Litva přijala svou verzi "Magnitského zákona", Rusko vzápětí pohrozilo odvetou

Vilnius - Litevští poslanci dnes přijali zákon, který zakazuje vstup do země cizincům podezřelým z rozsáhlé korupce, praní peněz či porušování lidských práv. Rusko už pohrozilo odvetou za "další nepřátelský krok".

"Pro návrh hlasovalo 91 poslanců," napsala agentura Interfax, podle níž Litva se tak po Spojených státech, Estonsku a Kanadě stala čtvrtou zemí, která přijala takovou právní normu, označovanou jako Magnitského zákon.

"Je to zásadní zákon, ukazující naši úctu k lidským právům zejména v Rusku, protože je pojmenován po člověku, který se snažil chránit Rusko před okrádáním rozpočtu a občanů a za to ho zlikvidovali ti, kdo kradli," uvedl konzervativní poslanec Emanuelis Zingeris podle serveru Delfi.

"Samozřejmě budeme nuceni odpovědět na další nepřátelský krok Litvy a zakážeme vstup do Ruska řadě nežádoucích osob z této země. Uchazečů o tuto roli je tu spousta," řekl ruský velvyslanec Alexandr Udalcov.

Zákon je pojmenován po mladém ruském právníkovi ve službách zahraničního investičního fondu Sergeji Magnitském, který ruské policejní a justiční pracovníky obvinil z rozsáhlých defraudací, než v roce 2009 zemřel za nejasných okolností v moskevské vazební vězení.

Washington po smrti právníka přijal zákon znemožňující vstup do země a přístup k americkému bankovnímu systému lidem, kteří jsou za jeho smrt odpovědní. K sankcím se tento měsíc připojila i Ottawa. Na černé listině se tak ocitl například šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bastrykin.

Litevský zákon počítá s možností zakázat cizinci vstup do země až na pět let, pokud je dotyčný vážně podezřelý, že se v cizině dopustil těžkých či velmi těžkých zločinů, porušujících lidská práva a svobody, korupce, praní peněz či se nějak podílel na těchto zločinech.

Související

Více souvisejících

Litva Rusko Magnitzkého zákon

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy