Špatné vztahy s Tureckem škodí německé ekonomice, ale zbrojařský průmysl roste dál

Berlín - Německo nemá příliš silnou vlastní armádu, její zbrojařský průmysl však kvete i přes opakovaná varování, že napětí mezi Německem a Tureckem poškodí obchodní zájmy obou zemí. Server DW se blíže podíval na to, koho všechno německé firmy zásobí svými zbraněmi.

Pokud chce německá zbrojařská firma vyvážet své výrobky do zahraničí, pak musí získat povolení od ministerstva financí. Jenže zástupce největší společnosti těžící z konfliktu, Rheinmetall, si stěžuje, že napětí mezi Berlínem a Anakarou mu hodně poškozuje byznys. "Pokud nedojde ke zlepšení, pak bude téměř nemožné získat další povolení," postěžoval si CEO firmy Armin Papperger.

Odvětví zbraní je pro německou ekonomiku velmi stěžejní, ale taky krajně kontroverzní. Čísla poukazují na to, že pokud firma přijde o své obchodní vazby v Turecku, pořád má na výběr ze spousty dalších zájemců, kteří slyší na německou kvalitu. V roce 2016 německé ministerstvo financí povolili obchod se zbraněmi v hodnotě téměř 7 miliard eur.

Úřady zatím od začátku roku 2017 povolily obchody za 25 milionů eur, což je o téměř 69 milionů eur méně, než tomu bylo před rokem. Celosvětově je Německo každoročně na třetím až pátém místě, co se vývozu zbraní týče. Žebříčku dominují USA a Rusko, následují je Čína, Francie a Německo, kteří exportují velmi podobné množství vojenské techniky.

Podle výroční zprávy jsou německé zbraně dostupné všude po světě, od Spojených států, po Velkou Británii, Řecko, Brazílii, Indii nebo Jižní Koreji. Mezi hlavními vývozními artikly patří především bomby, torpéda nebo raketové střely. Skoro polovina zbraní pak míří do členských států NATO, mezi kterými patří i Turecko.

Firmy si stěžují na to, že diplomatické vztahy země znemožňují jejich obchod, ale úřady poukazují na to, že z dlouhodobého hlediska se poptávka po německé produkci příliš nemění. Největší zájem byl kolem roku 2015, když vrcholil konflikt na Blízkém východě. Tehdy prodej zbraní raketově rostl a několik let byl nadprůměrný. Současný pokles by mě být pouze znamením končící války v Sýrii a průmysl by se tak měl vrátit ke svým dlouhodobým průměrným číslům.

Zbrojařské firmy čelí v Německu kritice z toho důvodu, že mnohdy dodávají výrobky do kontroverzních států, jako jsou Saudská Arábie nebo Katar. Obchody kvetou i v Egyptě či Spojených arabských emirátů, obě země jsou v podezření nedodržení lidských práv, což se nelíbí německé veřejnosti. Zbrojařské firmy přitom už v roce 2013 slíbily, že omezí svůj vývoz do sporných oblastí.

Veřejnost je pobouřená taky nákupem německých ponorek Izraelem v hodnotě 1,5 miliard eur, i když byla dohoda prověřená a povolena příslušnými úřady. Kontroverzi vzbuzuje zejména fakt, že mnoho odborníků se domnívá, že dodané ponorky se dají jednoduše modifikovat tak, aby nesly i jaderné hlavice.

Zatímco spousta kritiků se domnívá, že za současného vztahu by se měly veškeré vojenské obchody s Tureckem radši odvolat, poslední dobou zbrojařské firmy také těží z krize na Korejském poloostrově. V reakci na severokorejský jaderný program a raketové testy, Soul zvýšil svou poptávku po německé produkci, kterou hodlá použít pro vlastní obranu.

Související

Ilustrační fotografie.

Svět dal loni na zbrojení 2,24 bilionů dolarů. Výdaje rostly kvůli Ukrajině

Vojenské výdaje ve světě loni stouply po očištění o inflaci o 3,7 procenta na 2,24 bilionu dolarů (47,9 bilionu korun), rostou už osmý rok v řadě. Výdaje v Evropě zaznamenaly nejprudší meziroční nárůst za posledních nejméně 30 let, zejména kvůli válce na Ukrajině stouply loni o 13 procent. Více než polovina výdajů, 56 procent, připadá na tři země - Spojené státy, Čínu a Rusko. 
Ministerstvo obrany

Obrana představila kampaň #VimeCoMame, série videí podpoří český zbrojní průmysl

Ministerstvo obrany podpoří české obranný průmysl sérií videí, oslovit jimi chce potenciální partnery na zahraničních trzích. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný. Obrana také plánuje vznik agentury, která by umožnila českým zbrojním firmám prodávat jejich produkty formou mezivládních dohod.

Více souvisejících

zbrojní průmysl Německo Turecko zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy