Řím - Do Itálie a Španělska momentálně připlouvá více lidí, kteří do gumových člunů nenastoupili v Libyi, ale dostali se do Evropy z Tuniska, Alžírska nebo Maroka. Čísla sice nejsou - ve srovnání s desetitisíci uprchlíky z Libye - příliš vysoká, ale v Itálii vývoj sledují s obavami.
Cesta připomíná spíš vyjížďku rozjařené mládeže než útěk z domova. Dobrý tucet mladých mužů se uvelebil na dřevěném člunu, zpívá si a povídá, zatímco člun pod zářícím sluncem brázdí vlny Středozemního moře. "Bye, Bye Tunis," volá jeden z mladíků do kamery v mobilu a směje se. V pozadí proplouvá druhá loď. Na sociálních sítích se v posledních týdnech takových videí z Tuniska objevilo více. Na středomořské trase do Evropy se něco změnilo, píše agentura DPA.
Více než 1400 lidí přišlo jenom v září z Tuniska: více než předchozích osmi měsících dohromady. "Tolik jsme jich neviděli léta," řekl italský mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Flavio Di Giacomo. Sice to ještě nedosáhlo úrovně z doby krátce po arabském jaru 2011, říká velvyslanec EU v Tunisku Patrice Bergamini, ale nárůst to je. Tehdy přišlo během několika málo měsíců do Evropy přes Tunisko zhruba 25.000 lidí.
Letos zatím do Itálie dorazilo více než 107.000 migrantů, což je ve srovnání s předchozím rokem pokles o přibližně 25 procent. Stále ještě přichází většina uprchlíků přes Libyi a jen zlomek přes Tunisko a Alžírsko. Ale to, že přes mezinárodní pomoc jsou nyní reaktivovány staré trasy a ve stále větší míře nejde jen o uprchlíky ze zemí jižně od Sahary, ale stále častěji o Tunisany, Alžířany a Maročany, zneklidňuje nejen IOM, ale také Evropu.
"Nemůžeme tomuto vývoji mlčky přihlížet," říká místopředseda italského senátu Maurizio Gasparri z konzervativní strany Vzhůru, Itálie. "Podařilo se nám zastavit příliv ilegálů přes Libyi a bylo by absurdní nyní jen přihlížet tomu, jak se věci neustále opakují," zdůraznil Gasparri.
Itálie na jaře s Libyí uzavřela dohodu, na jejímž základě jsou uprchlíci drženi v zemi sužované občanskou válkou. Od té doby se spekuluje, že vláda v Římě platí i milice, které mají migrantům bránit v další cestě. Řím to několikrát dementoval. Ale Evropa podporuje mimo jiné pobřežní stráž v Libyi výstrojí a výcvikem.
Koncept se z evropského hlediska osvědčil i v Tunisku, kde například německá policie už delší dobu cvičí pobřežní stráž a pohraničníky a dodává materiál pro ostrahu hranic. Spolková vláda kromě toho nedávno otevřela v Maroku a Tunisku poradenská centra s cílem informovat lidi a nabízet jim alternativní možnosti útěku.
"Když se nějaká evropská země domlouvá s ozbrojenými milicemi v Libyi a brání legální migraci, vede to k určitému tlaku v ostatních regionech," pokouší se vysvětlit nový vývoj Ramadán bin Umar Avad z Tuniského fóra pro hospodářská a sociální práva (FTDES). Organizace před několika dny představila studii, podle níž chce Tunisko v současnosti opustit zhruba 40 procent mladých dívek. "Situace mladých lidí v Tunisku a Alžírsku je dnes opět obtížná," říká Avad.
Přes pokrok v demokratizaci především v Tunisku je ekonomická situace v regionu nadále špatná. Zhruba každý třetí absolvent vysoké školy nenajde práci. Také v Alžírsku a Maroku se v poslední době opakovaně odehrály protivládní protesty.
V Tunisku se počátkem roku odehrála velká diskuse o rasismu vůči subsaharským uprchlíkům poté, co byli napadeni a částečně vážně zraněni nožem na ulici dva mladí Konžané. V sousedním Alžírsku mezitím úřadující premiér Ahmad Ujahjá před nedávnými parlamentními volbami ostře brojil proti uprchlíkům. Ilegální přistěhovalci podle něj do země zanášejí kriminalitu, drogy a další negativní jevy. A v září vyzvalo ministerstvo dopravy, aby ve veřejné místní dopravě nebyli nadále přepravováni migranti.
Úřady intenzivněji postupují proti uprchlíkům už nějakou dobu. Především v Alžírsku uprchlíci v poslední době hovořili o větších vlnách zatýkání. Ve všech třech maghribských zemích byly nedávno zrušeny ilegální uprchlické tábory. Podle názoru unijní agentury na ochranu hranic Frontex vedlo i to k nárůstu počtu uprchlíků na takzvané západní trase směrem do Španělska. Letos tam přišlo už téměř 14.000 lidí, což je více než za celý minulý rok.
Z celkového pohledu jsou ale tato čísla pořád poměrně nízká. Přes aktuální vývoj považuje Mattia Toaldo z institutu Evropské rady zahraničních vztahů za nepravděpodobné, že by se z Tuniska stala nová Libye pro pašování lidí. "Infrastruktura a předpoklady pro pašování jsou v Tunisku výrazně horší než v Libyi," řekl Toaldo.
Související
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
uprchlíci , Itálie , Tunisko , Libye , Alžírsko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák