Většina Němců nepovažuje vznikající jamajskou koalici za dobrou

Berlín - Nový průzkum pro veřejnoprávní televizi ARD ukázal, že Němci za posledních několik týdnů výrazně změnili názor na možnou vládní koalici. Zatímco v říjnu obyvatel spolkové republiky "jamajskou" koalici konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených podporovala, dnes je většina Němců proti.

V říjnu vznikající koalici podporovalo 57 procent dotázaných a 40 procent bylo proti takové vládě, nyní ji za dobrou považuje jen 45 procent Němců. Za nedobrou možnost má koalici, která na celoněmecké úrovni ještě nikdy nevládla, 52 procent dotázaných.

Na vznikající vládu hledí skepticky především příznivci Zelených. Za dobrou možnost ji má 55 procent z nich, což je o 21 procentních bodů méně než v říjnu. O devět bodů na 71 procent klesla i podpora u voličů svobodných demokratů, u podporovatelů konzervativní unie šla dolů o dva body na 70 procent.

Výrazný pokles odborníci zdůvodňují především tím, že trojice politických uskupení spolu o vládě jedná už skoro tři týdny, ale zatím bez jasných výsledků. Rozhovory značně komplikují odlišné politické programy Zelených na jedné straně a FDP a CSU na straně druhé.

CSU v těchto týdnech řeší také vlastní politickou budoucnost. V zářijových parlamentních volbách sice strana v rámci Bavorska zůstala nejsilnější stranou, když získala 38,8 procenta hlasů, oproti hlasování před čtyřmi lety ale ztratila 10,5 bodu. To zneklidnilo řadu straníků, kteří se obávají, že v zemských volbách v příštím roce CSU ztratí většinu v bavorském parlamentu.

Roste proto tlak na jejího šéfa a bavorského premiéra Horsta Seehofera, který se už nechal slyšet, že po skončení sondovacích rozhovorů o příští vládě zváží svou politickou budoucnost. To, aby své politické funkce po skončení koaličního vyjednávání opustil, si podle dnes zveřejněného průzkumu přeje 62 procent obyvatel Bavorska i 62 procent všech Němců.

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 

Více souvisejících

Německo Konzervativní unie CDU/CSU FDP (Svobodná demoratická strana Německo) GL (Zelená levice) Horst Seehofer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy