Berlín - Německo nemá příliš silnou vlastní armádu, její zbrojařský průmysl však kvete i přes opakovaná varování, že napětí mezi Německem a Tureckem poškodí obchodní zájmy obou zemí. Server DW se blíže podíval na to, koho všechno německé firmy zásobí svými zbraněmi.
Pokud chce německá zbrojařská firma vyvážet své výrobky do zahraničí, pak musí získat povolení od ministerstva financí. Jenže zástupce největší společnosti těžící z konfliktu, Rheinmetall, si stěžuje, že napětí mezi Berlínem a Anakarou mu hodně poškozuje byznys. "Pokud nedojde ke zlepšení, pak bude téměř nemožné získat další povolení," postěžoval si CEO firmy Armin Papperger.
Odvětví zbraní je pro německou ekonomiku velmi stěžejní, ale taky krajně kontroverzní. Čísla poukazují na to, že pokud firma přijde o své obchodní vazby v Turecku, pořád má na výběr ze spousty dalších zájemců, kteří slyší na německou kvalitu. V roce 2016 německé ministerstvo financí povolili obchod se zbraněmi v hodnotě téměř 7 miliard eur.
Úřady zatím od začátku roku 2017 povolily obchody za 25 milionů eur, což je o téměř 69 milionů eur méně, než tomu bylo před rokem. Celosvětově je Německo každoročně na třetím až pátém místě, co se vývozu zbraní týče. Žebříčku dominují USA a Rusko, následují je Čína, Francie a Německo, kteří exportují velmi podobné množství vojenské techniky.
Podle výroční zprávy jsou německé zbraně dostupné všude po světě, od Spojených států, po Velkou Británii, Řecko, Brazílii, Indii nebo Jižní Koreji. Mezi hlavními vývozními artikly patří především bomby, torpéda nebo raketové střely. Skoro polovina zbraní pak míří do členských států NATO, mezi kterými patří i Turecko.
Firmy si stěžují na to, že diplomatické vztahy země znemožňují jejich obchod, ale úřady poukazují na to, že z dlouhodobého hlediska se poptávka po německé produkci příliš nemění. Největší zájem byl kolem roku 2015, když vrcholil konflikt na Blízkém východě. Tehdy prodej zbraní raketově rostl a několik let byl nadprůměrný. Současný pokles by mě být pouze znamením končící války v Sýrii a průmysl by se tak měl vrátit ke svým dlouhodobým průměrným číslům.
Zbrojařské firmy čelí v Německu kritice z toho důvodu, že mnohdy dodávají výrobky do kontroverzních států, jako jsou Saudská Arábie nebo Katar. Obchody kvetou i v Egyptě či Spojených arabských emirátů, obě země jsou v podezření nedodržení lidských práv, což se nelíbí německé veřejnosti. Zbrojařské firmy přitom už v roce 2013 slíbily, že omezí svůj vývoz do sporných oblastí.
Veřejnost je pobouřená taky nákupem německých ponorek Izraelem v hodnotě 1,5 miliard eur, i když byla dohoda prověřená a povolena příslušnými úřady. Kontroverzi vzbuzuje zejména fakt, že mnoho odborníků se domnívá, že dodané ponorky se dají jednoduše modifikovat tak, aby nesly i jaderné hlavice.
Zatímco spousta kritiků se domnívá, že za současného vztahu by se měly veškeré vojenské obchody s Tureckem radši odvolat, poslední dobou zbrojařské firmy také těží z krize na Korejském poloostrově. V reakci na severokorejský jaderný program a raketové testy, Soul zvýšil svou poptávku po německé produkci, kterou hodlá použít pro vlastní obranu.
Související
Svět dal loni na zbrojení 2,24 bilionů dolarů. Výdaje rostly kvůli Ukrajině
Obrana představila kampaň #VimeCoMame, série videí podpoří český zbrojní průmysl
zbrojní průmysl , Německo , Turecko , zbraně
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák