Zeman ve Štrasburku: Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju

Praha - Dlouhodobě negativní vztah prezidenta Miloše Zemana vůči novinářům se projevil i během jeho úterní návštěvy sídla Rady Evropy ve Štrasburku. Zemanovi vadila přítomnost kameramana České televize, když se svými spolupracovníky a ochrankou procházel foyer budovy. Na záznamu České televize prezident vyzval členy svého doprovodu, aby kameramana vyhnali, jinak ho zabije.

"Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju," řekl Zeman ve Štrasburku na záznamu, který na sociálních sítích zveřejnili tvůrci pořadu Newsroom ČT24. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček serveru Novinky řekl, že se jednalo o zcela adekvátní reakci, protože kameraman se "snažil úporně plést panu prezidentovi do cesty". Televize podle něj "už dlouho lačně číhá, zda prezident, který má neuropatii, někde při chůzi neklopýtne".

Zeman ani v minulosti neváhal na adresu novinářů opakovaně použít silných slov, když mluvil o likvidaci či střílení novinářů. Hrad ale tvrdí, že výroky jsou bonmoty vyřčené se zjevnou nadsázkou, kterou novináři či s nimi spříznění politici nepochopili.

Média připomínají například Zemanův kontroverzní výrok při květnovém setkání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem v Číně. "Jsou tady jiní novináři? Novinářů je příliš mnoho, je třeba je likvidovat," řekl český prezident Putinovi při příchodu do jednacího sálu. "Není třeba likvidovat, ale snížit jejich počet, to ano," reagoval tehdy Putin.

Zeman před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy za hotovou záležitost. Zmínil se také o možnosti ruské kompenzace ve prospěch Ukrajiny. Jeho výroky pobouřily politiky v Kyjevě a ukrajinská média označila Zemanova slova za "skandální". Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Zeman neměl k projevu o protiruských sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou České republiky.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Rady Evropy (PACE)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy