EU nabídne státům Východního partnerství podporu. Přijede i končící Sobotka

Brusel/Praha - Evropská unie v pátek na společném summitu nabídne šesti zemím Východního partnerství především hospodářskou a finanční podporu. Na jednání bude přítomen i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Činitelé obeznámení s postojem zemí bloku a přípravou společné závěrečné deklarace schůzky dnes uváděli, že projekt odstartovaný v Praze v roce 2009 není předstupněm členství Ukrajiny, Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie, Moldavska či Ukrajiny v EU ani "binární volbou" jejich zahraničně-politické orientace.

"Uznáváme evropské aspirace těchto zemí a těší nás jejich evropská volba," poznamenal dnes dobře informovaný unijní představitel. Podobná obecná a už na summitu v Rize před dvěma lety použitá formulace, která uspokojí například nizozemské obavy z případného rozšíření EU třeba o Ukrajinu, bude velmi pravděpodobně obsažena také v závěrečné společné deklaraci.

Unie zároveň zdůrazňuje, že vztah mezi blokem a každou z šestice zemí je jiný a "na míru šitý", východoevropské země si samy vybírají, do jaké míry chtějí s unií kooperovat.

Zatímco například Ukrajina má s EU nyní podepsanou rozsáhlou asociační a obchodní dohodu, s Běloruskem unie vede opatrnou a "kritickou" konverzaci o možném rozvoji budoucích vztahů. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v Bruselu bude, unie ale nyní poprvé pozvala i běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka - umožnilo to zmírnění sankčního režimu vůči této zemi. Minsk ale nakonec vyšle ministra zahraničí Uladzimira Makeje.

Na okraj pátečního summitu je očekáván podpis dohody po posíleném partnerství mezi EU a Arménií, dál pokračují také přípravy nové rámcové dohody s Ázerbájdžánem. Unijní zástupci přitom zdůrazňují, že summit Východního partnerství není fórem, kde by se měly řešit roky zamrzlé konflikty mezi státy, například právě mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Unie na summitu slíbí zemím finanční a další podporu ve čtyřech oblastech definovaných jako "silnější hospodářství, lepší vládnutí, silnější propojenost a silnější společnost".

Sobotka vyráží na své poslední cesty

Tento pátek se Sobotka, jehož vláda podá demisi první pracovní den po nynější ustavující schůzi Sněmovny, zúčastní summitu Východního partnerství.

V pondělí se Sobotka počtvrté zúčastní summitu ve formátu 16+1, hlavním tématem jednání v Budapešti bude ekonomická spolupráce. Skupina vznikla z iniciativy Číny, poprvé se premiéři šestnácti zemí sešli s čínským premiérem 26. dubna 2012 ve Varšavě.

Sobotka se v Budapešti zúčastní zahájení ekonomického a finančního fóra, na kterém bude zastoupeno několik českých firem především z oblasti IT, překladatelství a tlumočnictví nebo finančních a právních služeb, informovala Hospodářská komora. Delegaci povede její prezident Vladimír Dlouhý.

Sobotkova vláda po volbách do Sněmovny funguje v omezeném režimu, dosluhující koalice ČSSD, ANO a lidovců již neposílá novým poslancům zákony a zabývá se jen neodkladnými záležitostmi.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) východní partnerství Bohuslav Sobotka Česká republika

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy