jím ani SPD Tomia Okamury. Do nedávna to bylo hnutí ANO, které získalo své voliče právě jako projev nedůvěry k zavedeným stranám a nepochybně si tuto pozici stále zachovává, jak ukazují statistiky preferencí.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu politolog rozhovor Jaroslav Jakš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy