Letošní Sacharovovu cenu obdrží venezuelská opozice

Štrasburk - Letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení obdrží demokratická opozice a političtí vězni ve Venezuele. Mezi finalisty byli také guatemalská bojovnice za lidská práva Aura Lolita Chávezová a vězněný švédsko-eritrejský novinář a spisovatel Dawit Isaak.

Před oficiálním oznámením předsedy Evropského parlamentu informoval dnes o vítězi ocenění na twitteru předseda liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt. "Toto ocenění je podporou boje demokratických sil ve prospěch demokratické Venezuely a proti Madurovu režimu," uvedl na twitteru Verhofstadt.

Venezuelou zmítá dlouhodobá hospodářská i politická krize. Prezident Nicolás Maduro se snaží udržet moc navzdory odporu parlamentu, který ovládá opozice. Režim vytvořil jakýsi vzdoroparlament pod názvem Ústavodárné shromáždění, jehož legitimitu například Evropská unie a USA neuznaly. Shromáždění si přivlastnilo v polovině září s pomocí ústavního soudu, který rovněž podporuje Madura, zákonodárnou pravomoc.

Do užšího výběru kandidátů na Sacharovovu cenu se venezuelská demokratická opozice dostala již v roce 2015. Tehdy ale ocenění získal saúdskoarabský bloger Raíf Badáví.

Sacharovovu cenu Evropský parlament uděluje od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod. Její udělení je spojeno s finanční odměnou ve výši 50.000 eur (asi 1,3 milionu Kč).

Mezi laureáty patří například Nelson Mandela, Su Ťij či vůdčí osobnost pražského jara v roce 1968 Alexander Dubček. Loni cenu dostaly aktivistky irácké komunity jezídů Nadja Muradová a Lamíja Adži Bašárová.

Související

Alexej Navalnyj

Navalnyj je letošním laureátem Sacharovovy ceny

Evropský parlament (EP) dnes udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Na plénu to oznámila místopředsedkyně EP Heidi Hautalová. Parlament hlasitého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina ocenil za odvahu v boji za svobodu, demokracii a lidská práva.

Více souvisejících

Sacharovova cena evropský parlament Venezuela EU (Evropská unie) lidská práva

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 34 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy