Berlín - Německo nemá příliš silnou vlastní armádu, její zbrojařský průmysl však kvete i přes opakovaná varování, že napětí mezi Německem a Tureckem poškodí obchodní zájmy obou zemí. Server DW se blíže podíval na to, koho všechno německé firmy zásobí svými zbraněmi.
Pokud chce německá zbrojařská firma vyvážet své výrobky do zahraničí, pak musí získat povolení od ministerstva financí. Jenže zástupce největší společnosti těžící z konfliktu, Rheinmetall, si stěžuje, že napětí mezi Berlínem a Anakarou mu hodně poškozuje byznys. "Pokud nedojde ke zlepšení, pak bude téměř nemožné získat další povolení," postěžoval si CEO firmy Armin Papperger.
Odvětví zbraní je pro německou ekonomiku velmi stěžejní, ale taky krajně kontroverzní. Čísla poukazují na to, že pokud firma přijde o své obchodní vazby v Turecku, pořád má na výběr ze spousty dalších zájemců, kteří slyší na německou kvalitu. V roce 2016 německé ministerstvo financí povolili obchod se zbraněmi v hodnotě téměř 7 miliard eur.
Úřady zatím od začátku roku 2017 povolily obchody za 25 milionů eur, což je o téměř 69 milionů eur méně, než tomu bylo před rokem. Celosvětově je Německo každoročně na třetím až pátém místě, co se vývozu zbraní týče. Žebříčku dominují USA a Rusko, následují je Čína, Francie a Německo, kteří exportují velmi podobné množství vojenské techniky.
Podle výroční zprávy jsou německé zbraně dostupné všude po světě, od Spojených států, po Velkou Británii, Řecko, Brazílii, Indii nebo Jižní Koreji. Mezi hlavními vývozními artikly patří především bomby, torpéda nebo raketové střely. Skoro polovina zbraní pak míří do členských států NATO, mezi kterými patří i Turecko.
Firmy si stěžují na to, že diplomatické vztahy země znemožňují jejich obchod, ale úřady poukazují na to, že z dlouhodobého hlediska se poptávka po německé produkci příliš nemění. Největší zájem byl kolem roku 2015, když vrcholil konflikt na Blízkém východě. Tehdy prodej zbraní raketově rostl a několik let byl nadprůměrný. Současný pokles by mě být pouze znamením končící války v Sýrii a průmysl by se tak měl vrátit ke svým dlouhodobým průměrným číslům.
Zbrojařské firmy čelí v Německu kritice z toho důvodu, že mnohdy dodávají výrobky do kontroverzních států, jako jsou Saudská Arábie nebo Katar. Obchody kvetou i v Egyptě či Spojených arabských emirátů, obě země jsou v podezření nedodržení lidských práv, což se nelíbí německé veřejnosti. Zbrojařské firmy přitom už v roce 2013 slíbily, že omezí svůj vývoz do sporných oblastí.
Veřejnost je pobouřená taky nákupem německých ponorek Izraelem v hodnotě 1,5 miliard eur, i když byla dohoda prověřená a povolena příslušnými úřady. Kontroverzi vzbuzuje zejména fakt, že mnoho odborníků se domnívá, že dodané ponorky se dají jednoduše modifikovat tak, aby nesly i jaderné hlavice.
Zatímco spousta kritiků se domnívá, že za současného vztahu by se měly veškeré vojenské obchody s Tureckem radši odvolat, poslední dobou zbrojařské firmy také těží z krize na Korejském poloostrově. V reakci na severokorejský jaderný program a raketové testy, Soul zvýšil svou poptávku po německé produkci, kterou hodlá použít pro vlastní obranu.
Související
Svět dal loni na zbrojení 2,24 bilionů dolarů. Výdaje rostly kvůli Ukrajině
Obrana představila kampaň #VimeCoMame, série videí podpoří český zbrojní průmysl
zbrojní průmysl , Německo , Turecko , zbraně
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 24 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 56 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek