Křesťanská církev se už nemůže na rozpad dívat. Sami se chtějí pustit do záchrany Evropy

Vatikán - Koncem října proběhl třídenní summit představitelů křesťanské církve a politiků, kteří diskutovali o problémech a záchranných plánech pro Evropu. vystoupilo mnoho řečníků, mezi nimi nechyběl ani papež František. Závěry jednání jsou jednoznačná - podle přítomných je křesťanství pro evropskou společnost stále důležité a představitelé se už nemůžou déle dívat na to, jak se Unie před očima všech rozpadá.

Setkání se uskutečnilo k šedesátiletému výročí od podpisů dvou Římských smluv, které založily Evropské hospodářské společenství (EHS) a Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom). Původní plány si představovaly, že signatáři se nejdříve spoji ekonomicky, a pak i vojensky. To vše mělo proběhnout pod dohledem křesťanské církve, nicméně náboženství postupně ztratilo vliv.

Ať už se nynější předpoklady a očekávání církve střetávají s realitou či ne, Vatikán pevně věří, že éra oddělování víry od politiky je už pryč a naopak teď se jim naskýtá příležitost znovu ovlivnit směřování kontinentu. A už je nejvíc načase, znělo mezi účastníky jednání. Evropa se rozpadá do frakcí, potřebuje proto jednotící prvek. Téhle role by se Vatikán rád ujal.

Hůl však nezapomněli zlomit na Velkou Británií, kde silná anglikánská církev zrovna nezapadá do křesťanských představ o silné Evropě. S probíhajícím brexitem jim však Spojené království vrásky nedělá, naopak poukazují na to, že historie starého kontinentu se už dlouho neobejde bez křesťanství a zůstat by tak mělo i do budoucna, zvlášť když nyní čelí tolika krizím naráz.

Kardinál Reinhard Marx poukazoval i na to, že lidé dnes ztratili pouto k víře jako takové. V šedesátých letech řada sociologů předpokládala, že svět spěje do fáze, kdy už bude kompletně bez náboženství. Technologický pokrok půjde dopředu a lidé svou víru vloží do budoucnosti, která bude racionálně pochopitelná.

Svět dnes však dokazuje přesný opak. Jedině náboženství dokáže hýbat masy, tak jak to vidíme i na Blízkém východě. Křesťanská církev proto vzkazuje, že jejich dny ještě nejsou sečtené. Brzy se od nich dočkáme velkolepých plánů a překvapení, ačkoliv třídenní summit nevyřešil to, jakým způsobem hodlá Vatikán zachránit Evropu.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) křesťanství Papež František

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy