Puigdemont byl podmínečně propuštěn, u soudu mluvil nizozemsky. Co tím sleduje?

Brusel/Barcelona - Sesazený a posléze i obviněný katalánský expremiér Carles Puigdemont a čtyři bývalí ministři, kteří se v neděli ráno vydali belgické policii, byli dnes propuštěni za určitých podmínek.

Soudce se rozhodl pětici podmínečně propustit, než soud rozhodne, zda uplatní evropský zatýkací rozkaz. S odkazem na vlámskou televizi VRT o tom informovala agentura Reuters.

"Na svobodě a bez kauce. Naše myšlenky směřují ke kolegům nespravedlivě uvězněným státem, jemuž jsou demokratické postupy vzdálené," napsal dnes Puigdemont na twitteru na adresu španělské justice a osmi členů sesazené katalánské vlády, kteří jsou od čtvrtka ve vazební věznici kvůli obvinění ze vzpoury.

Belgická prokuratura dnes potvrdila, že výslech pětice Katalánců se uskuteční 17. listopadu. Slyšení, které má začít ve 14:00 SEČ, bude neveřejné, uvedla prokuratura v prohlášení. Už v úterý se do Bruselu chystá okolo dvou stovek starostů katalánských obcí a měst, kteří chtějí protestovat proti uvěznění členů sesazené katalánské vlády a dostat celou věc do širšího mezinárodního povědomí.

Belgický soud pětici politiků zakázal opouštět zemi a nařídil jim informovat o místě svého pobytu a dostavit se při každé výzvě k soudu. Ten má nyní nejvýše 15 dní na to, aby rozhodl, zda Belgie vyhoví evropskému zatykači. Pokud se však obhájci politiků odvolají, může celý proces trvat až 60 dní. Ve výjimečných případech umožňují pravidla evropského zatykače prodloužit lhůtu vydání až na 90 dní.

Puigdemontův španělský advokát Jaume Cuevillas dnes podle listu La Vanguardia uvedl, že za svým klientem míří do Belgie, kde bude spolupracovat s belgickým právníkem Paulem Bekaertem zastupujícím politika v případě eurozatykače.

Španělská média informují o tom, že Puigdemont v neděli u soudu vypovídal v nizozemštině, ačkoli plynně hovoří francouzštinou, která je rovněž úředním jazykem Belgie. Europoslanec španělských vládnoucích lidovců Esteban Gonzáles Pons v rozhovoru s televizí RTVE spekuloval o tom, že chce výběrem jazyka, jímž v Belgii hovoří Vlámové, dosáhnout toho, aby jeho případ řešil vlámský soudce, který by mu mohl být nakloněn. Vlámští separatisté usilující o rozdělení Belgie podpořili myšlenku nezávislého Katalánska.

Španělská vicepremiérka Soraya Sáenzová naproti tomu dnes uvedla, že má naprostou důvěru v belgickou justici a je přesvědčena, že nezávislost justice na politické moci je stejná jako ve Španělsku.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Belgie Katalánsko Španělsko

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 3 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 3 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky

Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy