Merkelová uznala další neúspěch CDU, v Dolním Sasku to po volbách vře

Berlín/Hannover - Křesťanští demokraté (CDU) nedosáhli podle německé kancléřky Angely Merkelové svého volebního cíle, když v zemském hlasování v Dolním Sasku skončili až druzí. Terčem kritiky se stali svobodní demokraté (FDP) v Dolním Sasku, kteří se rozhodli, že nebudou jednat o koalici se sociální demokracií a Zelenými.

"Podařilo se alespoň zabránit pokračování koalice sociálních demokratů (SPD) a Zelených," řekla Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně.

Nedělní předčasné volby ve druhé největší a čtvrté nejlidnatější spolkové zemi vyhrála SPD se ziskem 36,9 procenta hlasů, před CDU, které důvěru dalo 33,6 procenta hlasujících, což bylo nejméně od roku 1959. Strana tak zaznamenala druhý výrazný neúspěch za poslední tři týdny. V zářijových celoněmeckých volbách totiž spolu se sesterskou CSU dostala jen 32,9 procenta hlasů, což bylo nejméně od prvních poválečných voleb v roce 1949.

Ve výsledku dolnosaských voleb se podle Merkelové odráží i spokojenost tamních občanů se zemskou politikou. Je podle ní nyní na tamním premiérovi Stephanu Weilovi (SPD), aby oslovil partnery, s nimiž by mohl sestavit nový kabinet.

Šéfka německé vlády dnes také vyjádřila přesvědčení, že výsledek CDU v Dolním Sasku neoslabuje její pozici před začátkem předběžných rozhovorů s FDP a Zelenými o vládě na celoněmecké úrovni.

SPD bude mít v novém zemském sněmu 55 křesel, CDU 50, Zelení 12, FDP 11 a AfD devět. Dosluhující koalici SPD a Zelených tak v parlamentu, který má celkem 137 křesel, budou k většině chybět křesla dvě. Weil proto musí hledat další koaliční partnery.

Jednou z možností byla právě vláda SPD, Zelených a FDP, o níž ale svobodní demokraté odmítli vůbec vyjednávat. Šéf Zelených Cem Özdemir věří, že FDP svůj postoj ještě změní. Demokratické strany by podle něj měly být připraveny mezi sebou jednat i spolu vytvářet koalice. "Že FDP prostě odmítá rozhovory, je demokraticky nezodpovědné," byl ještě výrazně kritičtější exministr životního prostředí za Zelené Jürgen Trittin.

Pokud svobodní demokraté svůj názor nezmění, zbude Weilovi jen možnost pokusit se vytvořit velkou koalici s CDU. Tu si ale před volbami ani on nepřál. Vzdálenou možností zůstává i koalice CDU, Zelených a FDP.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Volby v Německu Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) FDP (Svobodná demoratická strana Německo)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy