Nebezpeční migranti převzali braniborskou islamistickou scénu. Historik varuje před obrovským rizikem

Berlín - Historik Christian Osthold, odborník na dějiny Ruska a Čečenska, tvrdí, že „nebezpeční" čečenští migranti převzali islámskou scénu v Braniborsku. Mnozí z nich jsou prý navíc spojeni s Islámským státem.

Podle imigračních statistik se počet čečenských migrantů žijících v Braniborsku výrazně zvýšil z 2.936 v prosinci 2015 na 9.733 na konci srpna 2017, uvádí německý server Focus. Březnová zpráva Braniborského státního úřadu pro ochranu ústavy přitom uvádí, že „islamistický extremismus v Braniborsku je převážně ovlivněn migranty ze severního Kavkazu".

„Mezi těmito lidmi z Předkavkazska jsou přívrženci Kavkazských emirátů (KE), teroristické organizace působící na severním Kavkaze, která usiluje o nezávislou teokracii. Německo jim slouží jako rezervní a ústupová oblast," dodává zpráva. Osthold tvrdí, že tito „severní Kavkazci" jsou ve skutečnosti Čečenci. Dodal, že je to jediná oblast v regionu, která nedávno prožila dlouhotrvající občanský konflikt.

Historik říká, že i když je v Brandenbursku hlášeno pouze 100 „oficiálních" násilných džihádistů, nebezpečí ze strany čečenských islamistů by nemělo být podceňováno. Osthold také připomíná spekulace, podle kterých se ruští státní agenti možná dostali do Německa jako falešní žadatelé o azyl, aby dohlédli na kritiky čečenského režimu Ramzana Kadyrova. Čečenský režim byl obviněn z utlačování homosexuálních obyvatel a z toho, že je umisťuje do táborů. Kadyrov obvinění odmítl s tím, že v Čečensku žádní homosexuálové nejsou. 

V dopise, který napsal brandenburský ministr vnitra Karl-Heinz Schröter, se uvádí, že 50 procent z 80 vlivných islamistů v regionu pochází ze „Severního Kavkazu".

Případy čečenského radikalismu byly zaznamenány také v nedalekém Berlíně. Podle některých svědectví tamní čečenské islamistické gangy působí jako “morální policie", která prosazuje právo šaría přímo v ulicích německého hlavního města, často za použití zastrašování a násilí.

Střední Asie je považována za školu islámských radikálů. Terorista, který v úterý útočil dodávkou v New Yorku, pocházel z Uzbekistánu. Pachateli, kteří dvěma bombami zaútočili na bostonský maraton v roce 2013, byli bratři čečenského původu narození v Kyrgyzstánu Džochar a Tamerlan Carnajevové. 

Nejméně 15 obětí a přes 100 zraněných si vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru; zahynul také 23letý sebevražedný atentátník Akbaržon Džalilov, etnický Uzbek původem z Kyrgyzstánu. Uzbecký radikál Rakhmat Akilov, který v zemi žádal o azyl, najel kamionem do davu lidí na nákupní třídě Drottninggatan v centru švédského hlavního města Stockholmu a zabil pět lidí.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus čečensko Německo kavkaz

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy