ROZHOVOR - Katalánsko nemůže získat nezávislost a země musí zůstat celistvá. Moravu od České republiky taky neoddělíte, tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz španělský velvyslanec Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín. Puigdemont se podle něj dopustil chyby, že nejenže uvedl španělskou společnost do chaosu, ale mate hlavu samotným Kataláncům.
Jeho Excelence Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín se narodil roku 1960 v Madridu. Do diplomacie vstoupil v roce 1987 po vystudování klasické filologie na univerzitě Complutense. Před zahraničními misemi pracoval hlavně v Kabinetu generálního tajemníka pro zahraniční politiku, působil ve Stockholmu, Paříži, Quitě či Káhiře. Nyní je velvyslancem Španělského království v České republice.
Vaše Excelence pane Ibañez-Martíne, hned na začátek se zeptám, vyhlásilo Katalánsko nezávislost nebo ne?
Čelíme situaci záměrného zmatku podporovaného separatistickými silami. Na jedné straně předseda katalánské regionální vlády, Puigdemont, a regionální poslanci, kteří ho podporují, podepsali dne 10. října text obsahující jednostranné prohlášení o nezávislosti. Na druhé straně tentýž den Puigdemont sdělil, že toto prohlášení bylo pozastaveno. Z tohoto důvodu předseda španělské vlády, Rajoy, požádal formálně Puigdemonta, aby potvrdil, zda prohlásil nezávislost Katalánska. Tento požadavek je zakotven v článku 155 španělské ústavy, článku inspirovaném článkem 37 základního zákona z Bonnu.
Zdá se, že Carles Puigdemont pečlivě rozmýšlí co dál a nyní trochu ustupuje...
Dokud se nevrátí do ústavního rámce a k respektování zákonů a soudů, myslím, že nemůžeme říci, že začíná ustupovat. Je si však velmi dobře vědom, stejně jako celá jeho vláda, odpovědnosti, ve které se nachází, a roztříštěnosti, kterou vyvolává v katalánské společnosti, regionu, který začaly opouštět hlavní katalánské podniky, aby se usídlily na jiných místech Španělska.
Demonstrace v posledních dnech vysílají do světa jasný vzkaz, že Katalánci si doopravdy rozdělení nepřejí. Spoustu lidí se k referendu nedostavilo, někteří hlasováním pro nezávislost vlastně jen vyjádřili svůj nesouhlas s centrální vládou. Proč se neuspořádá se souhlasem Madridu nové hlasování, které by objasnilo nejasnosti?
Jak říkáte, většina Katalánců se domnívá, že je nikdo nemůže nutit, aby museli volit, jsou-li Kataláncem, Španělem či Evropanem. K tomu dochází i v jiných regionech Španělska, které mají svůj oficiální jazyk i stejné kulturní a historické tradice, např. v Galicii nebo Baskicku. Jak říká spisovatel Claudio Magris narozený v pohraničním regionu: „Identita je vždy vícerá, není jednoho jediného národa nebo jediného jazyka, musí být integrační.“ Co se týče uspořádání referenda, vzpomínám si, že v posledních měsících tři evropské ústavní soudy, v Německu, Itálii a Španělsku, odpověděly na žádosti o referendum podobným způsobem, jakým byly zodpovězeny žádosti Bavorska, Benátska a Katalánska: Svrchovanost spočívá v lidu jako celku, odloučení regionu není legální a pro tento účel nelze volit referendum. S jedním rozdílem. Španělský Ústavní soud dodal: „Španělskou Ústavu lze však modifikovat.“
Carles Puigdemont opakovaně volá po mezinárodní mediaci, avšak postoj centrální vlády je neoblomný. Proč stále nedošlo k dialogu, nebo k nějakým pokusům ho navázat?
Španělská vláda vyjednávala se zástupci katalánské vlády častěji, než s jakoukoli vládou z ostatních 16 autonomních oblastí. A její postoj je stále stejný – je připravena vyjednávat o čemkoli, pokud to bude v rámci ústavy. Také pozvala Puigdemonta na jednání v Kongresu poslanců. Puigdemont jej odmítl. Nicméně žádná vláda ani žádný parlament nemohou schvalovat to, o čem španělský Ústavní soud rozhodne, že je v rozporu se zákonem. V tomto směru je španělská vláda vděčná za současná prohlášení všech evropských lídrů, kteří trvají na tom, že územní vyjednávání je vnitřní záležitostí Španělska a že by mělo probíhat s ohledem na Španělsko jako právní stát.
Co bude nejlepší odpovědí na současnou krizi?
Vargas Llosa, nositel Nobelovy ceny, minulou neděli před asi devíti sty tisíci lidmi, kteří požadovali jednotu a dohodu, v Barceloně řekl: „Toto je nádherný důkaz toho, že Barcelona a tedy Katalánsko stejně jako zbytek Španělska jsou pro demokracii, zákonnost a svobodu.“ Tato tři slova jsou rámcem pro zvládnutí našich rozdílů, vždyť demokracie tkví právě v tom žít v nesrovnalostech, ale aniž bychom se vzdali společného života.
Dokážete si nějak představit rozdělené Španělsko?
Cítím to stejně jako kanadský politolog Michael Ignatieff, který prohlásil, že pokud by se Quebec odtrhl, „bylo by to, jako by mi amputovali ruku.“ Dodává, že „odtržení není chyba, je to hřích,“ jelikož občané jsou nuceni si vybrat, rozervat se.
Proč si myslíte, že zde nemůže být nezávislé Katalánsko? Je opravdu pro ně lepší zůstat součástí Španělského království?
Španělská ústava, stejně jako většina ústav na světě včetně té české, nepřipouští, aby se část území odtrhla. Což je logické, jelikož pokud někdo žije ve svobodné, demokratické a pluralitní zemi, nemůže se separatismem souhlasit, protože to znamená jediné: nevůli k soužití. Společně jsme na tom lépe. Navíc by z toho byli zoufalí i katalánští stoupenci Evropské Unie, co se týče jednostranného vyhlášení nezávislosti, právní řád EU mluví jasně a nezpochybnitelně. Dle Bruselu s sebou nezávislost nese vystoupení z EU. Někteří lidé se stejně jako uznávaný obhájce ústavy Joseph H. H. Weiler tážou: Jaký bychom měli mít zájem na tom, aby se součástí EU stala taková politická obec, jakou by bylo nezávislé Katalánsko, založené na zpátečnickém a staromódním nacionalismu, a jež evidentně není schopné zachovat loajálnost a solidaritu, kterou bychom vůči jeho španělským spoluobčanům očekávali?“
A jak se teď bude podle vás situace vyvíjet?
Vláda Španělska za podpory parlamentních skupin, které tvoří přibližně tři čtvrtiny poslanců v Kongresu, nabídla předsedovi katalánské vlády možnost obnovit ústavní pořádek. Tyto strany se navíc shodují na odmítnutí zprostředkování a na potřebě obnovit dialog v rámci zákona spolu s nabídnutím možnosti řešit možné rozpory o územním modelu prostřednictvím parlamentní debaty týkající se možné budoucí reformy ústavy.
Litují vlády, ať už katalánská nebo centrální, něčeho? Puigdemontovi se možná situace trochu vymkla z rukou, madridská vláda zase bude muset nějak reflektovat policejní násilnosti během referenda.
Předseda vlády Rajoy tento týden v Kongresu poslanců připustil, že nikdo se nemůže cítit šťasten či spokojen po tom, k čemu došlo 1. října, přičemž je známo, že odpovědnými jsou ti, kteří bránili policii dodržet příkaz samotného Nejvyššího soudu spravedlnosti Katalánska. Také si nemyslím, že by někdo mohl být spokojen se současnou roytříštěností katalánské společnosti, ani katalánská vláda mající hlavní odpovědnost za tuto situaci nemůže být spokojena s tímto rozdělením, s odchodem podniků z Katalánska a s porušením zákona, ve kterém žije.
A co další řešení nebo kompromis? Proč nenabídne vláda Katalánsku větší svobodu, ale ne plnou nezávislost?
Je nesprávné mluvit o větší či menší míře svobody. Jak potvrzuje Adam Michnik, „Katalánci a Baskové mají vše, co můžou mít, všechna práva, všechno.“ Máme vše, mohl bych říct i já vzhledem k tomu, že jsme s manželkou oba Baskové. Samozřejmě, že existuje určitá míra pravomocí, v tom jsme ale otevření politické debatě. Jak ale prohlašují separatisté, jejich cílem není mít více pravomocí, je jím se odtrhnout. Je možné přesvědčit někoho, kdo se přesvědčit nechat nechce?
EuroZprávy.cz děkují za rozhovor.
Související
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Španělsko , Katalánsko , referendum , Pedro Calvo-Sotelo Ibañez-Martin , rozhovor
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák