Jak porazit Kotlebu? Na Slovensku vznikla široká koalice proti šéfovi krajní pravice

Bratislava - Na Slovensku v Banskobystrickém kraji se zformovala široká koalice proti úřadujícímu hejtmanovi Marianu Kotlebovi za krajně pravicovou LSNS. Volby budou za necelý měsíc.

Po poslanci parlamentu Martinu Klusovi dnes odstoupení z přímé volby hejtmana Banskobystrického kraje ohlásil šéf Muzea SNP Stanislav Mičev. Oba podpořili podnikatele Jána Luntera, který by podle průzkumů Kotlebu porazil.

"Základní cíl, který jsem oznámil na začátku, je porážka fašismu na území Banskobystrického kraje. To beru jako nejdůležitější věc a věřím, že k tomu takto přispěji," řekl listu Pravda Mičev, v jehož prospěch se dříve v tomto týdnu zase vzdali kandidatury tři méně známí kandidáti na post předsedy kraje.

Podle zářijového průzkumu agentury Focus podpora Mičeva dosáhla 10,4 procenta a Kluse 11 procent. Nezávislému kandidátovi Lunterovi naměřil průzkum podporu 30,9 procenta rozhodnutých voličů, za ním na druhém místě skončil Kotleba s 22,2 procenta.

Za podnikatele Luntera, který je spolumajitelem známého výrobce potravin i pro vegetariány, se již dříve postavily také dvě slovenské vládní strany včetně Směru-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Směr-SD vlastního kandidáta v Banskobystrickém kraji tentokrát nepostavil.

Kotleba je na Slovensku známý organizováním protiromských pochodů. Netají se také kritikou členství Slovenska v EU a NATO a rovněž obhajuje válečný slovenský stát, který byl spjat s nacistickým Německem.

Širší koalice se před volbami hejtmanů a poslanců krajské samosprávy na Slovensku v minulosti vytvářely hlavně v Nitranském kraji, ve kterém se strany spojovaly proti kandidátům maďarské menšiny, která žije na jihu pětimilionového Slovenska.

Související

Více souvisejících

Marián Kotleba Slovensko Volby krajské Volby

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy