Evropská unie schválila nový systém kontroly hranic Schengenu

Brusel - Zatímco se stále pracuje na vytvoření automatického systému registrace turistů a uprchlíků ze zemí mimo EU, schválila Evropská unie návrh na zavedení tohoto systému. Zaveden by měl být do roku 2020, o čemž informovala agentura Unian.

Rada Evropské unie přijala opatření týkající se zavedení provozu nového automatického systému registrace turistů a uprchlíků. Systém by měl registrovat příjezd a odjezd těchto osob z, nebo do schengenského prostoru.

Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová dnes na brífinku oznámila, že systém bude registrovat jen občany států, které nejsou členy Evropské unie.

"Komise vítá důležité přijetí opatření. Systém, který bude zaznamenávat příchozí a odchozí občany států mimo EU, bude modernizací současného systému kontroly vnějších hranic Evropské unie. Především je dobré, že budeme vědět, kdy daná osoba přijela nebo odjela z prostor EU. Navíc nám systém pomůže určit, zda doba pobytu v schengenském prostoru odpovídá povolené délce pobytu pro daného člověka," řekla na dnešní schůzce.

Podle Bertaudové navíc elektronický systém umožní kontrolám na hranicích prověřovat, zda nemá daná osoba zákaz vstupu na území Schengenu, případně Evropské unie.

Ve zprávě Rady Evropské unie se píše o tom, že zavedení registračního systému je cílené na posílení boje proti terorismu v Evropě.

Systém by měl především zrychlit všechny kontroly na hranicích a zvýšit jejich kvalitu tím, že automaticky vypočítá povolenou dobu pobytu na území EU, při odjezdu systematicky a spolehlivě identifikuje délku tohoto pobytu a zvýší vnitřní bezpečnosti Unie. Navíc by měly orgány činné v trestní řízení dostat přístup k záznamům z jednotlivých hraničních přechodů.

Dokument o přijetí systému by měl být podepsaný Radou EU a Evropským parlamentem. Následně by měl být zveřejněn v Úředním věstníku Evropské unie a po 20 dnech by měl nabýt platnosti.

Systém by měl být zřízen a uveden do provozu do roku 2020.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) kontrola hranice schengen víza Celníci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy