Západ chce opět prodloužit vyšetřování chemických útoků v Sýrii, Moskva protestuje

Paříž - O prodloužení mandátu vyšetřovatelů chemických útoků v Sýrii dnes OSN požádaly Velká Británie, Francie, Německo a Spojené státy. Moskva, která syrské vládě poskytuje vojenskou podporu, takové prodloužení odmítá. 

 Informovala o tom dnes agentura Reuters. Návrh rezoluce na prodloužení mandátu o jeden rok podaly Spojené státy už v říjnu. Rusko následně rezoluci vetovalo.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes řekl, že Moskva nesouhlasí s možným prodloužením mandátu vyšetřovatelů OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v souvislosti s útoky v Sýrii. Moskva také odmítla zprávu mezinárodního vyšetřovacího týmu, který došel k závěru, že syrská vláda stála za dubnovým chemickým útokem v Chán Shajchúnu.

Šéfové diplomacií Británie, Francie, Německa a Spojených států naopak ve společném prohlášení uvedli, že závěrům vyšetřovatelů věří a zároveň vyzvali syrskou vládu, aby OPCW informovala o chemických zbraních, kterými disponuje a přestala je používat. Požádali také, aby byl vyšetřovací mandát prodloužen.

Sýrie a Rusko odmítají, že 4. dubna bombu se sarinem na Chán Šajchún shodila syrská vojenská letadla. Spojené státy v reakci na incident podnikly nálety na syrskou leteckou základnu. Francie mezitím Sýrii varovala, že jakýkoliv další chemický útok se setká s vojenskou odvetou.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) OSN Sýrie Rusko USA (Spojené státy americké) Francie Německo Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy