Většina uprchlíků v EU jsou mladí muži, ženy nedokážou zapadnout do majoritní společnosti

Berlín - Jednu třetinu uprchlíků v Evropě tvoří ženy. Pochází z jiných poměrů a jejich situace je zcela odlišná od mužů, přesto jim pozornost nikdo nevěnuje. Odborníci varují, že i když to nebyl záměr vlády, většina integračních programů je navržená spíše pro muže. Ženy potřebují jiný přístup, ten však v Evropské unii chybí, proto jsou odsouzené k tomu, aby nikdy nezapadly.

Dva ze tří uprchlíků v Německu jsou muži. Obvykle je jim pod třicet let, jsou mladí a nic jim nestojí v cestě se zapojit do pracovního procesu. Většinou cestují sami bez rodiny a s pomocí vlády se můžou přihlásit na jazykové kurzy, rekvalifikace a další integrační programy, které jim pomůžou se životem v nové společnosti. Dostávají rady ohledně toho, jak se ucházet o práci, nebo kde sehnat ubytování. Jsou to mladíci se spoustou volného času.

Situace je však zcela odlišná pro ženy. Většina z nich má děti a přišly do Německa se sloučit s rodinou (manželem), který zde již žije. Na rozdíl od mužů, kteří utíkají před válkou, ženy v rodné zemi čelily i diskriminace, sexuálnímu násilí, nucenému manželství a takzvaným vraždám ze cti. Jejich vzdělání je podstatně horší, v kultuře, kde žily nebylo pro ženu důležité dokončit školu, ale očekávalo se od nich pilná péče o domácnost, manžela a děti.

Největším problémem migrujících žen je pak nedostatek bezpečného ubytování, přístup ke vzdělání a integraci s majoritní společností. Pokud má žena děti a manžela v Německu, pak se od ní neočekává, že se zapojí do integračních programů. K čemu jí je umět německy, když obživu obstará muž. Její úloha leží v domácnosti, a to znamená, že na rozdíl od svého protějšku nemá tolik volného času, aby navštívila jazykové kurzy, kdyby o ně měla zájem.

Pokud je žena svobodná, pak čelí možnému sexuálnímu násilí na ubytovnách. Podle aktivistů za lidská práva neexistují oddělené části pro muže a ženy, obě pohlaví tak musí žít vedle sebe, mnohdy i spát ve stejných místnostech. Žen je zde navíc o dost méně než mužů, jsou tak vystavené harašení.

"Ženy čelí nebezpečí nejen ze stran ostatních běženců, ale i personálu zařízení. Ubytovny jsou zónou bezpráví, kam se nechce chodit ani policistům. A většina se bojí násilí ohlásit, protože mají strach, že by to negativně ovlivnilo jejich žádost o azyl, prohlásila Jessica Mosbahi, konzultantka pro lidská práva.

Podle aktivistky jsou přitom ženy mnohem ochotnější se integrovat a učit se nový jazyk než muži, majoritiní společnosti se dokáží přizpůsobit snadněji a radikalizace je u nich velmi málo pravděpodobná. Přesto nemají rovnoprávný přístup k vládním benefitům. Mnoho žen tak místo nového začátku musí pokračovat v utlačovaném životě, na který jsou zvyklé z domova.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Německo Státní integrační program

Aktuálně se děje

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

8. ledna 2025 20:35

Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny

Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy