Špatné vztahy s Tureckem škodí německé ekonomice, ale zbrojařský průmysl roste dál

Berlín - Německo nemá příliš silnou vlastní armádu, její zbrojařský průmysl však kvete i přes opakovaná varování, že napětí mezi Německem a Tureckem poškodí obchodní zájmy obou zemí. Server DW se blíže podíval na to, koho všechno německé firmy zásobí svými zbraněmi.

Pokud chce německá zbrojařská firma vyvážet své výrobky do zahraničí, pak musí získat povolení od ministerstva financí. Jenže zástupce největší společnosti těžící z konfliktu, Rheinmetall, si stěžuje, že napětí mezi Berlínem a Anakarou mu hodně poškozuje byznys. "Pokud nedojde ke zlepšení, pak bude téměř nemožné získat další povolení," postěžoval si CEO firmy Armin Papperger.

Odvětví zbraní je pro německou ekonomiku velmi stěžejní, ale taky krajně kontroverzní. Čísla poukazují na to, že pokud firma přijde o své obchodní vazby v Turecku, pořád má na výběr ze spousty dalších zájemců, kteří slyší na německou kvalitu. V roce 2016 německé ministerstvo financí povolili obchod se zbraněmi v hodnotě téměř 7 miliard eur.

Úřady zatím od začátku roku 2017 povolily obchody za 25 milionů eur, což je o téměř 69 milionů eur méně, než tomu bylo před rokem. Celosvětově je Německo každoročně na třetím až pátém místě, co se vývozu zbraní týče. Žebříčku dominují USA a Rusko, následují je Čína, Francie a Německo, kteří exportují velmi podobné množství vojenské techniky.

Podle výroční zprávy jsou německé zbraně dostupné všude po světě, od Spojených států, po Velkou Británii, Řecko, Brazílii, Indii nebo Jižní Koreji. Mezi hlavními vývozními artikly patří především bomby, torpéda nebo raketové střely. Skoro polovina zbraní pak míří do členských států NATO, mezi kterými patří i Turecko.

Firmy si stěžují na to, že diplomatické vztahy země znemožňují jejich obchod, ale úřady poukazují na to, že z dlouhodobého hlediska se poptávka po německé produkci příliš nemění. Největší zájem byl kolem roku 2015, když vrcholil konflikt na Blízkém východě. Tehdy prodej zbraní raketově rostl a několik let byl nadprůměrný. Současný pokles by mě být pouze znamením končící války v Sýrii a průmysl by se tak měl vrátit ke svým dlouhodobým průměrným číslům.

Zbrojařské firmy čelí v Německu kritice z toho důvodu, že mnohdy dodávají výrobky do kontroverzních států, jako jsou Saudská Arábie nebo Katar. Obchody kvetou i v Egyptě či Spojených arabských emirátů, obě země jsou v podezření nedodržení lidských práv, což se nelíbí německé veřejnosti. Zbrojařské firmy přitom už v roce 2013 slíbily, že omezí svůj vývoz do sporných oblastí.

Veřejnost je pobouřená taky nákupem německých ponorek Izraelem v hodnotě 1,5 miliard eur, i když byla dohoda prověřená a povolena příslušnými úřady. Kontroverzi vzbuzuje zejména fakt, že mnoho odborníků se domnívá, že dodané ponorky se dají jednoduše modifikovat tak, aby nesly i jaderné hlavice.

Zatímco spousta kritiků se domnívá, že za současného vztahu by se měly veškeré vojenské obchody s Tureckem radši odvolat, poslední dobou zbrojařské firmy také těží z krize na Korejském poloostrově. V reakci na severokorejský jaderný program a raketové testy, Soul zvýšil svou poptávku po německé produkci, kterou hodlá použít pro vlastní obranu.

Související

Ilustrační fotografie.

Svět dal loni na zbrojení 2,24 bilionů dolarů. Výdaje rostly kvůli Ukrajině

Vojenské výdaje ve světě loni stouply po očištění o inflaci o 3,7 procenta na 2,24 bilionu dolarů (47,9 bilionu korun), rostou už osmý rok v řadě. Výdaje v Evropě zaznamenaly nejprudší meziroční nárůst za posledních nejméně 30 let, zejména kvůli válce na Ukrajině stouply loni o 13 procent. Více než polovina výdajů, 56 procent, připadá na tři země - Spojené státy, Čínu a Rusko. 
Ministerstvo obrany

Obrana představila kampaň #VimeCoMame, série videí podpoří český zbrojní průmysl

Ministerstvo obrany podpoří české obranný průmysl sérií videí, oslovit jimi chce potenciální partnery na zahraničních trzích. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný. Obrana také plánuje vznik agentury, která by umožnila českým zbrojním firmám prodávat jejich produkty formou mezivládních dohod.

Více souvisejících

zbrojní průmysl Německo Turecko zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

včera

včera

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy