NÁZOR - Levicové strany se všude po Evropě snaží křečovitě nabídnout cokoliv, co by pomohlo střední třídě. Jejich snahy však zatím přicházejí vniveč, posledním důkazem je volební výsledek SPD v Německu. Komentátor serveru Bloomberg Leonid Bershidsky má pro úpadek socialistických stran vysvětlení.
Po nedělních volbách v Německu je prý jasné, že neúspěch sociálně-demokratických a socialistických stran není jen jakousi izolovanou záležitostí, ale že jde o trend, který představuje takřka existencionální krizi evropské levici a levému středu.
Martin Schulz (SPD) ihned po prohře obvinil Angelu Merkelovou (CDU-CSU), že může za mizerný volební výsledek socialistů, kteří získali jen 20,5 procenta. Ve skutečnosti však sám přesně nevím proč jeho strana utrpěla takovou porážku. Podobně dopadli na jaře socialisté ve Francii při prezidentské volbě nebo nizozemská Strana práce v březnu.
Nepochopení výsledků socialistických stran jejími lídry má často charakter popření. Někteří na evropské levici jsou přesvědčeni, že hvězdy jsou pevně sladěny proti socialistickým stranám. Takhle vysvětluje Asbjoern Wahl, šéf norské kampaně pro sociální stát, nedávnou volební ztrátu místní labouristické strany:
"Zlaté časy sociálních demokratů byly založeny na kompromisu mezi třídami a rovnováze moci, která umožnila společenský pohyb v rámci regulovaného kapitalismu (tj. Sociálního státu). Materiální základ pro tyto politiky nyní končí hlubokou krizí a stagnací kapitalismu a souběžnou neoliberální ofenzívou. Sociálně demokratický pokus o obnovení třídního kompromisu s úspěšnou třístrannou spoluprací a sociálním dialogem, a to bez mobilizace a konfrontace, je v současné politické konjunktuře iluzorním projektem," míní.
Jak ale tito pomyslní "neoliberálové" (jako je například kancléřka Merkelová) profitují ze současné "krize a stagnace kapitalismu"? "Je pravděpodobné, že reagovali rychleji na tektonický posun ve volební základně stran," míní komentátor Bershidsky.
Podle výzkumnic z Oxfordské univerzit Jane Gingrichové a z univerzity v Curychu SIljy Haeusermannové lze ústup sociální demokracie pozorovat od počátku devadesátých let, kdy začal klesat podíl manuálně pracující třídy. Jejich nová základna vyžadovala nový přístup. "Postindustriální koalice na podporu blahobytu je převážně zakotvena ve střední třídě, která má tendenci upřednostňovat politiku sociálních investic a aktivaci nad tradičními redistribučními politikami," píší výzkumnice.
Přeorientování se na střední třídu však sociálním demokratům po roce 2000 nemusí nutně pomoci, obzvlášť ne v některých konkrétních zemích. Stejně jako Francie, Nizozemsko a severské země je i Německo "dostatečně socialistickou zemí", kdy už v sociální síti není možné žádné další výraznější zlepšení, které by přilákalo voliče, aby opustili CDU pro SPD.
Socialistické strany by se mohly zkusit přesunout na další neprobádané území, kde stále existují velké nenaplněné myšlenky - jako je například univerzální základní příjem nebo rozsáhlejší znárodňování. Toto místo už je však pomalu obsazené, v Německu o tématech mluví nekompromisní Die Linke.
Šanci na zvrat by měl možná vůdce britské labouristické strany Jeremy Corbyn, musel by se ale posunout více doleva. V britském politickém spektru totiž není jiná levicová alternativa a ve dvoustranných systémech může Corbyn doufat ve velké protestní hlasování, zatímco slabá konzervativní vláda se nepůsobí přesvědčivě. Corbynův radikalismus však pro střední třídu zatím není moc přitažlivý. Jakmile se navíc objeví někdo více charismatický než Theresa Mayová, aby se postavil Corbynovi, labouristé začnou ztrácet.
Je možné, že jedinou cestou vpřed pro většinové strany na levici je sloučení se středopravými silami - něco, co se stalo ve Francii po vítězství Emmanuela Macrona v prezidentských volbách tohoto roku. Jeho strana La Republique en Marche není ani levicová, ani pravicová, a není prostá tradičních stranických zátěží, jako jsou radikální odborové členy nebo nacionalisté. Může prosazovat centristické politiky - včetně sociálně orientovaných. V Evropě už klasická sociálně demokratická levice netáhne, čím dál víc naopak zaujímají středové a spíše středo pravé proudy.
Související
Smutný příběh mizejícího zámku Maříž. Kdo ho má na svědomí?
Žilo se za socialismu lépe? Štěch promluvil o tom, proč se Čechům stýská po komunismu
socialismus , Levice (strana Německo) , politické strany , ČSSD , evropa
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek