Katalánské referendum: Úřady se obávají nepokojů, české ministerstvo zahraničí varuje turisty

Madrid/Barcelona – Už za necelých 48 by měli Katalánci v referendu rozhodovat o své nezávislosti na Španělsku. Ani Madrid, ani Barcelona zatím neustoupily ze svých protichůdných pozic. Panují obavy z nepokojů a české ministerstvo zahraničí Čechům v Katalánsku doporučuje vyhnout se o víkendu místům s větší koncentrací lidí. Jak přesně bude v neděli probíhat plebiscit, který na začátku září nařídil zastavit španělský ústavní soud, není v tuto chvíli jasné.

Španělský ministr kultury dnes zopakoval stanovisko centrální vlády, když novinářům řekl, že referendum se neuskuteční, zatímco mluvčí katalánské vlády informoval o plánovaném otevření na 2300 volebních místností, napsala agentura AP. „(Centrální španělská) vláda má ústavní mandát k tomu, aby vymáhala zákony zajišťující veřejný pořádek," řekl ministr kultury a mluvčí vlády v Madridu Íñigo Méndez de Vigo při pravidelném setkání s médii.

„Zákony platí pro všechny a ti, kdo je poruší, budou čelit následkům," dodal politik. Madrid považuje referendum za protiústavní a španělská justice nařídila policistům v Katalánsku zabránit jakékoli snaze o jeho podporu.

Katalánská vláda trvá na tom, že hlasování proběhne, a věří, že se ho zúčastní přes 60 procent z 5,3 milionu oprávněných voličů. Vicepremiér Oriol Junqueras uvedl, že lidé budou moci hlasovat, „i kdyby někdo přepadl volební místnosti a snažil se zabránit něčemu tak přirozenému, jako je vhození lístku do urny". Madrid přitom ve středu právě obsazení volebních místností nařídil, vedení katalánského policejního sboru se ale k takovému kroku uchýlit nechce.

Průzkumy ukazují, že většina Katalánců chce mít možnost vyjádřit se k osudu autonomního regionu, podle světových médií však odtržení od Španělska většinovou podporu nemá. The Guardian uvedl, že si jej přeje 41 procent místních, zpravodaj amerického listu The New York Times zase napsal, že „nedávné průzkumy dokumentují slábnoucí podporu samostatnosti".

Zástupci Katalánska, včetně starostky Barcelony Ady Colauové, v minulých dnech vyzývali Evropskou unii, aby na sebe ve vyostřené situaci mezi Barcelonou a Madridem vzala roli prostředníka. Takovou možnost dnes zavrhl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani s tím, že jde o "problém Španělska, v němž (EU) mnoho nezmůže" a že "na právní úrovni má Madrid pravdu". V minulých dnech katalánský premiér Carles Puigdemont obvinil unii, že nedbá přání Katalánska, šéf katalánské diplomacie Raül Romeva zase vyjádřil názor, že EU by měla jeho region podpořit.

České ministerstvo zahraničí „s ohledem na vysoce pravděpodobnou možnost pouličních nepokojů během nadcházejícího víkendu, a to zejména v Barceloně", doporučuje Čechům v oblasti "vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a řídit se pokyny místních orgánů". MZV také doporučuje registraci v databázi DROZD, která usnadňuje pomoc českým občanům při pobytu v zahraničí, a v případě potíží radí kontaktovat zastupitelský úřad v Madridu na nouzové lince +34 69 998 2307.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko referendum ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti

Konference OSN o klimatu COP „již není vhodná pro svůj účel“ a naléhavě potřebuje reformu, tvrdí klíčoví odborníci, včetně bývalého generálního tajemníka OSN a bývalé šéfky pro klima OSN. V dopise zaslaném OSN podle BBC uvádí, že země by neměly hostit COP, pokud nepodporují ukončení využívání fosilních paliv.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy