EU se postavila Trumpovi: Ministři zahraničí podpořili jadernou dohodu s Íránem

Lucemburk - Ministři zahraničí členských států EU dnes jednali o jaderné dohodě s Íránem, jejíž funkčnost v pátek zpochybnil americký prezident Donald Trump. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová řekla, že EU podpořila pokračování nukleární smlouvy z roku 2015.

Trump minulý týden oznámil, že už nehodlá každých 90 dnů informovat Kongres, zda Írán dohodu respektuje. Kongres tak má nyní 60 dnů na to, aby znovu zavedl sankce, které jaderná smlouva pozastavuje. Může ale také například rozhodnout o změně zákona, který americký podíl na sankcích upravuje.

Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders dnes při příchodu na jednání označil americký postoj za hlubokou chybu. "Je třeba to dneska zdůraznit. Důsledky to nebude mít jen pro USA, ale také pro Evropu a mezinárodní společenství, podívejte se na situaci kolem Severní Koreje," upozornil.

"Je třeba dát jasně najevo, že EU se bude dohody držet. Protože je to základ mezinárodní architektury nešíření (jaderných zbraní," uvedl státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Ivan Korčok. Podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana dohoda funguje a je významná pro evropskou bezpečnost. Také podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona je dohoda s Íránem "velmi dobrá pro světovou kolektivní bezpečnost, dobrá pro svět, dobrá pro Írán a dobrá pro Evropu".

Prohlášení šéfů diplomacií unijních zemí zdůrazňuje, že dohoda je výsledkem dvanáctiletého diplomatického úsilí, představuje klíčový prvek mezinárodní architektury nešíření jaderných zbraní a je zásadní pro bezpečnost oblasti.

"Její úspěšné uplatňování nadále zajišťuje, že íránský jaderný program zůstává výhradně mírový," stojí v dokumentu, se kterým Mogheriniová novináře seznámila. Na počátku listopadu chce o situaci jednat ve Washingtonu. "Rozumíme (domácí americké) politice okolo toho celého, ale není na nás do této dynamiky vstupovat. Pro nás je zásadní, aby byly zohledněny evropské bezpečnostní zájmy," vysvětlila.

Pro EU je dohoda nejen otázkou bezpečnosti, ale také umožňuje existenci otevřených komunikačních kanálů s Teheránem. Unie totiž dnes připomněla, že zrušení sankčních opatření souvisejících s nukleární problematikou mělo pozitivní dopad na obchod a hospodářské vztahy s Íránem. "Posiluje to spolupráci a umožňuje pokračující dialog," upozornila unie.

Evropská unie má podle prohlášení obavy související s balistickými zbraněmi a zvyšujícím se napětím v regionu, je však potřeba je řešit mimo nukleární dohodu.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Federica Mogherini Írán Donald Trump USA (Spojené státy americké) Boris Johnson Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy